سقوط سهام، افزایش نرخ وام مسکن، چگونه بازدهی 5 درصدی خزانه داری می تواند بازارها را متزلزل کند

 

Source: reuters.com

 

رویترز گزارش داد که فروش بی وقفه اوراق قرضه دولتی ایالات متحده، بازدهی خزانه داری را به بالاترین سطح خود در بیش از یک و نیم دهه اخیر رسانده است و همه چیز را از بازار سهام گرفته تا بازار املاک و مستغلات را تحت تاثیر قرار داده است.

بازدهی شاخص خزانه داری 10 ساله، که رابطه معکوس نسبت به قیمت ها در بازارهای مختلف دارد اواخر روز پنجشنبه برای مقطع زمانی کوتاه به 5 درصد رسید، سطحی که آخرین بار در سال 2007 مشاهده شده است.

انتظارات فدرال رزرو برای بالا نگه داشتن نرخ های بهره و افزایش نگرانی های مالی ایالات متحده از جمله عواملی است که باعث این اتفاق شده است
از آنجایی که بازار 25 تریلیون دلاری خزانه داری سنگ بنای سیستم مالی جهانی در نظر گرفته می شود، افزایش بازده اوراق قرضه دولتی ایالات متحده تأثیرات گسترده ای بر بازارها داشته است.

شاخص S&P 500 حدود 7 درصد نسبت به بالاترین میزان خود در سال کاهش یافته است، زیرا وعده تضمین بازدهی بدهی های دولت ایالات متحده، سرمایه گذاران را از سرمایه گذاری در سهام دور کرده است. در همین حال، نرخ وام مسکن به بالاترین حد در بیش از 20 سال گذشته رسیده است که بر قیمت املاک و مستغلات تأثیر منفی می گذارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید