قیمت طلا به عوامل و عناصر بسیار مختلفی مانند قیمت طلای جهانی و قیمت دلار در ایران بستگی دارد. در این پست به پیش‌ بینی روند طلا در این ماه و ماه آینده خواهیم پرداخت.

در این پست با چند عنوان : پیش بینی فاندامنتال و تکنیکال طلای جهانی و در نهایت قیمت دلار در ایران می پردازیم.

 

تحلیل فاندامنتال طلا جهانی

در شرایطی که بازارها همچنان به افزایش انتظارات فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره ادامه می دهند، در مقابل اظهارنظرهای تندروانه اخیر مقامات فدرال رزرو، پاهای اضافی برای عقب نشینی دلار آمریکا اتفاق می افتد. نرخ بهره بالاتر برای مدت طولانی‌تر بر بخش شرکت‌ها تأثیر می‌گذارد و بر سهام جهانی تأثیر منفی می‌گذارد.

سرمایه گذاران همچنین در آستانه انتشار اولین داده های اقتصادی مرتبط از ایالات متحده در این هفته محتاطانه عمل می کنند. اطلاعات اولیه احساسات مصرف‌کننده و انتظارات تورمی دانشگاه میشیگان ایالات متحده در دست بررسی است که می‌تواند نکات جدیدی را در مورد چشم‌انداز سیاست فدرال رزرو پیش از انتشار داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده ایالات متحده (CPI) در هفته آینده ارائه دهد.

تغییر موقعیت پایان هفته نیز می تواند نقش مهمی داشته باشد و درد قیمت طلا را تشدید کند، زیرا سرمایه گذاران برای انتشار رویداد کلیدی سه شنبه آینده در ایالات متحده آماده می شوند. کریستوفر والر، رئیس فدرال رزرو برای دومین بار در این هفته در روز جمعه صحبت می کند و در روز چهارشنبه نسبت به نرخ های بهره بالاتر از انتظارات آینده هشدار داد.

در زمان نگارش این مقاله، شاخص دلار آمریکا به سمت 103.50 در حال افزایش است در حالی که معاملات آتی S&P 500 ایالات متحده 0.15٪ در روز کاهش می یابد. علیرغم افت خزانه‌داری آمریکا، قیمت طلا به پایین‌ترین سطح پنج هفته اخیر خود در 1854 دلار رسید.

 

تحلیل تکنیکال طلا

قیمت طلا در روز پنجشنبه پس از بسته شدن یک روز زیر خط روند صعودی حمایتی در 1871 دلار، پرچم خرس را تأیید کرد.

الگوی ادامه نزولی به فروشندگان طلا علاقه بیشتری داده است، زیرا آنها میانگین متحرک 50 روزانه (DMA) را در 1855 دلار به چالش می کشند.

شاخص قدرت نسبی 14 روزه (RSI) به زیر خط وسط کاهش یافته است و این امر ضعف مجدد در قیمت طلا را توجیه می کند.

شکست نزولی در حال حاضر بر خوش بینی یک کراس اوور صعودی بالقوه غلبه کرده است. 100DMA برای صعود از 200DMA عبور کرده است، اما گاوها به اعتبار بسته شدن روزانه نیاز دارند.

به طور کلی، گرایش نزولی همچنان مطلوب است، با یک حرکت پایدار به سمت پایین ترین سطح 1825 دلار در 5 ژانویه در صورت کاهش حمایت 1850 دلاری.

از طرفی، هر تلاشی برای بازیابی نیاز به بازپس گیری مقاومت تبدیل شده به پرچم خرس در 1871 دلار دارد.

توقف بعدی برای خوش بینان طلا در حدود سطح 1885 دلار یعنی مقاومت ایستا دیده می شود.

 

تحلیل قیمت دلار در ایران

در روند آشفته بازار ایران که هم اکنون قیمت دلار به بالای ۴۴،۰۰۰ تومان رسیده است به نظر نمی‌آیند که قیمت آن در کوتاه مدت و میان مدت نزول سنگینی کند.

به نظر می‌رسد قیمت دلار در بازار ایران در دو ماه آینده بین ۴۰ الی ۴۶تومان روند خود را حفظ کند.

 

منبع اخبار جهانی : Investing.com

دیدگاهتان را بنویسید