بعضی از اشخاص هستند که برای مدیریت سرمایه خود به دنبال انواع روش های سرمایه گذاری هستند. اگر فرد قصد سرمایه گذاری را داشته باشد ابتدا باید بداند که سرمایه گذاری به دو روش انجام می پذیرد. سرمایه گذاری به دو روش مستقیم یا به صورت غیر مستقیم امکان پذیر است. هر شخص برای مدیریت سرمایه خود قبل از سرمایه گذاری باید شرایط کار و هم چنین شرایط خود را برای انتخاب انواع روش های سرمایه گذاری بسنجد. فاکتور های بسیار زیادی برای سنجیدن این شرایط وجود دارد از جمله این فاکتور ها عبارت است از میزان اطلاعاتی که فرد از بورس دارد، فرد چقدر توان ریسک کردن دارد، در چه مدت زمانی می تواند به تحلیل و بررسی بپردازد هم چنین مهارت فرد در خرید و فروش سهام و میزان مهارتی که در سرمایه گذاری دارد چقدر است. بعد از این که فرد تصمیم گرفت و فاکتور های خود را سنجش کرد باید روش خود را در سرمایه گذاری برای مدیریت سرمایه خود مشخص کند.

سرمایه گذاری مستقیم

سرمایه گذاری مستقیم

سرمایه گذاری مستقیم یکی از انواع روش های سرمایه گذاری برای مدیریت سرمایه است. در سرمایه گذاری مستقیم فرد به صورت مستقیم و شخصا در خرید و فروش سهام نقش دارد. این روش به دلیل نوسانات بازار بورس و بالا و پایین شدن ارزش سهام بسیار مشکل است و نیاز به تخصص بسیار بالایی دارد. پس در مرحله اول برای این که بتوانید به صورت مستقیم در بورس سرمایه گذاری کنید باید اطلاعات و مهارت خود را در مورد انواع روش های سرمایه گذاری و دانش مالی بالا ببرید. اگر شما اطلاعات بورسی کمی داشته باشید باعث می شود تا استرس زیادی متحمل شوید و یا ممکن است ضرر کنید. پس سرمایه گذاری مستقیم مخصوص افراد با مهارت بالا و اطلاعات مالی کافی است. شما برای انجام سرمایه گذاری مستقیم می توانید به کارگزاری صندوق های سرمایه گذاری مراجعه کنید و سرمایه گذاری بورس خود و مدیریت سهام را انجام دهید. و هم چنین می توانید کد بورسی خود را دریافت کنید.

مراحل سرمایه گذاری مستقیم

اگر قصد دارید که به صورت مستقیم در بازار بورس فعالیت کنید باید به کارگزاری صندوق های سرمایه گزاری مراجعه کنید و با گرفتن کد بورسی و از طریق سرمایه گزاری مستقیم مدیریت سرمایه خود را انجام دهید. برای اینکه بتوانید در بازار بورس سرمایه گذاری خود را انجام دهید ابتدا به کارگزاری صندوق های سرمایه گذاری مراجعه کرده و طبق مراحل زیر عمل کنید.

ثبت نام در سامانه سجام

برای انجام انواع مبادلات در سرمایه گذاری باید قبل از هر کاری، در یک سامانه کشوری به نام سجام ثبت نام خود را انجام دهید. برای ثبت نام باید به سایت سجام بروید و تمام اطلاعات خود را وارد سامانه کنید. بعد از ثبت نامی که انجام دادید باید صبر کنید تا یک کد ده رقمی به شماره تلفن همراه شما ارسال شود. بعد از ارسال این کد می توانید به مرحله بعدی ثبت نام در دربازار بورس بروید. سجام زیر نظر سازمان بورس فعالیت می کند و برای خدمات دادن با سرعت بالا برای کسانی است که می خواهند سرمایه گذاری کنند. هم چنین سجام را برای سپرده کردن اوراق بهادر مرکزی و تسویه حساب ها طراحی کردند.

