تحلیل طلا: قیمت طلا از بالاترین رقم پنج ماهه در بحبوحه حرکت اندک بهبود روزانه دلار آمریکا اصلاح شد.
افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده تقاضای دلار را احیا کرد و بر XAU/USD فشار می آورد.
شرط بندی برای افزایش نرخ های کمتر تهاجمی توسط فدرال رزرو باید به محدود کردن ضرر برای قیمت طلا کمک کند.

قیمت طلا تلاش می‌کند تا از حرکت مثبت درون روزی سرمایه‌گذاری کند و از منطقه 1810 دلاری یا بالاترین سطح پنج ماهه که اوایل روز دوشنبه ثبت شد، عقب‌نشینی کرد. XAU/USD در نیمه اول جلسه اروپا به زیر 1800 دلار سقوط کرد و اکنون با میانگین متحرک ساده 200 روزه (SMA) از نظر فنی در حال معاشقه است.

بهبود اندک دلار آمریکا بر قیمت طلا فشار وارد می کند

دلار آمریکا یک افت اولیه را معکوس کرد و از پایین‌ترین سطح خود از اواخر ژوئن تاکنون بهبودی ملایمی را تجربه کرد، که به نوبه خود به‌عنوان یک باد مخالف برای قیمت طلا به دلار عمل می‌کند. گزارش ماهانه خوش‌بینانه‌ای که در روز جمعه از ایالات متحده منتشر شد و رشد شگفت‌انگیز دستمزدها به احتمال افزایش بیشتر فشارهای تورمی اشاره کرد. این گمانه زنی ها را تقویت می کند که فدرال رزرو همچنان به تشدید سیاست های پولی خود ادامه می دهد و از گرین بک حمایت می کند.

بازگشت بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده بیشتر بر XAU/USD فشار می آورد

علاوه بر این، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو هفته گذشته نشان داد که اوج نرخ بهره بالاتر از حد انتظار خواهد بود. این امر منجر به افزایش روزانه در بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده می شود که به عنوان عامل دیگری به نفع دلار آمریکا تلقی می شود و جریان ها را از قیمت غیر بازده طلا دور می کند. جدای از این، آخرین خوش‌بینی نسبت به کاهش محدودیت‌های COVID-19 در چندین شهر چین باعث کاهش تقاضا برای دارایی‌های امن سنتی می‌شود و به نظر می‌رسد بر XAU/USD تأثیر بگذارد.

شرط‌بندی برای افزایش نرخ کمتر توسط فدرال رزرو برای محدود کردن ضرر

با این حال، در بحبوحه افزایش شرط‌بندی‌ها برای افزایش نسبتاً کوچک‌تر 50 واحدی نرخ بهره توسط فدرال رزرو در نشست آتی خود در 13 تا 14 دسامبر، احتمالاً نزولی، حداقل در حال حاضر، کاهش می‌یابد. این باید همچنان به حمایت از قیمت طلا ادامه دهد، و برای هر گونه عقب نشینی اصلاحی معنی‌دار، موضع گیری احتیاطی را تضمین می‌کند. معامله گران اکنون مشتاقانه منتظر PMI خدمات ISM ایالات متحده هستند که قرار است بعداً در اوایل جلسه آمریکای شمالی منتشر شود و برای فرصت های کوتاه مدت.

چشم انداز تکنیکال قیمت طلا

از منظر فنی، حرکت پایدار هفته گذشته فراتر از SMA بسیار مهم 200 روزه به عنوان یک محرک تازه برای معامله گران صعودی تلقی شد. بنابراین، هر کاهش بعدی احتمال بیشتری دارد که خریدارانی را در نزدیکی منطقه 1783-1782 دلار جذب کند. این به نوبه خود باید به محدود کردن نزولی قیمت طلا در نزدیکی نقطه شکست مقاومت افقی 1761-1760 دلار کمک کند که اکنون به حمایت تبدیل شده است.

از طرف دیگر، گاوها ممکن است قبل از شرط‌بندی جدید منتظر خریدهای بعدی فراتر از منطقه 1810 دلاری باشند. پس از آن قیمت طلا ممکن است حرکت مثبت به سمت آزمایش مانع مرتبط بعدی در نزدیکی منطقه 1830 دلاری در مسیر رسیدن به منطقه عرضه 1843-1845 دلار را تسریع بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید