مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

دوشنبه سیاه نفت
اخبار اقتصادی

دوشنبه سیاه نفت 

دوشنبه ۱ اردیبهشت برای اولین بار در تاریخ، قیمت منفی نفت را تجربه کردیم. نفت تگزاس تا مرز منفی ۴۰ پایین آمد.

البته لازم به ذکر است که بگوییم قیمت نفت در سررسید ماه می به منفی رسیده است ولی هم اکنون با سررسید ماه سپتامبر و با قیمت بیشتر از ۳۰ دلار در حال خرید و فروش است.

 

اما قیمت منفی چیست؟ قیمت منفی در واقع قیمت نفت آتی است. یعنی چه؟

در  بازار بورس کالا، کالا ها پیش فروش می شوند. یعنی مثلاً نفت را برای شش ماه آینده پیش خرید می کنند و اگر شرکت موفق به فروش نفت در طی ۶ ماه آینده نشود باید تمام بار را تحویل بگیرد.

قیمت منفی نفت

نفت برای نگهداری هزینه نیاز دارد متوقف کردن تولید هم بسیار هزینه بر است. حالا که با وجود کرونا صنایع متوقف شده‌اند نیاز روز افزون به نفت از بین رفته است و انبار ها در حال پر شدن هستند.

شرکت ها برای باز کردن انبارهای خود نیاز به فروش نفت هایی دارند که قبل از این خریده اند یا تولید کرده اند. پس به هر طریقی که شده باید نفت موجود را فروش برسانند. چرا که اگر این نفت  بفروش نرسد برای نگه‌ داری آن باید هزینه به مراتب بیشتری بپردازند.

بیشتر بخوانید : کاهش بی سابقه قیمت نفت

تفاوت میان نفت وست تگزاس و برنت در چیست؟

نکته جالب اینجاست که تفاوت قیمت نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت  یا همان WTI از همین جا نشأت می‌گیرد. نفت برنت همان نفت سبک دریاچه شمال است. پس می تواند از طریق آبی هم اقدام به جابجایی نفت کنند. اما زمانیکه پالایشگاه با منطقه خشکی محسور شده باشد جابجایی آن به مراتب سخت تر و هزینه بر تر است و مشکل پر شدن انبارها برای آن جدی تر مطرح می شود.

 

WTI در اوکلاهما تولید می‌شود و تنها مشتریان آن از مناطق مرکزی آمریکا است. بنا بر این اگر نفت خام را از اوکلاهما بخرید باید هزینه زیادی برای منتقل کردن آن تا یک انبار خالی متحمل شوید و این هزینه بالاتر از قیمت نفت است. پس به همین راحتی قیمت نفت منفی می شود.

به همین علت است که نفت آمریکا همواره در طول تاریخ حدود ۱۰ دلار ارزان تر از نفت برنت به فروش رسیده است.

 

اکنون هم که نفت آمریکا قیمت منفی را تجربه کرده است نفت برنت با قیمت بشکه ای ۲۰ دلار در حال خرید و فروش است.

بیشتر بخوانید : نشست دونالد ترامپ با مدیران نفتی

بعد از سقوط قیمت نفت در سال ۲۰۱۴ یک سوم شرکت‌ های نفتی آمریکا نکول کردند. این درس عبرتی برای سایر شرکت‌ها شد تا نقدینگی بیشتری برای روز های این چنینی کنار بگذارند. بیمه ی کاهش قیمت نفت هم مرسوم شد. مثلا مکزیک سالی یک میلیارد دلار صرف خرید بیمه ی کاهش قیمت نفت می کند.

 

وضعیت ایران

نفت ایران بیشتر وابسته به قیمت جهانی و برنت است. یعنی با وجود اینکه ایران نفت خود را دارد، ولی همبستگی زیادی بین قیمت نفت ایران و اوپک وجود دارد.

 

در شرایط فعلی جنگ بر سر زمان است. هر شرکتی زودتر پولش تمام شود زودتر از میدان خارج می شود. فعلا باید منتظر ماند و نظاره گر این شرایط عجیب بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *