تحلیل طلا : طلا در نیمه اول هفته متحمل زیان های سنگینی شد و به ضعیف ترین سطح خود از سپتامبر 2021 رسید. تقویت گسترده دلار در بحبوحه ترس از رکود فزاینده و بدتر شدن چشم انداز تقاضا برای فلز زرد باعث شد XAUUSD چهارمین هفته متوالی را منفی ببندد. قلمرو

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟


در غیاب انتشار داده‌های کلان اقتصادی با تأثیر بالا، طلا در ابتدای هفته نسبتاً آرام ماند و در روز دوشنبه تقریباً بدون تغییر بسته شد. تعطیلات روز استقلال در ایالات متحده باعث شد که فعالیت بازار در طول روز کمرنگ بماند.

با بازگشت سرمایه گذاران آمریکایی از سه روز آخر هفته در روز سه شنبه، جریان های امن شروع به تسلط بر بازارها کردند و باعث تقویت دلار امن شدند. گزارش‌هایی که نشان می‌دهند چین می‌تواند در مواجهه با افزایش آلودگی‌های ویروس کرونا و بدتر شدن چشم‌انداز اقتصاد جهانی، اعمال قرنطینه را آغاز کند، به شدت بر احساسات تأثیر گذاشت. کریستالینا جورجیوا، مدیر عامل صندوق بین المللی پول (IMF) به رویترز گفت که اقتصاد جهانی از آوریل به طور قابل توجهی تیره شده است و خاطرنشان کرد که آنها نمی توانند با توجه به خطرات بالا، رکود جهانی را در سال آینده رد کنند.

هند، دومین مصرف‌کننده بزرگ طلا در جهان، اعلام کرد که تعرفه واردات پایه فلزات گرانبها را از 7.5 درصد به 12.5 درصد افزایش داده است.

شورای جهانی طلا گفت: در چشم انداز اواسط سال 2022 طلا، “ما انتظار داریم که کندی اقتصادی گسترده به تقاضای مصرف کننده برای طلا فشار بیاورد، به ویژه با توجه به اینکه بسیاری از بازارها شاهد افزایش چشمگیر قیمت طلای محلی هستند.”

با ارزیابی اقدام دولت هند، “تورم محلی بالا، عدم اطمینان در مورد چشم انداز اقتصادی و افزایش غیرمنتظره تعرفه واردات طلا – با هدف کاهش اثرات ضعف روپیه – احتمالاً بر بهبود تقاضای مصرف کننده طلا تاثیر می گذارد.” سازمان توضیح داد.

در همین حال، صورتجلسه سیاست‌گذاری ژوئن FOMC نشان داد که شرکت‌کنندگان موافق بودند که تورم بالا، نرخ‌های بهره محدودکننده را تضمین می‌کند و در صورت تداوم تورم، امکان اتخاذ موضع محدودتر بیشتر وجود دارد. در روز چهارشنبه، نظرسنجی PMI خدمات ISM نشان داد که فعالیت های تجاری در بخش خدمات با سرعتی قوی در ماه ژوئن به رشد خود ادامه داد، اما مولفه اشتغال به زیر 50 رسید که نشان دهنده انقباض در اشتغال بخش خدمات است.

با تقویت لحن جنگ طلبانه فدرال رزرو و پرواز شدید به سمت امنیت، شاخص دلار آمریکا به بالاترین سطح خود در نزدیک به 20 سال گذشته به بالای 107.00 رسید و XAUUSD را مجبور کرد در وضعیت عقب بماند.

روز جمعه، اداره آمار کار ایالات متحده (BLS) اعلام کرد حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در ماه ژوئن 372,000 افزایش یافته است، در حالی که انتظار بازار 268,000 بود. تورم دستمزد سالانه از 5.3 درصد در مدت مشابه به 5.1 درصد کاهش یافت و نرخ مشارکت نیروی کار از 62.3 درصد به 62.2 درصد کاهش یافت. اگرچه دلار پس از این گزارش قدرت خود را از دست داد، اما در بحبوحه افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا، طلا نتوانست قدرت خود را افزایش دهد.

هفته بعد برای طلا


روز چهارشنبه، BLS داده های شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) را برای ماه ژوئن منتشر خواهد کرد. بازارها انتظار دارند CPI سالانه از 8.6 درصد در ماه می به 8.7 درصد افزایش یابد. پیش‌بینی می‌شود که CPI اصلی، که قیمت‌های بی‌ثبات مواد غذایی و انرژی را حذف می‌کند، از ۶ درصد به ۵.۹ درصد کاهش یابد. همانطور که در حال حاضر وجود دارد، بازارها تقریباً به طور کامل با افزایش 75 واحدی (bps) نرخ در ماه جولای قیمت گذاری می کنند و بعید است که ارقام تورم آن را تغییر دهند. بر اساس ابزار FedWatch گروه CME، تنها 30 درصد احتمال افزایش 75 bps دیگر در ماه سپتامبر وجود دارد. از این رو، در صورتی که تورم از برآوردهای تحلیلگران پیشی بگیرد، فضایی برای افزایش ارزش دلار وجود دارد. از سوی دیگر، یک گزارش تورم ملایم باید باعث اصلاح نزولی در دلار شود و به XAUUSD اجازه دهد تا یک جهش مجدد داشته باشد.

روز جمعه، فدرال رزرو شاخص انتظارات تورمی مشترک خود را منتشر خواهد کرد. اوایل هفته، بلومبرگ گزارش داد که بانک مرکزی ایالات متحده هنگام تنظیم سیاست پولی خود به این شاخص توجه زیادی داشته است. در نتیجه، قیمت گذاری بازار چشم انداز نرخ فدرال رزرو می تواند تحت تأثیر این داده ها در آستانه آخر هفته قرار گیرد.

داده‌های خرده‌فروشی ژوئن و شاخص احساسات مصرف‌کننده دانشگاه میشیگان برای ماه جولای نیز در فهرست اقتصادی ایالات متحده در روز جمعه نمایش داده می‌شوند.

بخوانید: تحلیل فارکس

در شرایط کنونی بازار، سرمایه‌گذاران ممکن است برای یافتن دلیل کافی برای شرط‌بندی بر روی افزایش قیمت طلا با مشکل مواجه شوند. بعید است چشم انداز تقاضای طلا در کوتاه مدت بهبود یابد و فعالان بازار احتمالاً از متعهد شدن به افزایش ریسک خودداری می کنند. در صورتی که داده‌های تورم از ایالات متحده امیدها به برداشتن پای فدرال رزرو از روی پدال گاز در سه ماهه آخر سال را احیا کند، تعجب آور نیست که XAUUSD مسیر خود را معکوس کند، اما تلاش‌های بهبود احتمالاً محدود باقی خواهند ماند.

 

تحلیل طلا

به دنبال اقدام قیمت این هفته، اندیکاتور شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار روزانه به محدوده فروش بیش از حد به زیر 30 سقوط کرد. آخرین باری که RSI روزانه در آگوست 2021 به پایین‌تر آمد، XAUUSD یک اصلاح فنی انجام داد و می‌توان انتظار اقدام مشابهی داشت. در کوتاه مدت

در روند صعودی، 1765 دلار (پشتیبانی سابق، سطح ایستا) به عنوان اولین مقاومت فنی بالاتر از 1790 دلار (حمایت قبلی، سطح ایستا) قرار می گیرد. بسته شدن روزانه بالاتر از دومی می تواند در را برای بهبودی طولانی مدت به سمت 1800 دلار باز کند، جایی که خط روند نزولی که از اوایل مارس و SMA 20 روزه قرار دارد، قرار دارد. با این حال، تا زمانی که این سطح دست نخورده باقی بماند، احتمالاً فروشندگان بر عملکرد جفت پس از اصلاح تسلط خواهند داشت.

بخوانید : تحلیل بورس 

از جنبه نزولی، 1730 دلار (پایین ترین سطح 8 ژوئیه) بیشتر از 1720 دلار (سطح ثابت) و 1700 دلار (سطح روانی) حمایت موقت را تشکیل می دهد.

 

منبع : FX Street

دیدگاهتان را بنویسید