مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

چگونه می توان به موفقیت در بورس اوراق بهادار رسید
آموزشی

چگونه می توان به موفقیت در بورس اوراق بهادار رسید 

موفقیت در بورس اوراق بهادار از اهداف هر سرمایه گذار ایرانی است. شما باید تمام تلاش خود را بکنید تا سرمایه گذار موفقی باشید. هیچ استراتژی و برنامه خاصی و مشخصی در این کار وجود ندارد. سرمایه گذارانی هستند که با توجه به احساس خود و بدون داشتن هیچ گونه دانش و استراتژی شروع به خرید و فروش سهام در بازار بورس می کنند. این کار ممکن است از روی شانس در بعضی مواقع به نفعشان باشد و برای آن ها سود آوری کند، اما در بیشتر مواقع احساس و خرید و فروش آن ها اشتباه از آب در می آید و باعث می شود دارایی خود را از دست بدهند.

البته داشتن استراتژی در بازار سرمایه گذاری بورس نیز تنها دلیل برای موفقیت در این بازار نیست. مراحلی که باعث موفقیت سرمایه گذاری در بورس سهام می شوند، بسیار ساده هستند، البته اجرای آن ها زیاد هم آسان نیست. دقیقا همان طور که یک تیم فوتبال، بدون داشتن استراتژی برنده نمی شود، یک سرمایه گذار نیز نباید بدون استراتژی وارد بازار بورس شود.

موفقیت در بورس اوراق بهادار

برخی از اهداف مالی را تنظیم کنید و یک استراتژی برای خود بسازید

با این که یک حرف کلیشه ای است که در همه جا که صحبت از بازار بورس است ان را می شنوید، اما درست است. شما باید بدانید که می خواهید به کجا بروید و بتوانید تشخیص دهید در حال رسیدن به هدفتان هستید و یا از مسیر خارج شده اید.

اهداف شما باید خاص و متمرکز باشند. برای مثال ” من می خواهم حدود ۲۰ سال دیگر بازنشسته شوم و در ان زمان یک خانه برای خود و یک کسب و کار کوچک داشته باشم” به نظر شما این نوع هدف گذاری درست است؟ به نظر من می تواند بهتر از این باشد.

برای مثال ممکن است یک هدف بهتر به این شکل طراحی شود: “من اکنون ۴۰ ساله هستم و می خواهم در سن ۶۵ سالگی بازنشسته شوم. هدف من این است تا سن ۵۰ سالگی در یک صندوق بیمه سپرده گذاری کرده باشم و عدد آن به ۱۵۰ میلیون تومان رسیده باشد. تا سن ۶۰ سالگی این عدد را به میزان ۴۰۰ میلیون تومان برسانم و در زمان بازنشستگی سرمایه ای حدود  ۴۰۰ میلیون داشته باشم.”

این اعداد ممکن است برای شما مقدار بیشتر یا کمتری داشته باشد و یا شاید کلا اهداف دیگری داشته باشید، برای مثال بخواهید در بورس سرمایه گذاری کنید، پول خود را در گاوصندوق نگه دارید و با خانه بخرید. با این حال نکته مهم این است که باید روی اهداف خاص و در مهلت های زمانی منطقی تمرکز کنید.

سه رویکرد اساسی برای سرمایه گذاری وجود دارد: ارزش، رشد، ترکیب. البته ممکن است رویکرد های دیگری نیز برای سرمایه گذاری خود داشته باشید، اما این سه رویکرد پایه و اساس همه رویکرد های دیگر هستند.

 

سرمایه گذاری  ارزشی

سرمایه گذاری بر اساس ارزش ممکن است دشوار ترین رویکرد در میان رویکرد های بالا باشد، اما این رویکرد بهترین بازده را در درازمدت دارد. کسانی که روی ارزش ها سرمایه گذاری میکنند، شرکت هایی را پیدا می کنند که با قیمت های قابل توجهی پایین تر از ارزش واقعی بازار خود هستند. این شرکت ها ممکن است از بورس سهام خارج شوند، زیرا بازار خوبی ندارند و نمی توانند مانند دیگر شرکت های مشابه پیشرفت کنند، البته در این مورد نیز به سرمایه شما آسیبی وارد نمی شود. اما این نیز ممکن است که با غافلگیری رقبا به ارزش های بسیار بالایی برسند و سهام شما نیز رشد زیادی داشته باشد.

این شکل سرمایه گذاری را بنیامین گراهام اختراع کرد و پس از آن مورد توجه وارن بافت، مرد افسانه ای بازار بورس سهام، قرار گرفت و به محبوبیت زیادی رسید.

 بیشتر بخوانید : ETF چیست؟

مشکلی که سرمایه گذاری ارزشی دارد این است که شناسایی و تجزیه و تحلیل هایی که می توان در این روش روی آن ها سرمایه گذاری کرد، کار دشوار و زمانبری است. در سرمایه گذاری ارزشی شما باید در به صورت عمیق در مباحث مالی شرکت مورد نظر غوطه ور شوید تا بتوانید تشخیص دهید واقعا این شرکت ارزش واقعی یا ذاتی دارد یا خیر و چرا این ارزش با قیمت سهام شرکت مغایرت دارد.

با این حال سود این شرکت ها می تواند سود قابل توجهی باشد. وقتی این شرکت به بازار بورس وارد می شود و سهام او هر روز معامله می شود، ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا بتواند ارزش واقعی خود را به دست آورد. بنابراین همان طور که در بالا گفتم، این نوع سرمایه گذاری یک سرمایه گذاری بلند مدت است و شما در این روش مجبور خواهید بود برای مدت طولانی سهام مورد نظر را نگه دارید.

 

سرمایه گذاری مبتنی بر رشد

سرمایه گذاری مبتنی بر رشد، بخش مهمی از بازار سهام است. این روش شامل یافتن شرکت هایی با پتانسیل رشد قوی در آینده است. شما نمی خواهید در شرکت هایی سرمایه گذاری کنید که برای زمان خیلی کمی می درخشند و بعد ناپدید می شوند، بنابراین باید به دنبال شرکت های محکمی باشید که به صورت مداوم در حال رشد هستند.

ممکن است بخواهید روی سهام شرکت های کوچک که پتانسیل رشد سریع دارند تمرکز کنید. اما سرمایه گذاری برای رشد بلند مدت نیز بسیار بازده بالایی دارد و البته به همین نسبت ریسک بیشتری نیز دارد. در روش سرمایه گذاری مبتنی بر رشد شما وظیفه مهمی دارید، باید شرکت هایی را پیدا کنید که مطابق با استراتژی، اهداف و میزان تحمل ریسکی که برای خود در نظر گرفته اید، باشند.

 

سرمایه گذاری ترکیبی

سرمایه گذاری ترکیبی که به آن سرمایه گذاری متعادل نیز گفته می شود، ترکیبی از دو استراتژی رشد و سرمایه گذاری ارزشی است. با ترکیب این دو استراتژی و تمرین برای اختصاص درست دارایی بین این دو استراتژی، می توانید بهترین سرمایه گذاری را در دو روش بالا داشته باشید. با استفاده از سرمایه گذاری ترکیبی می توانید ترکیبی را تنظیم کنید که بازده بالاتری داشته باشد و ریسک را کاهش دهد تا متناسب با اهداف و بازه زمانی که برای خود در نظر گرفته اید باشد.

مشخص کردن میزان تحمل ریسک یکی از عوامل مهم در استراتژی سرمایه گذاری شما است. اگر با از دست دادن مقداری از سرمایه اصلی خود در مسیری که برای خود تعیین کرده اید مشکلی ندارید، البته با این هدف که در بلند مدت بازده یا سود بیشتری کسب کنید، پس می توانید ارزش بیشتری روی سرمایه گذاری خود بگذارید.

نکاتی برای موفقیت در بورس اوراق بهادار

همه به دنبال راهی سریع و آسان برای ثروتمند شدن و خوشبختی هستیم. به نظر می رسد که طبیعت انسان است که دائما به جستجوی یک کلید پنهان برای این است که یک شبه پول دار شود. در این راه افرادی به سمت سرمایه گذاری بورس جذب می شوند تا از این طریق ثروت بیشتری به دست آورند.

در حالی که برخی از افراد با خرید سهام های خوب که در سال ۴ برابر یا بیشتر سود می کند، به ثروت بیشتری میرسند، اما این اتفاق برای همه نمی افتد، زیرا اتکا به شانس یک استراتژی سرمایه گذاری است که فقط افراد احمق و ناامید از آن استفاده می کنند. ما در این قسمت روش هایی را به شما ارائه می دهیم که می توانید با استفاده از ان ها یک استراتژی خوب برای سرمایه گذاری در بورس فراهم کنید و در بورس اوراق بهادار موفق شوید.

موفقیت در بورس اوراق بهادار

۱. اهداف بلند مدت برای خود تنظیم کنید

چرا قصد سرمایه گذاری در بورس را دارید؟ آیا در شش ماه، یک سال، پنج سال و یا بیشتر به این پول نیاز نخواهید داشت؟ آیا برای زمان بازنشستگی، برای آینده فرزندان، برای خرید خانه و غیره پس انداز کرده اید؟ قبل از سرمایه گذاری شما باید هدف و زمان احتمالی که می خواهید سرمایه خود را در بورس قرار دهید را تعیین کنید. اگر برای مثال چند سال دیگر به سرمایه خود نیاز دارید، بهتر است از سرمایه گذاری های دیگر استفاده کنید. بازار اوراق بهادار بی ثبات است و نمی توان با قطعیت گفت که در چه زمانی شما می توانید بیشترین سود را به دست آورید.

با دانستن این که چه میزان از سرمایه خود را واقعا نیاز ندارید و مازاد است می توانید محاسبه کنید که چه مقدار و برای چه زمانی سرمایه گذاری کنید و می خواهید چه میزان بازده داشته باشید. برای مثال شما باید بدانید در زمان بازنشستگی چه میزان پول نیاز دارید، برای پرداخت هزینه دانشگاه فرزندانتان چقدر دارایی نیاز دارید و بر این اساس و میزان سود مورد نیاز سرمایه گذاری کنید.