مراحل ثبت نام در سجام

 • ابتدا به سایت سجام می رویم. بعد از وارد شدن صفحه ای برای ما نمایش می دهد که باید بر روی ثبت نام سجام کلیک کنیم.
 • بعد از آن شماره تلفن همراه خود را وارد آن کنید. بعد از وارد کردن شماره همراه یک پیام به خط شما می آید که باید این کد را در صفحه بعدی برای وارد کردن اطلاعات بعدی وارد کنید. بعد از وارد کردن شماره، در فیلد مشخص کنید که به صورت حقیقی هستید و کد کلی خود را وارد کنید.
 • اگر شما در کارگزاری صندوق های سرمایه گذاری روش سرمایه گذاری مستقیم را انتخاب کرده اید در هنگام ثبت نام سجام باید گزینه اصیل را انتخاب کنید. و اگر روش های سرمایه گذاری غیر مستقیم را انتخاب کردید باید گزینه نماینده قانونی را به جای اصیل انتخاب کنیم. که در روش غیر مستقیم نماینده قانونی شما در سرمایه گذاری نقش دارد.
 • بعد از انجام مراحل قبل باید ده هزار تومن برای ایجاد یک کد برای خرید سهام کارمزد پرداخت کنید.
 • در این مرحله باید اطلاعات مربوط به هویت خود را وارد کنید. وارد کردن این اطلاعات با کمک شناسنامه و یا کد ملی صورت می گیرد.
 • در این مرحله باید اطلاعات مربوط به ارتباط خود مانند کد پستی را وارد نمایید.
 • اگر قبلا کد بورسی داشته اید آن را در این قسمت وارد کنید در غیر این صورت این صفحه را خالی گذاشته و به مرحله بعد بروید.
 • در این صفحه از انجام ثبت سجام باید اطلاعات مربوط به شغل خود را وارد کنید.
 • این مرحله بسیار مهم است و باید به درستی اطلاعات وارد شود. در این مرحله اطلاعات مالی خود را وارد می کنید.
 • در مرحله بعد اطلاعات مربوط به حساب های بانکی خود را وارد می کنید توجه داشته باشید که حتما اطلاعات مربوط به خودتان باشد. اگر بعد از مدتی شماره حساب شما تغییر کرد می توانید دوباره به سایت سجام مراجعه کنید و اطلاعات خود را که مربوط به حساب است دوباره وارد کنید.
 • در صفحه بعدی ثبت نام باید درست بودن اطلاعات خود را تایید کنید .

بعد از پایان این مراحل برای شما یک کد ده رقمی ارسال می شود. حتما به خوبی از این کد رهگیری نگهداری کنید. زیرا باید برای مراحل بعدی از آن استفاده کنید.

ثبت نام در یک کارگزاری

برای اینکه بتوانید کد بورسی خود را دریافت کنید و مدیریت سهام خود را به خوبی انجام دهید باید به یک دفتر کارگزاری صندوق های سرمایه گذاری که توسط سازمان بورس مورد تایید شده باشد مراجعه کنید. برای دریافت کد بورسی در هیچ کدام از دفاتر هیچ هزینه ای دریافت نمی شود.

در ابتدا باید برای دریافت کد بورسی به صورت آنلاین ثبت نام کنیم. در این مرحله اطلاعات شخصی خود را وارد می کنید. بعد از این که اطلاعات خود را در این مرحله وارد کردید و ثبت نام اولیه انجام گرفت باید افتتاح حساب غیر حضوری را انتخاب کنید و دوباره اطلاعات خود را در آن وارد کنید. توجه کنید که در بالای صفحه حتما نام شما وجود داشته باشد و نام دیگری نباشد. دقت کنید در بخش هایی از ثبت نام وارد کردن اطلاعات به صورت انتخابی است و با نوشتن حرف اول کلمه مورد نظر را به شما نشان می دهد و شما آن را انتخاب می کنید.

مرحله احراز هویت

بعد از گذارندن تمام مراحل بالا فرد برای این که بتواند ثبت نام خود را در بورس انجام دهد باید به یکی از کارگزاری صندوق های سرمایه گذاری  به صورت حضوری مراجعه کند و برای احراز هویت تمام مدارک مورد نیاز را با خود به همراه داشته باشد تا بتواند کد بورسی خود را دریافت کند. این مدارک شامل همان کد ده رقمی که از ثبت سجام به دست آوردیم و اصل شناسنامه و کارت ملی است. سپس دفتر کارگزاری صندوق های سرمایه گذاری که به آن مراجعه کردید تمام مدارک شما را به سازمان بورس ارائه می دهد. با انجام تمام مراحل فوق بعد از سه روز کاری کد بورسی شما از طریق ایمیل یا شماره تلفن همراه به شما ارسال می شود. از این پس می توانید به صورت مستقیم توسط کد بورسی به خرید و فروش سهام و مدیریت سرمایه بپردازید.

سرمایه گذاری غیر مستقیم

سرمایه گذاری مستقیم و غر مستقیم

اگر فردی اطلاعات لازم برای خرید و فروش سهام، فرصت و یا قدرت آن را نداشته باشد می تواند برای مدیریت سرمایه خود روش غیر مستقیم را انتخاب کند. در این روش سرمایه گذاری دیگر نیازی به کسب اطلاعات ندارید. سرمایه گذاری به صورت غیر مستقیم یکی از انواع روش های سرمایه گذاری است. در این روش فرد فقط مدیریت سرمایه خود را در اختیار شخصی می گذارد که تمام اطلاعات کافی و مهارت های لازم را داشته باشد تا بتواند سرمایه را مدیریت کند. برای سرمایه گذاری به صورت غیر مستقیم باید صندوق سرمایه گذاری خود را انتخاب کنیم. در انواع روش های سرمایه گذاری غیر مستقیم دو روش وجود دارد. یکی از راه صندوق سرمایه گذاری و دیگری از طریق شرکت های سبد گردان.

سرمایه گذاری از طریق صندوق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری از طریق شرکت های سبد گردان

منظور از صندوق سرمایه گذاری همان محلی است که شما می خواهید در آن سرمایه گذاری کنید. اما باید دقت کنید که برای مدیریت سرمایه باید از چه صندوقی استفاده کنید. در واقع صندوق سرمایه گذاری مجموعه ای از سهام جمع شده کل مردم و اوراق مشارکت آن ها و سایر اوراق است. به صورت راحت تر می توان گفت صندوق همانند یک شرکت است که مردم مختلف در آن پول های خود را می گذارند و در بورس سرمایه گذاری می کنند. هنگامی که شما بخشی از سرمایه خود را در یک نوع صندوق سرمایه گذاری می کنید، آن بخش از سرمایه شما بخش کوچکی از کل سرمایه صندوق است. بنابراین چون یک سرمایه گزاری مشارکتی است اگر صندوق متحمل سود و یا ضرر شود همه با هم سود یا ضررمی کنند. عوامل مختلفی بر روی صندوق های سرمایه گذاری تاثیر می گذارد که باید قبل از سرمایه گذاری آن ها را بررسی کنیم. اولین قدم برای انتخاب صندوق بررسی عملکرد گذشته صندوق است.

بررسی عملکرد گذشته صندوق

برای اینکه بتوانیم کد بورسی خود را به کار بگیریم و مدیریت سرمایه خود را به دست بگیریم باید با نحوه عملکرد صندوق ها آشنا شویم. برای این کار باید به گذشته صندوق ها نگاه کنیم و آن ها را بررسی کنیم. برای سرمایه گذاری باید به رشد صندوق توجه کنیم. اگر بازدهی یک صندوق با توجه به کوچک و بزرگ بودن آن و شرایط اقتصادی بازار خوب باشد برای سرمایه گذاری مناسب است.  برای بررسی گذشته صندوق به یک روز و دو روز نمی توانیم اکتفا کرد و باید حداقل عملکرد یک سال صندوق را مورد بررسی قرار دهیم.

انتخاب صندوق بر اساس ریسک پذیری

گاهی فرد ممکن است ریسک پذیر باشد و بخواهد در صندوقی سرمایه گذاری کند که ریسک بالایی دارد. در این صورت ممکن است فرد بازده بیشتر و یا کمتری داشته باشد. گاهی فرد به دنبال ریسک نیست و در صندوقی، کد بورسی خود را استفاده می کند که ریسک پذیری کمتری داشته باشد. بعضی از افراد هستند که در این بین گاهی در موارد ریسک پذیر و گاهی کم ریسک سرمایه گذاری می کنند.

نرخ سودی که در مورد صندوق سرمایه گذاری پیش بینی می شود

بعضی افراد سرمایه گذاری در اوراق بانکی را انتخاب می کنند تا بتوانند سود معینی را علاوه بر سرمایه اولیه خود دریافت کنند. زیرا سرمایه گذاری در سپرده های بانکی هرماه یک سود تضمین شده را به شخص اختصاص می دهد. هر ماه سپرده بانکی به شخص سرمایه گذار، سود را به صورت تضمین شده می دهد اما ممکن است نرخ این سود در ماه های مختلف متفاوت باشد.

بتای صندوق سرمایه گذاری

بتا یک ضریب است که با آن می توان ریسک پذیری یک دارایی را با سنجش میزان ارزشی که یک سهام دارد به دست آورد. با کمک بتا می توان به میزان ریسک هایی که در صندوق های سرمایه گذاری وجود دارد پی ببریم. بتا به سرمایه گذاران در این رابطه کمک های بسیاری می کند و اطلاعات لازم متناسب با ریسک موجود در بازار را برای سرمایه گذاری می دهد. اگر عدد یک بتای یک صندوق باشد به این معناست که رفتار سبد اندوخته صندوق با حرکتی که بازار داشته است تطابق دارد.

