تحلیل طلا از منظر تکنیکال: برخی از خریدهای متعاقب فراتر از منطقه 1770 تا 1772 دلاری به عنوان یک محرک تازه برای خریداران طلا تلقی می شود و چشم انداز مثبت را دوباره تأیید می کند. پس از آن قیمت طلا ممکن است از موانع میانی نزدیک منطقه 1778 دلاری عبور کند و بالاترین سطح خود را از اواسط آگوست، یعنی منطقه 1786 دلاری که اوایل این ماه لمس کرد، دوباره آزمایش کند. این حرکت می تواند به XAU/USD کمک کند تا مرز روانی 1800 دلار را فتح کند.

از طرف دیگر، به نظر می رسد که پایین ترین سطح روزانه، در حدود 1,746 دلار، اکنون از نزولی فوری پیش از منطقه 1,736-1,735 دلار محافظت می کند. حمایت مرتبط بعدی برای قیمت طلا در نزدیکی منطقه 1725 دلاری یا پایین‌ترین سطح دو هفته‌ای که چهارشنبه گذشته به ثبت رسید، تعیین شده است. یک شکست متقاعد کننده به زیر دومی ممکن است باعث برخی فروش فنی شود و قیمت‌های نقطه‌ای را بیشتر به سمت مرز 1700 دلار بکشاند.

تحلیل فاندامنتال طلا

قیمت طلا در نیمه اول بازار اروپا، کاهش روزانه خود را به سطح 1746 دلار معکوس کرد و به بالاترین سطح یک هفته اخیر خود رسید. XAU/USD که در حال حاضر کمی بالاتر از سطح 1760 دلار معامله می شود، اکنون به دنبال جهش خوب هفته گذشته از منطقه 1725 دلاری در بحبوحه ظهور فروش جدید دلار آمریکا است.

ضعیف شدن دلار همچنان زیربنای قیمت طلا است

چشم انداز یک سیاست تهاجمی کمتر توسط فدرال رزرو همچنان بر گرینبک فشار می آورد، که به نوبه خود به نفع طلای دلاری است. صورتجلسه کمیته بازار آزاد فدرال ماه نوامبر (FOMC) که هفته گذشته منتشر شد، نشان داد که اکثریت قابل توجهی از سیاستگذاران قضاوت کردند که به زودی نرخ پایین تر پیاده روی مناسب خواهد بود. علاوه بر این، مقامات تا حد زیادی راضی بودند که می‌توانند جلوی افزایش نرخ را بگیرند و در گام‌های کوچک‌تری حرکت کنند.

کاهش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده به نفع قیمت طلا است

در همین حال، ارزیابی اولیه از دقایق، شرط های بازار را برای افزایش نسبتاً کوچکتر 50 bps در جلسه بعدی سیاست FOMC در دسامبر تقویت کرد. این امر از ادامه کاهش اخیر در بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده، که به عنوان عامل دیگری بر دلار آمریکا تأثیر می گذارد، مشهود است. در واقع، بازدهی اوراق قرضه 10 ساله دولت ایالات متحده به پایین‌ترین سطح خود از سپتامبر نزول می‌کند و بیشتر به هدایت جریان‌ها به سمت قیمت بدون بازده طلا کمک می‌کند.

مشکلات ناشی از کووید-19 چین نیز قیمت امن طلا را افزایش می دهد

جدای از این، انگیزه کاهش خطر – در بحبوحه وخیم‌تر شدن وضعیت COVID-19 در چین – کمک بیشتری به پناهگاه امن XAU/USD می‌کند. چین روز شنبه رکورد بالای ابتلا به عفونت های روزانه را گزارش کرد. علاوه بر این، نارضایتی عمومی از سیاست صفر کووید، اعتراض‌ها را در سراسر چین شعله‌ور کرد و نگرانی‌هایی را در مورد کاهش بیشتر فعالیت‌های اقتصادی ایجاد کرد. این به نوبه خود تأثیر خود را بر احساسات ریسک جهانی می گذارد و تقاضا برای قیمت سنتی طلا را افزایش می دهد.

به نظر می رسد قیمت طلا در آستانه افزایش بیشتر است

به نظر می‌رسد که پس‌زمینه بنیادی به شدت به نفع معامله‌گران صعودی متمایل شده و از چشم‌انداز حرکت افزایشی بیشتر در روز برای قیمت طلا حمایت می‌کند. از این رو، قدرت بعدی به سمت مانع مربوطه بعدی، در اطراف منطقه افقی 1770 دلاری، به نظر یک احتمال متمایز است. در غیاب هر گونه داده کلان مرتبط از ایالات متحده، معامله گران در روز دوشنبه از سخنرانی های اعضای بانفوذ FOMC – جیمز بولارد، رئیس فدرال رزرو سنت لوئیس و جان ویلیامز، رئیس فدرال رزرو نیویورک، سرنخ خواهند گرفت.

 

منبع: Fx Street

دیدگاهتان را بنویسید