در دنیای بورس، افشای اطلاعات به انتشار به موقع کلیه اطلاعات مربوط به یک شرکت که ممکن است بر تصمیم یک سرمایه گذار تأثیر بگذارد اشاره دارد. این افشای اطلاعاتی در بورس شامل اخبار مثبت و منفی، داده ها و جزئیات عملیاتی است که بر تجارت تأثیر می گذارد. در رابطه با افشای بورس باید در مورد آموزش بورس اطلاعات کاملی دریافت کرد. طبق قانون اساسی، منظور از افشای‌اطلاعات در بورس این است که همه طرفین سرمایه گذار، باید به همه حقایق یکسان دسترسی داشته باشند.کمیسیون اوراق بهادار و بورس اوراق بهادار (SEC) برای کلیه شرکت های عضو در بورس اوراق بهادار ایران ذکر کردند، افشای اطلاعات در بورس الزامی است و باید به آن عمل کنند. عوامل زیر از جمله اطلاعاتی است که در بورس باید فاش شوند.

  • طبق مقررات، بورس مستلزم افشای کلیه اطلاعات مالی مربوط به شرکت های دارای فهرست عمومی است.
  • علاوه بر داده های مالی، شرکت ها موظف هستند تجزیه و تحلیل نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدات خود را فاش کنند.
  • تغییرات اساسی در چشم انداز مالی آن ها باید به موقع منتشر شود.

هدف از افشای اطلاعات در بورس

همان گونه که برخی اطلاعات برای مردم در بورس باید افشا شوند برخی از محدودیت ها وجود دارند که مانع از افشای برخی از اطلاعات موجود در بورس می شوند. هدف از افشای اطلاعات در بورس آگاهی از رویکرد شرکت های مختلف در بین هیئت مدیره، مدیریت، کارمندان و مشاوران است.

افشای اطلاعات در بورس به زبان ساده

افشای‌اطلاعات  در بورس یک فرآیند اطلاع رسانی حقایق برای عموم مردم است. افشای مناسب اطلاعات توسط شرکت ها عملی است که باعث می شود مشتریان، سرمایه گذاران و هر شخص دیگری که مشغول انجام امور سرمایه گذاری است از اطلاعات مربوطه آگاهی بیشتری داشته باشد. در صورت اشتباه بودن پیش بینی های مالی، شرکت ها به دلیل تغییر شرایط اقتصادی، غالباً افشاگری هایی را انجام می دهند که از آن ها محافظت می کند. افشای اطلاعات در بورس همچنین بیان می کند که سرمایه گذاران قبل از سرمایه گذاری در بورس با یک مشاور مالی صحبت کنند و آموزش بورس را به طور کامل فرا گیرند زیرا ممکن است در راه سرمایه گذاری دچار مشکل شوند.

روش افشای اطلاعات در بورس

افشای اطلاعات در بورس

در دنیای سرمایه گذاری و بورس و هم چنین آموزش فارکس، شرکت ها اطلاعاتی را در اختیار سرمایه گذاران و تحلیلگران سرمایه گذاری قرار می دهند که می تواند در تصمیم سرمایه گذار در مورد خرید سهام یا اوراق شرکت تأثیر بگذارد این اطلاعات معمولا در سایت کدال اعلام می شوند. افشای اطلاعات در بورس می تواند درباره اخبار منفی یا مثبت و یا اطلاعات مالی شرکت باشد. همچنین حقایق مهمی را که باید سرمایه گذاران از آن آگاهی داشته باشند، مانند اظهارات هشدار دهنده را اطلاع رسانی می کند. در راه افشای اطلاعات بورس باید آموزش فاراکس را به خوبی فرا گرفت.

دسته بندی افشای اطلاعات در بورس

افشای‌اطلاعات در بورس بر اساس میزان ارزشی که این اطلاعات دارند و میزان تاثیری که بر روی امور مالی شرکت می گذارند به دو دسته الف و ب تقسیم می شوند. اطلاعاتی که در بورس افشا می شود شامل تغییر میزان سرمایه، حوادث غیر قابل پیش بینی، برگزاری مزایده یا مناقصه و انتشار اوراق بدهی است. این اطلاعات تاثیر بسیاری بر روی ارزش سهام و میزان قیمت آن در بورس دارد بنابراین باید این اطلاعات با سرعت بالایی افشا شوند و در اختیار افراد قرار گیرد. معمولا اطلاعات بر اساس میزان اهمیتی که دارند در دو گروه الف و ب قرار می گیرند. این دو گروه از جمله اطلاعاتی هستند که باید در آموزش بورس به آن اشاره شده است.

اطلاعاتی که در گروه الف قرار می گیرند

هنگامی که یک شرکت تصمیم بگیرد که سرمایه سهام خود را افزایش یا کاهش دهد، افشای اطلاعات آن را باید در گروه الف قرار دهد.

اگر شرکت سرمایه گذاری تصمیم بگیرد که بخشی از شرکت یا همه شرکت کار خود را متوقف کند باید اطلاعات مربوط به آن در گروه الف قرار گیرد.

افزودن و یا کشف سرمایه جدید به سهام قبلی، شرکت موظف است اطلاعات را در گروه الف قرار دهد.

هر گونه تغییراتی که در قرار دادهای سرمایه گذاری رخ می دهد و شامل اطلاعات بسیار مهم است باید در گروه الف قرار گیرد.

نتایجی که از فعالیت های شرکت در یک مناقصه و یا مزایده حاصل می شود باید توسط شرکت در اطلاعات گروه الف قرار گیرد.

زمانی که پروژه ها و طرح های جدیدی را شرکت برای سرمایه گذاری قبول کند باید در اطلاعات گروه الف قرار گیرد.

ما در این جا تعدادی از اطلاعاتی که در گروه الف جای می گیرند را به شما معرفی کردیم اطلاعات بسیار زیاد دیگری وجود دارد که در گروه الف قرار می گیرند.

اطلاعاتی که در گروه ب قرار می گیرند

در صورتی که شرکت در مناقصه و یا مزایده شرکت کند باید اطلاعات آن را در گروه ب قرار دهد.

هر گونه تغییری که در میزان تقسیم سود دهی و پرداخت سود ایجاد شود باید اطلاعات آن در گروه ب قرار گیرد.

اگر شرکت سرمایه گذاری قصد شرکت در مزایده و مناقصه را داشته باشد باید اطلاعات آن را در گروه ب قرار گیرد.

هرگونه تغییری که در تعهد های شرکت ایجاد می شود باید در اطلاعات گروه ب قرار گیرد.

اگر برای شرکت بدهی ایجاد شود یا بدهی منتفی شود باید اطلاعات مربوط به آن در گروه ب قرار گیرد.

هنگامی که اوراق بدهی در شرکت سرمایه گذاری منتشر شود باید اطلاعات مربوط به آن در گروه ب قرار گیرد.

پیشنهاد می کنیم مقاله تکنیک الگوی ساعت در بورس به چه معناست؟ را مطالعه کنید.

تاثیر افشای اطلاعات در بورس

اطلاعاتی که در بورس افشا می شوند با توجه به اهمیتی که دارند تاثیر زیادی در کوتاه مدت یا بلند مدت ممکن است بر روی سهام بگذارند. گاهی اوقات اگر اطلاعات با اهمیتی که در گروه الف قرار دارند افشا شوند تغییرات بسیار زیادی بر روی دامنه نوسانات می گذارند و دامنه را بالا می برند و سودهای خوبی را به سرمایه گذاران می دهند. گاهی اوقات در افشای اطلاعات در بورس طوری عمل می کنند که قادر باشند تا سهام بیشتری بر روی سهام خود قرار دهند. افشای اطلاعات همان گونه که در قبل گفته شد تاثیر بسیار زیادی بر روی ارزش سهام های موجود در یک شرکت دارند. مثلا اگر انبار یک شرکت که سهام آن در بازار بورس قرار دارد مورد آتش سوزی قرار گیرد باید سریعا این اطلاعات را در اختیار سهام داران قرار دهند. هم چنین اگر شرکتی در خرید و فروش سهام، سود بسیار زیادی را به دست آورد باید این اطلاعات را در اختیار سهام داران قرار دهند.

اسناد مورد نیاز برای افشای‌ اطلاعات بورس و اوراق بهادار

بورس و اوراق بهادار به کلیه اطلاعات شرکت های دارای معامله عمومی نیاز دارد تا دو گزارش سالانه مربوط به افشای اطلاعات را تهیه و صادر کند، یکی از آن گزارش ها برای سازمان بورس و دیگری برای سهامداران شرکت است. این گزارش ها به صورت سند ثبت می شود و با تغییر چشمگیر وقایع توسط شرکت باید به‌روز شود. این سند ها در سازمان بورس اسم مشخصی دارد که در آموزش بورس حرفه ای به آن اشاره شده است. شرکت ها باید اطلاعاتی که مربوط به عموم مردم است را به عنوان بخشی از ثبت نام دو بخشی که شامل دفترچه و یک سند دوم است که شامل مطالب بسیار زیادی است، افشا کند. این اطلاعات شامل نقاط قوت  ضعف، فرصت ها و تهدیدات شرکت مربوط به محیط رقابتی است که در آن فعالیت می کند. در کلاس های آموزش فارکس به بررسی تمامی این اطلاعات می پردازند.

الزامات افشای اطلاعات در بورس

از الزامات سازمان بورس در مورد افشای‌اطلاعات در بورس افشای دقیق اطلاعات برای سازمان اوراق بهادار است. به عنوان مثال مأمورین شرکت های سرمایه گذاری باید درمورد سرمایه گذاری هایی که در اختیار دارند و سرمایه گذاری های اعضای شرکت، اطلاعات شخصی را ارائه دهند. در آموزش فارکس اطلاعات مربوط به سازمان بورس به افشای خاص خود نیاز دارد زیرا انتشار اطلاعات، سهامداران فردی را در مورد ضرر قرار می دهد. به عنوان مثال بعضی از افراد می توانند از اطلاعات غیرقانونی مادی برای سود شخصی با هزینه عمومی سرمایه گذار استفاده کنند. به طور واضح و مشخص، الزامات افشای اطلاعات را تضمین می کند که شرکت ها اطلاعات کافی را منتشر می کنند تا همه سرمایه گذاران در یک زمین بازی یکنواخت باشند. شرکت ها تنها نهاد هایی نیستند که مقررات سختگیرانه ای در مورد افشای اطلاعات دارند. شرکت های کارگزاری، مدیران سرمایه گذاری و تحلیلگران همچنین باید اطلاعاتی را که ممکن است بر سرمایه گذاران تأثیر بگذارد، افشا کنند.

یک مقاله کاربردی دیگر نیز مطالعه کنید: علت توقف نماد در بورس چیست؟

افشای کامل چیست؟

افشای کامل اطلاعات در بورس الزامات کمیسیون بورس و اوراق بهادار است که شرکت های داد و ستد عمومی مبادله آزاد، همه حقایق مادی را که مربوط به فعالیت های تجاری فعلی آن ها است، آزاد می کنند. افشای کامل در آموزش بورس همچنین به نیاز عمومی معاملات تجاری برای هر دو طرف اشاره دارد تا تمام حقیقت را در مورد هر موضوع مادی مربوط به معامله بگویند. به عنوان مثال، در معاملات املاک و مستغلات، به طور معمول یک فرم افشای امضا شده توسط فروشنده وجود دارد که اگر بعداً کشف شود که فروشنده آگاهانه در مورد حقایق مهم دروغ یا پنهان کاری کرده است، منجر به مجازات قانونی می شود.

افشای اطلاعات در بورس چگونه کار می کند

قوانین افشای کامل اطلاعات با قوانین اوراق بهادار در سال های گذشته آغاز شد. بورس اوراق بهادار با اجرای قوانین و مقررات مربوطه، این اقدامات و قوانین بعدی را ترکیب می کند.

شرایط ثبت نام در افشای‌ اطلاعات

سازمان بورس اوراق بهادار می داند که قوانین مربوط به افشای اطلاعات در بورس نباید باعث افزایش چالش شرکت های جمع آوری سرمایه از طریق عرضه سهام و سایر اوراق بهادار به مردم شود. از آنجا که الزامات ثبت نام و الزامات گزارش دهی مداوم برای شرکت های کوچکتر و مسائل سهام نسبت به شرکت های بزرگتر سنگین تر است، سازمان بورس محدودیت معافیت اطلاعات کوچک را در طول سال ها افزایش داده است.

نیازهای گزارش اطلاعات در بورس

شرکت های دولتی موظف به گزارش سالانه برای سازمان بورس هستند. محتوا و فرم گزارش کاملاً توسط اساسنامه سازمان بورس اداره می شود و شامل اطلاعات دقیق مالی و عملیاتی است. در آموزش بورس مدیریت به طور معمول پاسخ هایی به سؤالاتی که درباره عملکرد شرکت می شود ارائه می دهد. حسابداران عمومی صورت های مالی مفصل را تهیه می کنند و در اختیار سازمان بورس قرار می دهند. با توجه به آیین نامه سازمان بورس اوراق بهادار، گزارش های سالانه به سهامداران شامل صورت های مالی معتبر ، از جمله ترازنامه حسابرسی دو ساله و بیانیه حسابرسی سه ساله از درآمد و جریان پول است. گزارش های سالیانه همچنین شامل پنج سال داده های مالی منتخب، از جمله فروش خالص یا درآمد عملیاتی، درآمد یا زیان ناشی از ادامه عملیات، کل دارایی ها، تعهدات بلند مدت، سهام ترجیحی قابل بازخرید و سود سهام نقدی اعلام شده برای هر سهم مشترک است.

دیدگاهتان را بنویسید