میانگین محدوده واقعی : میانگین محدوده واقعی (ATR) چقدر است؟

میانگین دامنه واقعی (ATR) یک شاخص تحلیل تکنیکال است که توسط تکنسین بازار J. Welles Wilder Jr. در کتاب مفاهیم جدید در سیستم‌های تجاری فنی معرفی شده است که نوسانات بازار را با تجزیه کل محدوده قیمت دارایی برای آن دوره اندازه‌گیری می‌کند.1

 

نشانگر محدوده واقعی به عنوان بزرگترین مورد زیر در نظر گرفته می شود: جریان زیاد کمتر جریان کم. مقدار مطلق جریان زیاد کمتر از بسته قبلی. و قدر مطلق جریان پایین کمتر از بسته قبلی. سپس ATR یک میانگین متحرک است که معمولاً از 14 روز از محدوده های واقعی استفاده می کند.

 

خوراکی های کلیدی

  • میانگین دامنه واقعی (ATR) یک شاخص نوسانات بازار است که در تحلیل تکنیکال استفاده می شود.
  • معمولاً از میانگین متحرک ساده 14 روزه یک سری از شاخص های دامنه واقعی به دست می آید.
  • ATR در ابتدا برای استفاده در بازارهای کالا ایجاد شد اما از آن زمان برای همه انواع اوراق بهادار استفاده شده است.

فرمول میانگین برد واقعی (ATR).

اولین قدم در محاسبه ATR یافتن یک سری مقادیر محدوده واقعی برای یک امنیت است. محدوده قیمت یک دارایی برای یک روز معاملاتی معین صرفاً بالای آن منهای پایین آن است. در همین حال، محدوده واقعی فراگیرتر است و به صورت زیر تعریف می شود:

راتی آر=حداکثر [ Hل ،Abs ( Hسیپرا،شکم ( Lسیپرا]R=(n1را)))راتی آرمنراجایی که:تی آرمنرا=محدوده واقعی خاصn=دوره زمانی به کار گرفته شده را

نحوه محاسبه میانگین محدوده واقعی (ATR)

معامله‌گران می‌توانند از دوره‌های کوتاه‌تر از ۱۴ روز برای تولید سیگنال‌های معاملاتی بیشتر استفاده کنند ، در حالی که دوره‌های طولانی‌تر احتمال بیشتری برای تولید سیگنال‌های معاملاتی کمتری دارند.

 

برای مثال، فرض کنید یک معامله‌گر کوتاه‌مدت فقط می‌خواهد نوسانات یک سهام را در یک دوره پنج روز معاملاتی تجزیه و تحلیل کند. بنابراین، معامله گر می تواند ATR پنج روزه را محاسبه کند. با فرض اینکه داده‌های قیمت تاریخی به ترتیب زمانی معکوس مرتب شده‌اند، معامله‌گر حداکثر قدر مطلق بالاترین فعلی را منهای پایین فعلی، قدر مطلق بالای فعلی منهای بسته قبلی، و قدر مطلق مقدار پایین فعلی را پیدا می‌کند. منهای بسته قبلی این محاسبات محدوده واقعی برای پنج روز معاملاتی اخیر انجام می شود و سپس برای محاسبه اولین مقدار ATR پنج روزه به طور میانگین محاسبه می شود.

Average True Range

تصویر سابرینا جیانگ © Investopedia 2020

میانگین محدوده واقعی (ATR) به شما چه می گوید؟

وایلدر در ابتدا ATR را برای کالاها توسعه داد ، اگرچه این اندیکاتور می تواند برای سهام و شاخص ها نیز استفاده شود.1 به بیان ساده، سهامی که سطح بالایی از نوسان را تجربه می کند، ATR بالاتری دارد و سهام با نوسان پایین، ATR پایین تری دارد.

 

ATR ممکن است توسط تکنسین های بازار برای ورود و خروج از معاملات استفاده شود و ابزار مفیدی برای افزودن به یک سیستم معاملاتی است. این برای معامله گران ایجاد شد تا با استفاده از محاسبات ساده، نوسانات روزانه یک دارایی را با دقت بیشتری اندازه گیری کنند. نشانگر جهت قیمت را نشان نمی دهد. بلکه عمدتاً برای اندازه گیری نوسانات ناشی از شکاف ها و محدود کردن حرکت های بالا یا پایین استفاده می شود. محاسبه ATR نسبتاً ساده است و فقط به داده های تاریخی قیمت نیاز دارد.

 

ATR معمولاً به عنوان یک روش خروج استفاده می شود که صرف نظر از نحوه تصمیم گیری ورود می تواند اعمال شود. یکی از تکنیک های محبوب به عنوان “خروج لوستر” شناخته می شود و توسط چاک لوبو توسعه داده شد. خروجی لوستر یک  ایستگاه انتهایی را  زیر بالاترین ارتفاعی که از زمان ورود شما به معامله به آن رسیده اید قرار می دهد. فاصله بین بالاترین ارتفاع و سطح توقف به صورت چند برابر ATR تعریف می شود.2 برای مثال، می‌توانیم سه برابر ارزش ATR را از بالاترین مقدار از زمانی که وارد معامله شده‌ایم کم کنیم.

 
Average True Range1

تصویر سابرینا جیانگ © Investopedia 2020

ATR همچنین می‌تواند به معامله‌گر نشان دهد که در بازارهای مشتقه چه اندازه معامله انجام دهد. می‌توان از رویکرد ATR برای اندازه‌گیری موقعیت استفاده کرد که تمایل خود یک معامله‌گر را برای پذیرش ریسک و همچنین نوسانات بازار پایه را توضیح می‌دهد.

 

مثالی از نحوه استفاده از میانگین محدوده واقعی (ATR)

به عنوان یک مثال فرضی، فرض کنید اولین مقدار ATR پنج روزه در 1.41 محاسبه شده است و روز ششم دارای محدوده واقعی 1.09 است. مقدار ATR متوالی را می توان با ضرب مقدار قبلی ATR در تعداد روزهای کمتر از یک تخمین زد و سپس محدوده واقعی دوره فعلی را به محصول اضافه کرد.

 

بعد، مجموع را بر بازه زمانی انتخاب شده تقسیم کنید. به عنوان مثال، مقدار دوم ATR 1.35 یا (1.41 * (5 – 1) + (1.09)) / 5 تخمین زده می شود. سپس فرمول می تواند در کل دوره زمانی تکرار شود.

 

در حالی که ATR به ما نمی گوید که شکست در کدام جهت رخ می دهد، می توان آن را به  قیمت بسته شدن اضافه کرد و معامله گر می تواند هر زمان که قیمت روز بعد بالاتر از آن ارزش معامله شد خرید کند. این ایده در زیر نشان داده شده است. سیگنال های معاملاتی به ندرت رخ می دهند، اما معمولا نقاط شکست قابل توجهی را مشاهده می کنند. منطق پشت این سیگنال ها این است که هرگاه قیمتی بیش از ATR بالاتر از آخرین بسته بسته شود، تغییری در نوسانات رخ داده است. گرفتن یک  موقعیت  خرید، شرط بندی است که سهم در جهت صعودی دنبال خواهد شد.

 
Average True Range3

تصویر سابرینا جیانگ © Investopedia 2020 

محدودیت های میانگین محدوده واقعی (ATR)

دو محدودیت اصلی برای استفاده از نشانگر ATR وجود دارد. اولین مورد این است که ATR یک معیار ذهنی است، به این معنی که قابل تفسیر است. هیچ مقدار ATR واحدی وجود ندارد که با اطمینان به شما بگوید که روند در شرف معکوس شدن است یا خیر. درعوض، قرائت‌های ATR همیشه باید با قرائت‌های قبلی مقایسه شوند تا احساس قوت یا ضعف یک روند داشته باشید.

 

دوم، ATR فقط نوسانات را اندازه گیری می کند نه جهت قیمت دارایی را . این گاهی اوقات می تواند منجر به سیگنال های مختلط شود، به ویژه زمانی که بازارها در حال تجربه چرخش هستند یا زمانی که روندها در نقاط عطف هستند. به عنوان مثال، افزایش ناگهانی ATR به دنبال یک حرکت بزرگ در مخالفت با روند غالب ممکن است برخی از معامله گران را وادار کند که فکر کنند ATR روند قدیمی را تأیید می کند. با این حال، ممکن است در واقع اینطور نباشد.

منبع 

 

دیدگاهتان را بنویسید