نکات مثبت سرمایه گذاری در صندوق ها

 • اولین ویژگی مثبتی که سرمایه گذاری در صندوق دارد مدیریت کردن پول خود به صورت حرفه ای است. زیرا پولی که شما سرمایه گذاری کردید را افراد با مهارت و با اطلاع مدیریت می کنند.
 • دومین ویژگی این صندوق ها ریسک پذیری پایین است. زیرا این صندوق ها به گونه ای هستند که در یک مرکز خاص سرمایه گذاری نشده است و به اصطلاح دارایی ها متنوع سازی شده اند. این کار باعث می شود تا ریسک سرمایه گذاری بسیار پایین باشد. و مدیریت سرمایه به راحتی صورت بگیرد.
 • این صندوق ها توسط سه سازمان به نام های سازمان بورس، اوراق بهادار و متولی و حسابرس در زمان های مختلف زیر نظر قرار می گیرند و بررسی می شوند. این بررسی ها به سرمایه گذاران اطلاع رسانی می شود و باعث می شود تا سرمایه گذاران از جزییات با خبر باشند.
 • یکی دیگر از ویژگی های سرمایه گذاری در صندوق ها، نقد کردن سریع پول شما است. شما هنگامی که تصمیم بگیرید تمام سرمایه خود را نقد کنید با کمک ضامن نقد شوندگی می توانید این کار را به راحتی انجام دهید. ضامن نقد شوندگی بسیار سریع این کار را برای شما انجام می دهد.

نکات منفی در سرمایه گذاری در صندوق ها

در کنار تمام ویژگی های مثبتی که نام بردیم صندوق های سرمایه گذاری ویژگی منفی نیز دارد. یکی از این نکات منفی این است که با تغییر درآمد ثابت، سود اوراق نیز تغییر می کند. سرمایه ای که در صندوق سرمایه گذاری قرار دارد بخشی از آن مخصوص اوراق بهادار به صورت درآمد ثابت است. درصد اندوخته های صندوق های مختلف یکسان نیست و با هم متفاوت است.

سرمایه گذاری از طریق شرکت های سبد گردان

سرمایه گذاری در شرکت های سبد گردان یکی دیگر از انواع روش سرمایه گذاری به صورت غیر مستقیم است. طبقه بندی و چینش درست اندوخته ها به صورت یک مجموعه در سبد را سبد گردانی می گویند. در این طبقه بندی زمان خرید و فروش اندوخته ها به صورت دقیق تعیین می شود. در روش سبد گردان با به کار گیری نیرو های متخصص انسانی و با استفاده از روش های دقیق برای سنجش وضعیت بازار متخصص باید این توانایی را داشته باشد تا بتواند خدمات لازم برای تشکیل سبد گردان را بدهد. در این روش بر اساس علاقه شما و میزان ریسک پذیری که دارید سبد گردان سرمایه شما را رسیدگی می کند.

 

نکات مثبت سرمایه گذاری در سبد گردانی

ویژگی اصلی و نکته مثبت سرمایه گذاری در سبد گردانی استفاده از تمامی مهارت ها و اطلاعات حرفه ای مدیر سبد است. این ویژگی این امکان را می دهد تا متناسب با ویژگی شخصیتی هر فردی که سرمایه گذاری کرده است یک تصمیم را اتخاذ کنند. در سبد گردانی تمام سرمایه هایی که خریداری می شود به اسم خود شخص است و سبد گردان فقط روی آن نظارت دارد. این امر باعث می شود تا بر روی سرمایه شما به صورت خاص و اختصاصی نظارت کنند و مدیریت سرمایه انجام گیرد.

نکات منفی سرمایه گذاری در سبد گردانی

یکی از عیب های بزرگی که سبد گردانی دارد استفاده از یک سبدگردان است که مناسب نباشد. اگر شما در هنگام انتخاب سبد گردان دقت نکنید و از سبد گردانی که مناسب نیست استفاده کنید باعث خسارات جبران ناپذیری برای شما می شود. زیرا مدیریت سرمایه شما به طور کامل با کمک سبد گردان انجام می شود. و اگر زیانی در کار اتفاق افتد مستقیما سرمایه شما را تحت تاثیر قرار می دهد. نکته ی دیگری که باید به آن توجه کنید این است که از سبدگردان با تجربه برای سرمایه گذاری خود استفاده کنید. زیرا اگر فرد سرمایه گذار از فرد بی تجربه برای کد بورسی خود استفاده کند ممکن است به سرمایه فرد ضررهای بسیاری وارد شود.

تفاوت سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری با سبد گردانی

تفاوت های بسایر زیادی در انواع روش های سرمایه گذاری وجود دارد. تفاوت اصلی سرمایه گذاری در صندوق با سرمایه گذاری با سبد گردانی این است که در سبد گردانی صاحب همه ی سرمایه، خود شخص است و فقط سهام توسط سبد گردان مدیریت می شود و تمام سهام ها به اسم خود شخص ثبت می شود. اما سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری شما فقط از واحد های صندوق سهم دارید و تمام دارایی که درون صندوق وجود دارد را مدیر آن صندوق مدیریت می کند. و هر شخص متناسب با میزان سهامی که در آن صندوق دارد از آن بهره می برد. در واقع تمام کسانی که در صندوق سرمایه گذاری می کنند به یک میزان سود و یا ضرر می کنند. اما در سبد گردانی میزان و نوع سهامی که خریداری می شود طبق علاقه صاحب سهام است پس سود و یا ضرر برای هر شخص متفاوت است. به عبارتی اگر دو نفر در سبد گردانی سرمایه گذاری کرده باشند سود متفاوت دارند اما اگر در صندوق های سرمایه گذاری، سرمایه گذاری کرده باشند سود یکسانی دارند.

منظور از صدور و ابطال در سرمایه گذاری چیست؟

صدور یعنی سرمایه گذار یک سهام دیگر خریداری می کند و یا به اصطلاح یک واحد دیگر ایجاد می کند و از آن برای سرمایه گذاری در صندوق استفاده می کند. ابطال یعنی سرمایه گذار یکی از سهام های خود را از صندوق حذف می کند و آن را به پول نقد تبدیل می کند. برای صدور و ابطال یک سهام باید به سایت صندوق رفت و در خواست صدور و یا ابطال خود را انجام دهید.

نقد شوندگی چیست؟

منظور از نقد شوندگی میزان سرعتی است که آن سهام و یا دارایی در بازار به قیمت اصلی خود به فروش برسد. هر چه قدر یک سهام در بازار طرفدار بیشتری داشته باشد و خرید و فروش آن سهام بیشتر باشد نقد شوندگی آن سهام نیز بیشتر است. به صورت راحت تر می توان گفت هرچه یک سهام را با سرعت بیشتری بدون هیچ گونه مشکل به پول تبدیل کرد نقد شوندگی آن بیشتر است. نقد شوندگی باعث می شود تا شخصی که دارنده آن سهام است بدون این که نگرانی در رابطه با فروش سهام خود داشته باشد بتواند آن را تا زمان ممکن نگهداری کند و در موقعیت و زمان خوب آن را بفروشد. بهترین نقد شوندگی برای پول است. نقد شوندگی برای اموال دیگری مانند مسکن، زمین و یا فرش وجود دارد اما ارزش کمتری نسبت به پول دارند.

صرفه جویی در هزینه مشاوره

امروزه برای سرمایه گذاری در انواع روش های سرمایه گذاری باید از اطلاعات بسیار زیادی بر خوردار باشیم. گاهی افراد ممکن است که اطلاعات لازم را نداشته باشد و یا زمان لازم برای کسب این اطلاعات وجود نداشته باشد. در این صورت برای مدیریت سرمایه خود دچار مشکل می شوند.  بنابراین باید برای سرمایه گذاری در انواع روش های سرمایه گذاری در زمینه های مختلف از مشاوره کمک بگیرد. برای این کار می تواند از طریق سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری این مشکل را رفع کند. زیرا در انواع روش سرمایه گذاری، انتخاب  روش صندوق سرمایه گذاری نیازی به مشاوره نیست و در این صندوق ها یک مدیر با اطلاعات کافی مدیریت سرمایه شما بر عهده می گیرند. و دیگر نیاز نیست شخص به طور مستقیم به خرید و فروش واحد های خود در صندوق های سرمایه گذاری بپردازد. این امر باعث صرفه جویی در هزینه مشاوره می شود. اما بعضی افراد هستند که روش های مستقیم را برای سرمایه گذاری خود انتخاب می کنند. این افراد باید بدانند که این روز ها مراکز مشاوره بسیاری تاسیس شدند که با هزینه بسیار کم این کار را برای شما انجام می دهند. و شما می توانید با مشاوره آن ها از کد بورسی خود بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید