مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی چیست؟
سرمایه گذاری

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی چیست؟ 

در این مقاله تصمیم داریم به  افزایش سرمایه از محل آورده نقدی  بپردازیم اما در ابتدا باید با واژه سرمایه آشنا شوید. سرمایه اصطلاحی برای دارایی های مالی است، مانند صندوق های نگه دارنده در حساب های سپرده گذاری و یا صندوق های به دست آمده از منابع تأمین مالی ویژه. سرمایه همچنین می تواند با دارایی های سرمایه یک شرکت همراه باشد که به سرمایه های قابل توجهی برای تأمین مالی یا گسترش نیاز است.

درک سرمایه از دیدگاه اقتصاد، سرمایه بخش مهمی از اداره یک تجارت و رشد اقتصاد است. شرکت ها ساختار سرمایه ای دارند که شامل سرمایه بدهی، سرمایه عدالت و سرمایه در گردش برای هزینه های روزانه است. افراد سرمایه و دارایی را به عنوان بخشی از ارزش خالص خود در اختیار دارند. اینکه افراد و شرکت ها چگونه سرمایه در گردش خود را تأمین می کنند و سرمایه به دست آمده خود را سرمایه گذاری می کنند، برای رشد و بازده سرمایه گذاری بسیار مهم است.

معمولاً هنگام ورود سهام داران اضافی به شرکت، افزایش سرمایه سهام ضروری است. در هنگام ورود سرمایه داران شرکت منبسط می شود یا اگر در نتیجه فعالیت های اقتصادی شرکت، سهام آن کمتر از حداقل الزامات مقرر در قانون تجارت باشد کاهش می یابد. اگر سهم سرمایه با سهم پولی افزایش یابد، پول نقد و سرمایه سهم شرکت با یک حسابداری مربوطه افزایش می یابد. در صورت افزایش سرمایه در رابطه با حقوق صاحبان سهام که در پایین تر از الزامات مندرج در قانون تجارت  کاهش یافته است، معمولاً سهم برای سهام فوق به همراه حق بیمه در جهت تحقق الزامات قانون تجارت انجام می شود.

اگر سرمایه سهم با سهم غیر پولی افزایش یابد، ارزش دارایی ها برای اهداف حسابداری، ارزشی است که در تصمیم گیری در مورد افزایش سرمایه سهم توافق شده و توسط ارزیابان تعیین شده است. این مبلغ باید هزینه خرید آن دارایی های خاص برای شرکت باشد. در اینجا مهم نیست شخصی که سهم غیر پولی را پرداخت کرده است، پس از تملک دارایی آن را پرداخت کرده یا ارزش دارایی در حسابداری شخصی که قبل از انجام سهم غیر پولی را انجام داده است چه مقدار بوده است.

چه عواملی در جریان سرمایه از محل نقد آورده تأثیر می گذارد

سرمایه در گردش و گردش پول دو اساسی ترین مفاهیم تحلیل مالی هستند. سرمایه در گردش با ترازنامه صورت های مالی یک شرکت همراه است در حالی که جریان پول با صورت جریان پول در صورت های مالی شرکت همراه است. از آن جایی که بخش های مختلف صورت های مالی بر یکدیگر تأثیر می گذارد، تغییرات در گردش سرمایه در گردش مالی شرکت تأثیر می گذارد. برای فهمیدن چگونگی، درک این مهم از خود اجزا مهم تر است.

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی به زبان ساده

سرمایه در گردش نشان دهنده تفاوت بین دارایی های جاری یک شرکت و بدهی های جاری است. سرمایه در گردش، مبلغ پولی است که یک شرکت برای پرداخت هزینه های کوتاه مدت خود در اختیار دارد.

سرمایه در گردش مثبت زمانی است که یک شرکت دارایی های جاری بیشتری نسبت به بدهی های جاری داشته باشد، به این معنی که شرکت می تواند بدهی های کوتاه مدت خود را به طور کامل در مدت ۱۲ ماه آینده تأمین کند. سرمایه در گردش مثبت نشانه قدرت مالی است. با این وجود، داشتن بیش از حد سرمایه در گردش برای مدت طولانی ممکن است نشانگر این باشد که شرکت به طور موثر دارایی های خود را مدیریت نمی کند.

سرمایه در گردش منفی وقتی است که بدهی های جاری بیش از دارایی های جاری باشد و سرمایه در گردش منفی باشد. در صورت خرید بزرگ محصولات و خدمات از فروشندگان خود ، سرمایه در گردش می تواند به طور موقت منفی باشد. اما، اگر سرمایه در گردش برای مدت طولانی منفی باشد، ممکن است دلیلی برای نگرانی برخی از شرکت ها باشد، این امر نشان می دهد که آن ها در تلاش هستند تا اهداف خود را برآورده کنند و برای تأمین اعتبار کار خود باید به وام گرفتن یا صرافی ها اعتماد کنند.

پیشنهاد می کنیم مقاله افزایش سرمایه از محل صرف سهام چیست؟ را مطالعه نمایید.

جریان نقدی

پول نقد جریان خالص مقدار پول و معادل نقدی است که به داخل و خارج از شرکت منتقل می شود. گردش نقدی مثبت نشان می دهد که دارایی های نقدینگی یک شرکت در حال افزایش است و این امکان را برای تسویه بدهی ها، سرمایه گذاری مجدد در تجارت خود، بازگشت پول به سهامداران، پرداخت هزینه ها و فراهم آوردن ضریب اطمینان در برابر چالش های مالی آینده فراهم می کند. اگر فعالیتهای عملیاتی به اندازه کافی پول نقدینگی نداشته باشند، جریان نقدی منفی می تواند رخ دهد. این می تواند رخ دهد اگر سود در حساب های دریافتی و موجودی گره خورده باشد، یا اگر یک شرکت خیلی هزینه های سرمایه را خرج کند. درک صورت جریان پول، گزارش جریان نقدی عملیاتی، سرمایه گذاری جریان وجه نقد و تأمین مالی جریان نقدینگی را برای ارزیابی نقدینگی، انعطاف پذیری و عملکرد مالی کلی شرکت ضروری می کند.

چگونه سرمایه در گردش بر جریان نقدی تأثیر می گذارد

تغییرات در گردش سرمایه در بیانیه جریان وام نقدی شرکت منعکس شده است. در اینجا چند نمونه از چگونگی تأثیرگذاری پول و سرمایه در گردش آورده شده است. اگر یک معامله دارایی و بدهی های جاری را به همان میزان افزایش دهد، هیچ تغییری در سرمایه در گردش ایجاد نمی شود. به عنوان مثال، اگر شرکتی نقدی از بدهی های کوتاه مدت دریافت کند که در مدت ۶۰ روز پرداخت شود، در صورت جریان پول افزایش می یابد. با این حال، افزایش سرمایه در گردش وجود نخواهد داشت، زیرا درآمد حاصل از وام یک دارایی یا نقدی جاری محسوب می شود و وثیقه قابل پرداخت از آنجایی که وام کوتاه مدت است، یک بدهی جاری است.

اگر شرکتی دارایی ثابت مانند یک ساختمان را خریداری کند، جریان نقدینگی شرکت کاهش می یابد. سرمایه در گردش شرکت نیز کاهش می یابد زیرا بخش نقدی دارایی های جاری کاهش می یابد، اما بدهی های جاری بدون تغییر باقی می ماند زیرا این بدهی بلند مدت است.

در مقابل، فروش دارایی ثابت باعث افزایش گردش پول و سرمایه در گردش می شود.

اگر شرکتی موجودی را با پول نقد خریداری کرده باشد، هیچ تغییری در سرمایه در گردش ایجاد نمی کند زیرا موجودی و پول نقد هر دو دارایی فعلی هستند. با این حال، جریان خرید نقدی با خرید موجودی کاهش می یابد.

مراحل افزایش سرمایه در بورس

مراحل افزایش سرمایه

اجرای یک تجارت به سرمایه زیادی نیاز دارد. سرمایه می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، از سرمایه انسانی و نیروی کار گرفته تا سرمایه اقتصادی. اما وقتی بیشتر ما اصطلاح سرمایه مالی را می شنویم، اولین چیزی که به ذهن خطور می کند معمولاً پول است. در حالی که این می تواند به معنای چیزهای مختلف باشد و لزوماً واقعیت ندارد. سرمایه های مالی توسط دارایی ها، اوراق بهادار و پول نقدی نشان داده می شود. دسترسی به پول نقد می تواند به معنای تفاوت بین شرکت هایی باشد که در حال گسترش و یا عقب ماندن هستند و در معاملات باقی مانده اند. یک نوع سرمایه وجود دارد که یک شرکت می تواند برای تأمین اعتبار عملیات از آنها استفاده کند مثل بدهی و حقوق صاحبان سهام. زمینه امور مالی شرکت ها شامل تعیین ترکیب بدهی و حقوق صاحبان سهام است که بیشترین هزینه را دارد. برای افزایش سرمایه در یک شرکت باید طبق مراحل زیر عمل کنیم.

  • در آغاز توسط مدیران شرکت مبلغی پیشنهاد می شود و بعد از بررسی آن مبلغ را تایید می کنند.
  • حسابدار طبق قوانین مبلغ ارائه شده را بررسی می کند و در صورتی که در بررسی مشکلی وجود نداشته باشد کل سرمایه یا مقداری از آن را تایید می کند.
  • شرکت مدارکی که مربوط به سهام دار است برای افزایش سرمایه به سازمان های بورس ارسال می کند.
  • مدارک ارسال شده به سازمان باید تایید شود. بعد از تایید مدارک مقدار یا تمام سهام را تایید می کنند.
  • زمانی که با مقدار سرمایه موافقت شود آن را بر روی سایت نمایش می دهند.
  • بعد از این مرحله زمانی برای مدیران شرکت در نظر می گیرند که در مورد ارزش سهام افزایش یافته صحبت کنند و قیمت جدید سهام را تعیین کنند.
  • بعد از تعیین کردن زمان مشورت آن را بر روی سایت قرار می دهند تا همه سهام داران از آن با خبر شوند و در جلسه شرکت کنند.
  • پس از تشکیل جلسه و صحبت در مورد ارزش سهام و به توافق رسیدن، افزایش سرمایه به صورت رسمی اعلام می شود و به ثبت شرکت می رسد.

برای مدیریت بهتر  سرمایه تان در بورس مطالعه مقاله مدیریت سرمایه در بورس چگونه است ؟ را ازدست ندهید.

قیمت سهم بعد از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی

بعد از افزایش سهم، قیمت سهم قطعا تغییر می کند برای محاسبه قیمت سهم می توانیم این گونه عمل کنیم. ابتدا باید مقدار درصد این افزایش را به دست آوریم. درصدی که سرمایه افزایش یافته است را تقسیم بر صد می کنیم عدد افزایش به دست آماده را با یک جمع می کنیم. علاوه بر این باید مقدار ارزش هر حق تقدم را نیز محاسبه کرد. میزان ارزش هر حق تقدم برابر است با قیمت جدید سهم منهای آورده سهام دارای به ازای هر سهم. باید توجه کنید که مقدار آورده سهام داران به ازای هر سهم را در عدد ۲ ضرب کنید. سپس برای محاسبه قیمت سهم، قیمت پایانی هر سهم پیش از افزایش سرمایه را بر عدد افزایش سرمایه تقسیم می کنیم تا مقدار قسمت سهم مشخص شود. برای محاسبه قیمت هر سهم بعد از افزایش سرمایه می توان طبق فرمول زیر عمل کرد.

فرمول

ارزش هر حق تقدم = قیمت جدید هر سهم –  آورده سهامداران به ازای هر سهم

فرمول قیمت بعد از افزایش سرمایه با یک مثال عددی

مثلا قیمت هر سهام در یک شرکت خاص در بازار بورس ۶۰۰۰ ریال باشد. اگر درصد افزایش سرمایه این شرکت طبق آمار ۶۰ درصد باشد و این شرکت از طریق آورده نقدی ۲۰۰ درصد سرمایه را افزایش داده است و هر سهام دار به ازای سهم ۶۰۰۰ ریال گرفته باشند میزان افزایش قیمت سهم را این گونه محاسبه می کنیم. ابتدا ارزش هر حق تقدم را به دست می اوریم به صورتی که ۶۰۰۰ ریال قیمت سهام در بورس را از آورده سهام داران به ازای هر سهم یعنی مقدار ۶۰۰۰ ریال کم می کنیم که مقدار صفر می شود. درصد افزایش سرمایه یا مقدار ۲۰۰ درصد را تقسیم بر ۱۰۰ می کنیم و با عدد یک جمع می کنیم. این تقسیم و جمع عدد ۳ را به دست می آورد. حال برای به دست آمدن قیمت سهم بعد از افزایش قیمت هر سهام در بازار بورس یعنی ۶۰۰۰ ریال را آورده سهام داران که ضرب بر ۲ شده است جمع می کنیم و بر ۳ تقسیم می کنیم که برابر است با قیمت سهم افزایش یافته یعنی ۶۰۰۰ ریال.

تبعات افزایش سرمایه

اگر افزایش سرمایه طبق اصول سرمایه گذاری باشد و تمام قوانین مربوط با آن در زیر نظر متخصصان رعایت شود بی شک افزایش سرمایه در زمان و محل مناسب باعث افزایش ارزش سهام می شود ولی اگر در افزایش سهام، سهام داران باهم هماهنگ نباشند و شخصی حاضر به افزایش سرمایه نباشد ممکن است شرکت متحمل ضرر شود. تنها عاملی که سبب می شود تا سهام داران از افزایش سهام سود ببرند صبر و اعتماد کامل به کسانی است که سهام خود را در اختیار آن ها گذاشتند.

انواع افزایش سرمایه

افزایش سرمایه به ۵ صورت است. در ادامه این ۵ نوع افزایش سرمایه را برای شما با تمام جزئیات شرح می دهیم.

پیشنهاد واجد بودن شرایط طرفدار

پیشنهاد واجد شرایط به این معنا است که سهام داران فعلی حق دارند سهام بیشتری را در شرکت خریداری کنند. به عنوان مثال، به سهامداران می گویند، شما می توانید برای هر ۱۰ سهمی که در حال حاضر در اختیار دارید، ۱ سهم جدید را با ۵ دلار بخرید. قسمت پیشنهاد واجب به این معنی است که سهامداران می توانند سهام جدیدی را به تناسب تعداد بسیاری از صاحبان سهام در حال حاضر خریداری کنند. به عنوان مثال، پیشنهاد ۱ برای ۱۰ به معنای ۱ سهم جدید برای هر ۱۰ موجودی در حال حاضر است.

پیشنهاد نهادی

این صدور سهم فقط مربوط به سرمایه گذاران یا موسسات بزرگ است. بسیاری از شرکت ها سهام را فقط به سرمایه گذاران نهادی ارائه می دهند زیرا می گویند انجام آن آسان تر، سریعتر و هزینه کمتر از صدور سهام برای سرمایه گذاران کوچک تر است زیرا سرمایه گذاران بزرگ پول زیادی برای خرج کردن دارند.

طرح خرید سهم

طرح خرید سهم به این معنی است که می توان سهام جدید را با قیمتی از پیش تعیین شده خریداری کرد. طرح خرید سهم اغلب در کنار یک پیشنهاد نهادی مورد استفاده قرار می گیرد و به طور معمول تحت پوشش قرار می گیرد. به عنوان مثال، حداکثر ۱۵۰۰۰ دلار سهام جدید برای هر سرمایه گذار.

پیشنهاد تحت تأیید

این بدان معناست که اگر سهامداران واجد شرایط باشند و پیشنهاد خرید سهام بیشتر در شرکت را قبول نکنند، یک طرف دیگر (معمولاً یک بانک سرمایه گذاری بزرگ یا کارگزار) وجود دارد که سهام را خریداری کند. این امر باعث می شود تا سرمایه برای شرکت ها بیشتر شود زیرا آنها می دانند که اگر برخی از سهام جدید را خریداری نکنند مالک حق،  بیمه خواهد شد.

غیرقابل انصراف و یا رد کردن

گاهی اوقات حق شما برای خرید سهام جدید می تواند به سایر سرمایه گذاران فروخته شود یا معامله شود به عنوان مثال از طریق حساب کاربری سهام شما. غیرقابل انصراف بدان معنی است که حقوق شما برای خرید سهام جدید قابل معامله یا فروش نیست. حقوق قابل انصراف را می توان فروخت یا معامله کرد به عنوان مثال در بورس سهام مانند سهام عادی.

مزایای افزایش سرمایه

مزایا افزایش سرمایه

اگر کسی سرمایه کافی برای تبدیل آن به واقعیت نداشته باشد، داشتن ایده بی فایده است. اعتقاد بر این است که شروع به کار بدون پول تقریبا غیرممکن است. با این وجود، جالب است تا زمانی که تجارت شما به اندازه کافی موفق نباشد، نمی توانید پول کسب کنید. استفاده از پس انداز خود یکی از گزینه ها است اما پس انداز به طور معمول تمام می شود. بنابراین، برای تأمین اعتبار کلیه فعالیتهای تجاری، جمع آوری وجوه از طریق منابع دیگر اهمیت دارد. انتخاب منابع مناسب با این حال، مرحله مهم بعدی در روند افزایش سرمایه است زیرا به طور قطع تعیین کننده موفقیت و رشد هر مشاغل است. مهارت های فوق العاده ای برای جمع آوری سرمایه برای دستیابی سریع و کارآمد سرمایه از طریق مناسب ترین منابع مورد نیاز است.

مقاله مزایای سرمایه گذاری در بورس را مطالعه نمایید.

نحوه ارتقاء مهارت های افزایش سرمایه

در زیر نکاتی وجود دارد که می تواند برای بهبود مهارت های افزایش سرمایه افراد مفید باشد:

نسبت به میزان سرمایه مورد نیاز واقع بین باشید

خوش بینی ، صفتی است که معمولاً در کارآفرینان مشاهده می شود. با این حال ، دنیای واقعی اغلب متفاوت از فروش رکورد محصول “منحصر به فرد” و همچنین رقبا کند است که آنها تصور می کنند. بنابراین ، برآوردهای مربوط به سرمایه موردنیاز باید تا حد امکان واقع بینانه انجام شود تا پول کافی حاصل شود. در غیر این صورت ، احتمالاً به دلیل داشتن شانس موفقیت برای شما، اشتباه معمول مرتکب اشتباه شده اید.

ارزش شرکت خود را تعیین کنید

از آنجا که بدهی و سرمایه عدالت هر دو به روش های خود هزینه بالایی دارند، و تعیین ترکیب مناسب هر دو روش نهایی برای بهبود قابلیت های افزایش سرمایه شخص است، مهم است که با تعیین ارزش شرکت یک شخص شروع شود. این یک گام مهم در تعیین هزینه های سرمایه جدید در هنگام جستجوی اضافه سرمایه به ساختار سرمایه است. از مخلوط بدهی و حقوق صاحبان سهام اطمینان حاصل کنید تا مالکیت بیشتر شرکت حفظ شود.

تا حد امکان شبکه بزنید

هنگامی که به دنبال سرمایه گذاران هستید ، اطمینان حاصل کنید که همه افراد در حلقه اجتماعی شما از این واقعیت آگاه هستند که به پول احتیاج دارید و چقدر. افرادی را پیدا کنید که قبل از شما موفق به جمع آوری سرمایه شده اند، درباره نیازهای خود با آنها گفتگو کرده و از آنها بخواهید معرفی کنید. معرفی از طریق شبکه معمولاً توسط سرمایه گذاران نیز ترجیح داده می شود زیرا این بدان معناست که آنها یک ارتباط مطمئن دارند.

تاثیر افزایش سرمایه بر بازده سهام

در این مورد سه گروه وجود دارند که هر یک نظری خاص در مورد تاثیر افزایش سرمایه دارند. گروه اول متعتقد هستند افزایش سرمایه بر روی بازده سهام بی تاثیر است گروه دوم نیز فکر می کنند که تاثیر بسیار زیادی دارد و گروه سوم معتقد هستند علاوه بر تاثیر نداشتن باعث بازده منفی می شود. اما در این جا می توان گفت که هر سه این گروه درست می گویند و در زمان های مختلف و در شرکت های متفاوت میزان بازدهی سهام ممکن است مثبت و یا منفی و گاه بی تاثیر باشد. مثلا طبق بررسی ها سهام داران متوجه شدند که افزایش سرمایه در بورس اوراق بهادار تهران هیچ تاثیری بر روی بازده سهام ندارد.

نحوه دریافت سهام جایزه

در ابتدا باید بدانید سهام جایزه همان سهامی است که یک شرکت در سبد معاملات شما به صورت رایگان و بدون پرداخت هزینه ایی از سمت شما قرار می دهد. سهام جایزه را زمانی به سهام دار می دهند که روش تقسیم سود به روش افزایش سرمایه را در شرکتی که سهام خود را در آن جا قرار داده است انتخاب کند. سهام جایزه معمولا زمانی که افزایش سرمایه در بین سهام داران و شرکت به ثبت رسید بعد از دو ماه قابل دریافت است.

افزایش سرمایه به زبان ساده

در واقع افزایش سرمایه به زبان ساده تر همان میزان سهامی است که سرمایه داران و یا شرکت ها از روش های مختلف برای گسترش فعالیت خود وارد سازمان سرمایه گذاری می کنند. گاهی این روش های افزایش سهام در بازار سرمایه ممکن است از روش های گوناگونی صورت گیرد. مثلا اگر یک شرکت قصد افزایش سرمایه را داشته باشد باید تعدادی سهام را وارد شرکت کند و آن را به سهام داران خود عرضه کند تا میزان سرمایه ها که برای افزایش سرمایه نیاز دارد وارد بورس کند. برای افزایش سرمایه به زبان ساده این راحت ترین تعریفی است که می توان گفت.

بهترین نوع افزایش سرمایه

برای بررسی بهترین نوع افزایش سرمایه باید از دید سهام داران و از دید شرکت به این مسئله پرداخت. اگر بخواهیم بهترین نوع افزایش سرمایه را از دید سهام داران بررسی کنیم باید نکاتی را مورد بررسی قرار دهید تا بهترین نوع افزایش سرمایه را پیدا کنید. سهام داران باید به درصد افزایش سرمایه، محل و زمان آن بسیار توجه کند. می توانند با شرکت در جلسات مدیران فوق العاده از خرید یا عدم خرید یک سرمایه باخبر شوند و تصمیم گیری کنند. با بررسی تمام این عوامل می توانید بهترین نوع افزایش سرمایه را از دید سهام داران انتخاب کنید. اما از دید شرکت بهترین نوع افزایش سرمایه آن روشی است که شرکت های سهام گذاری جدید وارد شرکت شوند. سهام دار باید همیشه توجه داشته باشد نباید به میزان افزایش سرمایه در هر سهم دقت کند بلکه باید به شرایط آن شرکت مورد نظر و سابقه و ریشه آن توجه کند. تمام روش های افزایش سرمایه مناسب هستند و نمی توان بهترین آن ها را در نظر گرفت زیرا هر سرمایه دار و یا شرکت در زمان های مختلف از یک نوع روش برای افزایش سرمایه خود استفاده می کند.

قوانین جدید افزایش سرمایه

طبق قوانین باید برای افزایش سرمایه از روش صادر کردن یک سهام جدید و یا از روش افزایش مبلغ یک سهام شروع کرد. مبلغ نقدی که در نظر گرفته شد از طریق قانونی و طبق مراحل ابتدا به صورت نقد سپس تبدیل آن به مطالبات نقدی و بعد از آن انتقال سود و در آخر تبدیل به اوراق انجام شود. بعد از انجام این مراحل باید افزایش سهام در شرکت های سهام خاص و بعد عام ثبت شود. بعد از آن هیات مدیره باید لایحه جدید را تایید و امضا و مهر کنند و سپس آن را روزنامه کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *