مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

تاثیر ویروس کرونا در اقتصاد ایران
اخبار اقتصادی

تاثیر ویروس کرونا در اقتصاد ایران 

بالاخره چیزی که همه از آن وحشت داشتند اتفاق افتاد و ویروس کرونا وارد ایران شد. با ورود این ویروس اپیدمیک به کشور موج جدیدی از اضطراب کشور را فرا گرفت.

اولین اتفاقی که افتاد محدود شدن رفت و آمد به هفت کشور همسایه که مرز مشترک با ایران دارند، بود.

بستن مرزها اندک روابط بین ما و این کشورها را تحت شعاع قرار داد. برای مثال با وجود تحریم ها رابطه ای که ایران از مرز زمینی با عراق داشت تاثیر زیادی در اقتصاد کشور می گذاشت. اما با بسته شدن مرزها کالاهایی که هر روزه از مرز زمینی از کشور خارج می شدند در کشور ماندند.

به گفته پدرام  سلطانی نایب رئیس سابق  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران  این ویروس فعالیت های اقتصادی که در بخش های مختلف با مردم در ارتباط است تاثیر بیشتری می‌ گذارد.

 

برای مثال فعالیت هایی مثل هتل‌ داری، گردشگری، رستوران داری، برگزاری همایش ها، مراکز خرید، سینما، ورزشگاه، سالن های زیبایی همچنین حمل و نقل در حوزه‌های مختلف زمینی، ریلی، هوایی و به طور کلی هر کجایی که درآنها اجتماعی صورت می‌گیرد بیشترین لطمه را می بینند.

تاثیر ویروس کرونا در اقتصاد

تاثیر ویروس کرونا در اقتصاد

با همه گیر شدن ویروس کرونا  در آستانه نوروز  ضربه بزرگی  به صنعت  توریسم  کشور  وارد می شود. برای مثال  تعداد زیادی بلیط های هواپیمایی که توسط توریست های ایرانی برای سفر کشور های دیگر خریداری شده بودند کنسل شدند و همین به تنهایی ضربه بزرگی به بخش هوایی کشور وارد کرد.

دانشگاه ها و مدارس نیز در هفته‌ ای که گذشت تعطیل شدند. تعطیلی مدارس تا دوشنبه این هفته ادامه دارد و بحث هایی در خصوص تعطیل شدن آن ها تا پایان تعطیلات عید صورت گرفته است.

پس از سخنرانی رئیس جمهور که گفت از شنبه تمام فعالیت های کشور به حالت عادی برمیگردد قرار بود مدارس هم فعالیت‌ های آموزشی خود را آغاز کنند ولی تعطیلی تمدید شد.

بسیاری از دانشگاه ها نیز هیئتی تشکیل دادند و تصمیم گرفتند دانشگاه تا پایان تعطیلات بسته بماند.

 

ویروس کرونا و بخش سلامت اقتصاد

هر کسی با اندک سواد اقتصادی حدس میزند شیوع یک بیماری باعث رونق اقتصاد سلامت یک کشور می شود اما به این نکته که بخش بزرگی از درآمد بخش پزشکی از طریق فعالیت هایی است که جنبه اورژانسی ندارند توجه نمی‌ کند.

در بیماری های اپیدمیک مانند ویروس کرونا بیشترین نیاز در بخش تجهیزات قرنطینه و بهداشتی است. در مورد ویروس کرونا، نیاز شدیدی به کیت های تشخیص بیماری هم حس می‌ شود.

نکته قابل توجه اینجاست که این محصولات یا در کشور تولید نمی شوند و یا نیازمند واردات مواد اولیه هستند پس تولید آن ها به سرعت ممکن نیست.

تنها در آمد قابل توجه برای تولید کنندگان در کوتاه مدت خواهد بود و پس از تمام شدن موجودی انبار دیگر امکان شارژ مجدد وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: پیشینه جهانی بورس

تاثیر ویروس کرونا در اقتصاد

ویروس کرونا و رابطه با چین

نکته قابل توجه در مورد ویروس کرونا این است که چین از جمله معدود کشور هایی است که پس از اعمال تحریم های جهانی علیه ایران همچنان به روابط اقتصادی خود با ما ادامه داد.

بررسی های آماری ای که در طی یک ماه گذشته انجام شد نشان می دهد قیمت نفت، فرآورده های نفتی، مواد پتروشیمی، مواد معدنی، مواد خام و دیگر کالاهایی که ایران به چین صادر می کند افت ۱۰ تا ۲۰ درصدی داشته اند.

با مقایسه حجم کل صادرات ایران به چین متوجه می شویم ویروس کرونا ضربه سهمگینی بر پیکره اقتصادی کشور وارد کرده است. مجموعه صادرات نفتی و غیرنفتی ایران به چین ۱.۵ تا ۲ میلیارد دلار در ماه است. پس با یک حساب سرانگشتی می بینیم که این افت در کاهش صادرات به چین چیزی در حدود ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار در ماه از درآمدهای ارزی کشور کم می کند.

 

ویروس کرونا و کسب و کارهای آنلاین

ویروس کرونا کسب و کارهای آنلاین، به خصوص کسب و کار هایی که با محوریت رفت‌ و آمد هستند را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

برای مثال مهراد عبدالرزاق، رئیس هیئت مدیره اسنپ فود در گفتگویی که با پیوست داشت اعلام کرد که در چند روز گذشته اسنپ فود کمترین میزان سفارشات را داشته است. او  در گفته های خود اشاره می کند ترس مردم از شیوع ویروس کرونا و تاکید بر عدم مصرف غذاهای فست فودی باعث شده سفارش در اسنپ فود کاهش چشمگیری داشته باشد.

تفاوت کاهش فروش در این مورد با زمانی که قطعی سراسری اینترنت صورت گرفت این است که زمان مشخصی برای توقف شیوع و بازگشت فروش به حالت عادی وجود ندارد و تا آن روز ما هر روز با کاهش فروش مواجه خواهیم شد.

بیشتر بخوانید : قراردادهای قابل معامله در بورس کالا

ویروس کرونا و بورس

با وجود ضربه‌ ای که ویروس کرونا اقتصاد کشور زده است شاخص بورس کاهش پیدا نکرده است و سیر نرمال خود را طی می‌ کند.

علت این امر این است که در مورد خاص ایران بورس مستقیماً تابع وضعیت اقتصادی کشور نیست. برای مثال طبق آمار های صندوق بین المللی پول در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، تولید ناخالص داخلی ایران ۱۴.۳ درصد افت داشت و برای سال جاری رشد اقتصادی صفر درصد خواهد بود. این در حالی است که شاخص بورس تهران از ۹۶ هزار واحد در ژانویه ۲۰۱۸ به ۵۱۸ هزار واحد اوج گرفته است و شاخص بورس بیش از ۵ برابر شد.

در طی روزهای گذشته نیز بورس روند نرمال خود را طی کرده است و در بعضی موارد مثل شرکت های دارویی افزایش خوبی داشته است که در مقاله ای مجزا به آن می پردازیم.

 

.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *