مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

عوارض کرونا بر شاخص بورس جهانی
اخبار اقتصادی

عوارض کرونا بر شاخص بورس جهانی 

عوارض کرونا بر شاخص بورس جهانی چه بوده است ؟ این روز‌ها با توجه به شیوع گسترده بیماری کرونا و افزایش آمار مبتلایان و قربانیان این بیماری، کلیه کشورهای دنیا دچار بحران های اقتصادی شدیدی گردیده اند و اغلب با معضل کاهش نقدینگی برای تهیه تجهیزات پزشکی برای درمان افراد مبتلا، مواجه می باشند. یکی از مهم ترین واکنش های بازارهای جهانی به شیوع این بیماری، کاهش ارزش سهام و پول ملی کشورها بوده که خود یک تهدید بزرگ به حساب می آید. در ادامه به برخی بازارهای مهم جهان که در اثر گسترش این ویروس دچار افت در ارزش سهام خود شده اند، اشاره خواهیم کرد.

عوارض کرونا بر شاخص بورس جهانی

عوارض کرونا بر شاخص بورس جهانی: بیشترین تاثیر کرونا بر چه بازارهایی بود؟

بیشترین تاثیر کرونا در بازارهای آسیایی دیده می شود که با شیوع این بیماری، وضعیت مناسبی ندارند. درواقع با افزایش لحظه به لحظه تعداد مبتلایان، سهام بازارهای آسیا و نیز ارزش پول منطقه، به شدت در حال کاهش بوده و اغلب سرمایه گذاران، ترجیح می دهند برای حفظ سرمایه خود، آن را در بخش های دیگری، سرمایه گذاری نمایند.

چین نیز پس از یک دوره که در سرازیری ابتلا به این بیماری قرار داشت، اکنون با کاهش تعدا مبتلایان روبرو شده و از این رو برای حمایت از اقتصاد، قصد کاهش نرخ بهره ها را داشت که همزمان با اوج گرفتن تعدا مبتلایان و قربانیان کرونا در سایر کشورها، روند تاثیر کرونا در تضعیف بازارهای بورس جهان، ادامه پیدا کرد. بر این اساس، شاخص MSCI، شاهد کاهش سه دهم درصدی بود که این امر به دلیل افت شاخص KOSPI کره جنوبی و هنگ‌سنگ هنگ‌کنگ ایجاد گردید. همچنین شاخص آتی S&P500 نیز دچار یک افت شد که در اثر آن، یک کاهش ۰.۲ درصدی در معاملات آتی سهام اروپا نیز رخ داد.

بیشتر بخوانید : تاثیر کرونا بر بازار بورس جهانی 

به عقیده برخی تحلیلگران، بازارهای کنونی جهان درحال یک برگشت به عقب هستند که این اتفاقات در اثر عدم تزریق محرک هایی به اقتصاد تا زمان توقف کامل ویروس کرونا رخ داده است. درواقع تا زمانی که مردم در خانه ها هستند و پول ها در بازار به گردش درنیایند، اتفاق مهمی رخ نخواهد داد.

به گزارش بلومبرگ در نتیجه شیوع گسترده این ویروس، شاهد متزلزل شدن ارزش سهام در بازارهای جهانی هستیم؛ به طوری که، از تاریخ ۲۰ ژانویه نزدیک به ۱.۵ تریلیون دلار از ارزش بورس های دنیا، کاسته شده که بازار کالاها، بیشترین خسارت را در این میان داشته است. همین خبرگزاری از آنجایی، ضرر ناشی از این رخداد را کم نظیر تلقی کرد که با توجه به سال نو در کشورهای چین و هنگ کنگ، بورس این کشورها نیز تعطیل می باشد.

خزانه‌داری و معالات بورس آمریکا یکی دیگر از بازارهایی بود که در ادامه اپیدمی سقوط ارزش سهام در بازارهای جهانی، دچار افت شدید شد که بازار مواد خام متحمل بیشترین آسیب و زیان در این بین گردید. ارزش این مقدار زیان در شاخص کالاهای خام بلومبرگ چیزی در حدود ۴.۵ درصد افت بوده است.

تاثیر کرونا بر بازار بورس تهران

علی رغم اینکه شیوع کرونا به سرعت توانست برخی بازارهای قدرتمند جهان مانند وال استریت را به زانو درآورد، اما تاثیر منفی آن بر بورس تهران، کمی به طول انجامید که علت آنهم نقدینگی بالای موجود در بازار سهام ایران بود. اما ناگزیر بورس ما نیز از این اتفاقات مستثنی نشد و سرانجام در روزهای پایانی سال ۹۸ به دلایلی مانند؛ کاهش نوسان سهام، تغییر در حجم مبنا، سقوط عجیب قیمت نفت در جهان، شایعاتی مبنی بر تغییر رئیس سازمان بورس، سررسید تسویه اعتباری کارگزاری ها و همچنین ویروس کرونا، همگی موجب شدند که شاهد افت شاخص بورس در کشورمان نیز باشیم.

عوارض کرونا بر شاخص بورس جهانی

پیش بینی مقدار سقوط ارزش سهام در جهان

تا این لحظه بیش از ۲۰۰ هزار نفر در سرتاسر دنیا به این ویروس مهلک گرفتار شده و نزدیک به ۹ هزار نفر نیز در اثر آن، جان خود را از دست داده اند، از این رو، نمی توان انتظار روند بهبود اوضاع بازارهای جهانی را به این زودی پیش بینی کرد عوارض کرونا بر شاخص بورس جهانی مخرب بوده است. اما بسیاری از کارشناسان، از جمله پیتر کیسلر، مدیر سبد دارایی در یک صندوق مدیریت دارایی عقیده دارند که شرایط به وجود آمده در اثر شیوع کووید ۱۹ با وضعیت سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ و هنگام شیوع سارس، مشابه بوده و در آن سال ها نیز اغلب بازارهای سهام، تا حدود ۱۰ درصد افت داشتند. وضعیت کنونی بازارها را نیز می توان تا سقوط ده درصدی پیش بینی کرد چراکه اغلب معاملات صورت گرفته در بازارهای جهانی در سطوح بسیار گران انجام می شوند.

در این شرایط ارزش کدام دارایی ها افزایش داشته است؟

بد نیست بدانید در پی شیوع فراگیر ویروس کرونا که اغلب بازارها بیشترین ضرر و آسیب را دیده و شاهد سقوط ارزش سهام خود بوده اند، سرمایه گذاران در پی یافتن یک پناهگاه امن برای دارایی های خود هستند. در این شرایط ارزش بازار دارایی های امن همچون ین ژاپن و فرانک سوئیس بیشتر شده است. به طوری که اوراق قرضه کل جهان در بلومبرگ نشان می دهد که ارزش اوراق این بازارها با یک افزایش ۱.۳ درصدی مواجه بوده و شاخص دلار نیز حدود ۱.۳ درصد تقویت شده است.

 

مطالب مرتبط

2 دیدگاه

  1. میلاد

    یکی از بهترین هایی هستید که دیدم تو این زمینه ها امیدوارم همینطور ادامه پیدا کنه

    1. محمدرضا ابراهیم بای سلامی

      متشکر. با نظرات سازنده شما انشالا همینطور باشه

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *