آیا بیت کوین پول به شمار می آید ؟ با ما باشید تا بفهمید :

ما چیزی را پول به شمار می آوریم که اولاً مبادله پذیر باشد دوما ذخیره ای از ثروت باشد و سوما واحدی از حساب باشد. نکته دیگری که همواره در مورد بیت کوین می گویند این است که شخص، کی آن را در یک گودال عمیق جایی که به آن تعلق دارد دفن کرده است.

خود من علاوه بر فاکتورهای گفته شده، چیزهای دیگری هم مدنظر دارم تا بیت کوین را پول به حساب بیاورم، اما چون بیت کوین ظاهراً شامل هیچ کدام از موارد بالا نیست و به همین علت آن را پول شمار نمی آورند، اول به بررسی این موارد می‌ پردازیم.

پولی که پول نیست!‌

برای شروع بیاید بیت کوین را کالایی برای مبادله فرض نکنیم. یعنی در بهترین حالت بیت‌ کوین یک پول بدون ارزش است. اما در حقیقت امر بیت کوین بهترین چیز برای مبادله است. شما نمی توانید پول کالایی که با بیت کوین پرداخت کرده اید، مانند کارت اعتباری به حساب خود بازگردانید. یکی از کارهایی که امروزه بین افراد بسیار معمول است خریدن کالا با  اعتبار خود و پرداخت پول آن بعد از چند ماه است.

بیشتر بخوانید : بلاک چین چیست؟

اما این امکان باعث شده است  افراد ادعا کنند که شخصی که خرید کرده آنها نبودند و پول خود را پس بگیرند. کمپانی های کارت های اعتباری هم به خاطر اینکه همیشه حق با مشتری است، به حرف مشتری اعتماد می کنند و پول را باز می گرداند. اما شما نمی توانید این کار را با بیت کوین انجام بدهید. بیت کوین امکان برگشت زدن یا بازگرداندن به حساب ندارد. شما قادر نیستید بیت کوین را جعل کنید. نمی توانید با بیت کوین خرید کنید و بعد  ادعا کنید از دستگاهی که معمولا از آن استفاده می کردید، استفاده نکردید و اشتباهی در پرداخت پیش آمده است.

بیت کوین بر خلاف پولهای قدیمی بلافاصله بعد از احساس نیاز شما به حسابتان واریز می شود و میتوانید مطمئن باشید که هر زمان که نیاز دارید بیت کوین در دسترس و اختیار شماست. حتی اگر در پاپوا گینه نو باشید.

آیا بیت کوین پول به شمار می آید

بیت کوین؛ پولی که همه جا به کمک شما می آید

هنگام انجام تراکنش های بین المللی هم هیچ تأخیر بانکی چند روزه ای برای انجام پرداخت با بیت کوین وجود ندارد. پس احتمال ارسال نشدن آن هم از بین می رود. اگر پولی واریز شود دیگر قابل بازگشت نخواهد بود، یعنی شما می توانید بلافاصله پول مورد نیاز را واریز کنید و کل فرایند را از نزدیک زیر نظر بگیرید. بعد از چند دقیقه می توانید پول رمز نگاری شده خود را بدون هیچ تبدیل ارزی توسط بانکداران، به پوند، دلار، یورو یا هر ارز دیگری که می‌خواهید تبدیل کنید.

یکی دیگر از ویژگیهای فوق العاده بیت‌ کوین این است که نسبت به شرایط اضطراری مقاومت خیلی خوبی دارد. برای مثال زمانی که در فلوریدای آمریکا در اثر طوفان  بانک ها از دسترس خارج شدند، پرداخت با بیت کوین ممکن بود.  تنها چیز مورد نیاز برای انجام پرداخت ها، اتصال به شبکه تلفن همراه و استفاده از آن بود.

با توجه به چیزهایی که گفتیم پول بدون پشتوانه b۲b باعث رونق کسب و کار می شود.

بیت کوین ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته در تمام روزهای سال  در دسترس است، ولی بهترین سیستم بانکی هم این دسترسی را به مشتریان نمی دهد. بلاک چین مثل خرید و فروش سهام و وب سایت ها، در آخر هفته ها، تعطیلات و حتی بعد از ظهرها هم به کار خود ادامه می دهد.

آیا بیت کوین پول به شمار می آید

 حالا به بررسی مبحث بعدی می پردازیم. آیا بیت کوین منبع ثروت است؟

قبلاً یک ین ارزشی برابر یک سکه طلا را داشت. اینکه بیت کوین سالها قبل ارزشی برابر ۲۰ هزار دلار داشت اما اکنون دیگر آن ارزش آن ندارد، پس امکان ندارد آن را منبع ثروت به حساب بیاوریم بسیار احمقانه و سطحی نگرانه است. با در نظر گرفتن حکایت تورم های بی پایان در طول زمان، انسان در واقع در حال جمع کردن پول است و این عمل مستقیما نشان دهنده وابستگی به پول است. پس ربط دادن آن به توانایی پول برای حفظ ارزش خود اشتباه و بحث بر انگیز است.

اینکه بگوییم بیت کوین منبع ثروت نیست طبیعتاً غلط است.

انسان های زیادی ثروت بسیاری از بیت کوین دارند. برخی آنها را دیروز و برخی هم پارسال ذخیره کرده اند. فردا هم عده ای به ذخیره بیت کوین می پردازد. این افراد قادر خواهند بود در آینده مشتی دلار با آن داشته باشند.

ممکن است ارزش بیت کوین مثل استرلینگ بالا یا پایین شود یا مثلا مثل فرانک سوئیس در طول سال ها تقریباً ثابت بماند. اما چیزی که مشخص است این است که ذخیره بیت کوین بسیار سودآورتر از پول ونزوئلا یا ایران خودمان خواهد بود.

شما نمی‌توانید هیچ منبع ثروتی در جهان پیدا کنید که بدون نوسان باشد. بیت کوین هم مانند همه این ارزها نوسان خواهد داشت. در واقع منبع ثروت بودن بیت کوین و پول های رمز نگاری شده به نوعی ضرر هم به شمار می آیند، چون باید آنها را مانند کسی که احتکار می کند، داخل یک کیف پر از پول، در کیف پول اینترنتی خود پنهان کنید. درنتیجه باید با ریسک از دست رفتن آن توسط واسطه‌ها و کلاهبرداران هم مواجه شوید.

بیشتر بخوانید : بلاک چین چگونه کار میکند؟

 

  • و اما مشکل سوم ، آیا پول رمزنگاری شده واحد حساب است یا نه؟

این که بیت کوین را به عنوان واحد حساب به شمار بیاورید یا نه تنها به خود شما بستگی دارد. تک تک پلات فرم های کلاس plus_500، تمام نقل و انتقالات مربوط به پول رمز نگاری شده بیت کوین را به عنوان واحد حساب استفاده می کنند.

بلاک چین به عنوان تکنولوژی اساسی، در واقع نقش یک دفترچه حساب کل را بازی می کند، و پول رمز نگاری شده در واقع همان رمزی است که در این دفترچه حساب کل وجود دارد  اگر بگوییم بیت کوین پول به حساب نمی آید مانند این است که چرتکه را ماشین حساب به حساب نیاوریم. پس باید بدانیم که بیت کوین و ارزهای رمز نگاری شده پول به شمار می آیند.

اما سوال اصلی در واقع این است که آیا این پول های رمز نگاری شده آنقدر منافع دارند که از آن ها استفاده کنیم یا نه.

بیت کوین، جایگزین جدید پول

از ابتدای تاریخ تا به امروز  نمونه های دیگری مانند بیت کوین بوده اند. اما به آنها دقت نمی کنیم. برای مثال چک های مسافرتی، چیپ های کازینو، کوپن ها، تمبر ها و ژتون ها همه نوعی ابتدایی از بیت کوین به شمار می‌روند.

لیست جایگزین های پول یا همان پول برای پول، قدمتی به طول تاریخ دارند.

چیزی که باعث شد دیگر به تولید این پول‌ ها نپردازیم، سخت و  گران‌ قیمت بودن تولید آنها و دشواری در حفظ آنها بود.

انواع مختلفی از این پول‌ ها در طول تاریخ در بین مردم رونق پیدا کرده اند و سپس از بین رفتند. اما بعضی از آن ها هم هستند که همچنان در حال استفاده هستند.

حالا که بیشتر این محدودیت ها را از بین برده ایم ساختن ارز های رمز نگاری شده، در مقایسه با چاپ چند میلیارد دلار اسکناس تقریباً رایگان به شمار می رود.

در نهایت نمی توان گفت آیا بیت کوین پول به شمار می آید یا خیر اما در حال حاضر این واحد نسبت به پول های فعلی ارجحیت هم دارند. اما در نظر بگیرید تولید پول های رمز نگاری شده مانند تمام مشابهات تاریخی آن می توانند به همان سرعت که شروع شد، متوقف شود.

دیدگاهتان را بنویسید