به یاد داشته باشید، رشد پرتفوی یا همان سبد سهام شما به سه عامل اصلی بستگی دارد:

  • سرمایه ای که سرمایه گذاری می کنید
  • میزان درآمد خالص سالانه سرمایه شما
  • تعداد سال ها یا دوره های سرمایه گذاری شما

 

۲. تحمل ریسک خود را مشخص کنید

تحمل ریسک یک ویژگی روانشناختی است. عواملی که بر میزان تحمل ریسک هر فرد تاثیر می گذارد، عواملی مانند تحصیلات، درآمد و دارایی است. برای مثال با افزایش درآمد و دارایی، این طور به نظر می رسد که تحمل ریسک افراد نیز بالاتر می رود و یا با افزایش سن افراد میزان تحمل ریسکشان کاهش می یابد. از نظر روانشناختی تحمل ریسک به این معناست که شخص برای دستیابی به نتایج مطلوب تری میزان ریسکی که می تواند بپذیرد را تعیین می کند. برای مثال آیا شما حاضرید ۱۰۰ هزار تومان برای بدست آوردن ۱میلیون تومان ریسک کنید؟ یا حاضرید ۱ میلیون تومان برای به دست آوردن ۲ میلیون ریسک کنید؟ انسان ها از نظر تحمل ریسک متفاوت هستند.

تحمل ریسک هر فرد تحت تاثیر درک شخص از خطر است. به عنوان مثال پرواز با هواپیما و یا سوار شدن بر اتومبیل در دهه ۱۹۰۰ میلادی یک ریسک محسوب می شد. اما امروزه این موارد ریسک کمتری دارد و به نظر مردم سوار شدن بر اسب ریسک بیشتری دارد.

بیشتر بخوانید : فروش تعهدی چیست؟

درک میزان ریسک، به ویژه در سرمایه گذاری اهمیت زیادی دارد. اگر در مورد بازار سهام دانش خود را بالا ببرید و در مورد نحوه خرید و فروش در بازار بورس بیشتر بدانید، به احتمال زیاد می توانید با ریسک کمتر معاملات بهتری انجام دهید. با این کار اضطراب شما در هنگام سرمایه گذاری کاهش می یابد. در این صورت حتی اگر میزان تحمل ریسک شما نیز تغییری نکرده باشد، درک شما از ریسک تکامل یافته است.  با درک میزان ریسک پذیری می توانید از سرمایه گذاری هایی که احتمالا باعث اضطراب بیشتر شما می شوند، جلوگیری کنید.

 

۳. سرمایه گذاری های خود را متنوع کنید

سرمایه گذاران با تجربه برای مثال وارن بافت، برای متنوع سازی سرمایه گذاری خود، تحقیقات زیادی انجام می دهند و بهترین سهام ها را با تعیین میزان ریسک پذیری خریداری می کنند. این افراد حتی به راحتی می توانند خطرات احتمالی که موقعیت آن را به خطر می اندازد را نیز شناسایی کنند و قبل از این که ضرر کنند، سهام مورد نظر را بفروشند. اندرو کارنگی می گوید: “امن ترین راه سرمایه گذاری این است که همه تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار ندهید.” به این معنی که همه دارایی خود را در یک شرکت سرمایه گذاری نکنید.

روش محبوب برای مدیریت ریسک، متنوع سازی سبد سهام است. سرمایه گذاران محتاط سهام شرکت های مختلفی را در صنایع مختلفی، گاهی در کشور های مختلف خریداری می کنند. با این رویکرد که اگر در یکی از صنایع یا شرکت ها وضعیت اقتصادی بدی رخ دهد، فقط بخشی از سرمایه آن ها را تحت تاثیر قرار دهد.

 

 

۴. احساسات خود را کنترل کنید

بزرگترین مانع افراد برای بدست آوردن بهترین سود در بازار بورس، عدم توانایی آن ها در کنترل احساسات و تصمیم گیری منطقی است. در کوتاه مدت، قیمت سهام شرکت ها بیانگر احساسات ترکیبی کل جامعه سرمایه گذاری است. وقتی اکثر سرمایه گذاران برای سهام یک شرکت نگران هستند و دست به فروش سهام خود می زنند؛ احتمالا قیمت سهام آن شرکت کاهش می یابد. وقتی احساس اکثریت مردم نسبت به آینده یک شرکت مثبت باشد، قیمت سهام آن شرکت نیز بالا می رود.

 

 

۵. ابتدا مقدمات را فراهم کنید

قبل از این که اولین سرمایه گذاری خود را در بورس اوراق بهادار انجام دهید، اول وقت بگذارید و خوب بیاموزید. تا اصول اولیه سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار که باعث سودآوری بیشتر می شود را یاد بگیرید. شما برای هر قدم در بازار بورس نیاز به دانش دارید مگر این که دارایی خود را در صندوق های قابل معامله سرمایه گذاری کنید. با این کار شما مدیریت سرمایه خود را به افراد با تجربه سپرده اید. البته این روش سرمایه گذاری با توجه به این که ریسک کمتری دارد، به همان نسبت بازده کمتری نیز دارد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *