سرمایه گذاری برای مبتدیان همیشه کاری پیچیده و نیازمند تحقیق است.

“هنگامی که فردی با یک انسان با تجربه آشنا می شود، فرد با تجربه به پول و فرد پول دار به تجربه می رسد.”

این پاسخ وارن بافت در روز تولد 87 سالگیش به سوال: بهترین مشاوره برای سرمایه گذاری بود.

وارن بافت ( Warren Buffett ) می گوید، تجربه اصلی ترین سرمایه برای یک سرمایه گذار موفق است. با این حال، تکلیف افرادی که تازه وارد بازار سرمایه گذاری می شوند، چیست؟ اگر تجربه ای نداشته باشند، چه باید بکنند؟ بافت در جواب به این سوال این طور پاسخ می دهد:

“خوب، خوشبختانه این افراد نیز می توانند از سرمایه گذارانی که تجربه کافی دارند، یاد بگیرند (سرمایه گذارانی مانند خود وارن بافت)”

در اینجا می خواهیم به 8 نکته اثبات شده در سرمایه گذاری که وارن بافت آن ها را توصیه می کند، نگاهی بیندازیم:

سرمایه گذاری برای مبتدیان

1.سرمایه گذاری برای مبتدیان :  متنوع سازی سبد سهام همیشه ایده خوبی نیست

بسیاری از سرمایه گذاران موفق به متنوع سازی سبد سهام در بورس تاکید می کنند. اما وارن بافت با این ایده مخالف است. بافت می گوید متنوع سازی برای افرادی کاربرد دارد که اطلاعات زیادی در مورد سرمایه گذاری ندارند. اما یک سرمایه گذار با تجربه باید، سهام را صورت بلند مدت انتخاب کند و به نوع سرمایه گذاری خود ایمان داشته باشد.

برخی از سرمایه گذاران پرتفوی خود را متنوع می کنند، زیرا می ترسند، یک سهام، تمام دارایی ان ها را بر باد دهد. اما انجام این کار زمان بیشتر و تجربه بیشتری را می طلبد. زیرا وقتی شما یک سبد سهام متنوع داشته باشید، باید تمام وقایعی که بر تک تک این سهام ها تاثیر می گذارد را پیگیری کنید و این کار بسیار سختی است. بنابراین با متنوع سازی سبد سهام ممکن است نوسانات سبد خود را کاهش دهید، اما در عین حال، تمرکز خود را بر روی یک سرمایه گذاری موفق و هدفمند نیز کاهش می دهید.

بافت منتظر فرصت هایی برای خرید سهام خوب است و وقتی این فرصت ها از راه می رسد، او بیشترین سود را کسب کرده است.

 

 

2. اول روی خودتان سرمایه گذاری کنید

بهترین سرمایه گذاری که می توانید در تمام طول عمر انجام دهید این است که روی توانایی های خودتان سرمایه گذاری کنید. هر کاری که می توانید برای توسعه توانایی ها و شغل خود انجام دهید، احتمالا با این کار فردی پر بار تری خواهید بود.

وارن بافت می گوید، بهترین سرمایه گذاری که می تواند انجام دهد، روی توانایی های خودش است. اکثر مردم قصد ندارند از طریق سرمایه گذاری در بورس پول به دست آورند، بلکه می خواهند از طریق کسب و کار خود به درآمد های زیادی برسند. بنابراین اولین سرمایه گذاری را روی خود انجام دهید.

بیشتر بخوانید : زندگی نامه وارن بافت

شارلی مونگر، شریک زندگی Warren Buffett تفکر مشابهی داشت. راز موفقیت مونگر این بود که می گفت: هر روز یک ساعت از زمان خود را بفروشید و از آن یک ساعت برای بهتر شدن خود استفاده کنید.

سرمایه گذاری روی خود، بهترین کاری است که می توانید انجام دهید، حتی بیشتر از یک سرمایه گذاری برای شما سود خواهد داشت. طبق تحقیقاتی در ایالات متحده، 75 درصد آمریکایی ها در مرحله اول روی خودشان سرمایه گذاری می کنند. خوشبختانه با دسترسی به اینترنت و استفاده از نوک انگشتانتان، می توانید درآمد جانبی کسب کنید. کسب و کار های شگفت انگیزی راه اندازی کنید و کسب درآمد از سراسر جهان را تجربه کنید. دوره های آموزشی آنلاین، به ما نشان می دهند که چگونه می توانیم هر کاری انجام دهیم و ثابت می کند که سرمایه گذاری روی خودتان، یکی از پایه های مهم موفقیت است.

 

 

3. سرمایه گذاری برای مبتدیان : به خود اعتماد کنید تا یک سرمایه گذار موفق باشید

Warren Buffett می گوید سخت ترین کار در سرمایه گذاری، اعتماد به تصمیمات سرمایه گذاری خودتان است. شما همیشه فکر می کنید که دیگران کار درست را انجام می دهند و شما در حال اشتباه کردن هستید. برعکس در این زمینه شما نیاز به مطالعه و اعتماد به خود دارید.

برای موفقیت در سرمایه گذاری باید بر ترس خود غلبه کنید و به آنچه دیگران می گویند توجهی نکنید. دانش خود را جمع کنید و تصمیماتی که در مورد سرمایه گذاری می گیرید را به تنهایی انجام دهید، تا موفق شوید.

 

 

4. در جایی سرمایه گذاری کنید که در مورد آن می دانید

وارن بافت می گوید، بسیاری از مردم قبل از هر گونه سرمایه گذاری، کمی فکر می کنند و خیلی کم پیش می آید که خیلی فکر کنند. بافت هشدار می دهد که شما هرگز نباید در شرکت یا هر جایی سرمایه گذاری کنید که به طور کامل در مورد آن موضوع اطلاعات ندارید.

او می گوید قبل از سرمایه گذاری در سهام یک شرکت، ابتدا باید درک کنید که چگونه این شرکت کسب درآمد می کند و محرک های اصلی تاثیر گذار بر صنعت آن شرکت چه چیز هایی هستند، اگر این کار بیش از 10 دقیقه طول کشید و نتوانستید جواب خوبی به این سوالات بدهید، نباید در این شرکت سرمایه گذاری کنید.

اکثر افراد نمی توانند روند بعدی مد لباس را در میان جوانان پیش بینی کنند یا این که آیا فلان دارو در بازار موفق خواهد بود یا خیر. حتی اگر داده های بیشتری در این زمینه ها نسبت به دیگران دارید، باز هم پیش بینی آینده به صورت 100 درصد غیر ممکن است.

بافت توصیه می کند، در شرایطی که فقط به پیش بینی های آینده تکیه می کنید، اصلا سرمایه گذاری نکنید. اگر یک صنعت برای شما بیش از حد پیچیده است و نمی توانید ان را درک کنید، بهتر است به دنبال مشاغل دیگر باشید و در آن ها سرمایه گذاری کنید.

بافت در یک مصاحبه گفت که از حدود 10000 شرکتی که در بورس قرار دارند، او مایل است فقط در چند صد شرکت مشخص سرمایه گذاری کند.

 

 

5.سرمایه گذاری برای مبتدیان : اطمینان حاصل کنید که بر اخبار درستی تمرکز کرده اید

یکی از بهترین نکات مربوط به سرمایه گذاری Warren Buffett این است که به اخبار تکیه زیادی ندارد. بافت در این مورد به قانون 1-99 اعتقاد دارد. اکثر سرمایه گذاران بر اساس 1 درصد از اخباری مالی که دریافت می کنند، اقدام به خرید و فروش سهام می کنند. با این کار آن ها هر وقت یک خبر بد در مورد یک شرکت که در آن سرمایه گذاری کرده اند می شوند، سهام خود را به سرعت می فروشند و یا با تکیه بر یک خبر خوب، سهام شرکتی ناشناس را خریداری می کنند.

 

6. خرید سهام یک شرکت، به معنی خرید بخشی از آن شرکت است

تصور کنید بخشی از مشاغل مختلف را خریده اید و آن ها را در گوشه و کنار خانه خود قرار داده اید. با این کار به طور خودکار در مورد رقابت، تامین کنندگان، قیمت های هر یک از این شرکت ها فکر خواهید کرد. باید در مورد موقعیت این مشاغل در بازار و رقبای آن نیز فکر کنید.

به همین ترتیب، هنگام خرید سهام نیز باید در مورد همه این موارد فکر کنید، درست مانند افرادی که در این مشاغل کار می کنند. هنگام خریداری یک سهام، فقط یک تکه کاغذ یا یک نماد خریداری نمی کنید، بلکه وقتی سهام یک شرکت را می خرید، در حقیقت بخشی از آن شرکت را خریداری کرده اید و شما یکی از مالکین آن شرکت هستید.

 

7. سرمایه گذاری برای مبتدیان : از اشتباهات خود یاد بگیرید و حرکت کنید

شاید از این که وارن بافت، بزرگترین و موفق ترین سرمایه گذاری دنیا نیز اشتباه می کند، تعجب کنید. اما او می گوید که از اشتباهات خود درس می گیرد. Warren Buffett توصیه می کند اشتباهات خود و موضوعاتی که باعث این اشتباه شده را ثبت کنید تا بدانید چه اشتباهی رخ داده است، چه چیز هایی باعث رخ دادن این اشتباه شده اند و مطمئن شوید که دیگر آن را تکرار نمی کنید. همچنین بافت می گوید شما باید این درس ها را به فرزندان و نوه های خود نیز یاد بدهید، تا آنها دیگر آن خطا ها را مرتکب نشوند.

 

 

8. یک معامله گر روزانه نباشید

به گفته بافت، راز رسیدن به بازده بهتر در سرمایه گذاری، خرید سهام و فراموش کردن آن است. او به داشتن ذهنیت خرید و نگه داشتن آن اعتقاد زیادی دارد و اسرار دارد برای چندین دهه سهام خود را حفظ کنید.

پشت این اعتقاد دو اصل وجود دارد: 1. اگر شما سهام کمتری را خریداری کنید که ارزش واقعی آن را داشته باشد، قیمت سهام در نهایت با ارزش ذاتی آن همگرا خواهد شد. 2. اگر یک سهام از کسب و کار شگفت انگیزی بخرید، ارزش آن تجارت به صورت نمایی افزایش خواهد یافت، در صورتی که مدت زمان طولانی تری به آن اختصاص دهید. بنابراین اگر سرمایه گذار مدت زمان بیشتری سهام خود را حفظ کنید، سود بیشتری خواهد گرفت. برای Warren Buffett زمان یک دوست خوب در سرمایه گذاری موفق است.

” اگر قصد ندارید 10 سال سهام خود را نگه دارید، حتی به فکر خرید آن برای 10 دقیقه هم نباشید.”

وارن بافت می گوید اگر دائم سهام می خرید و می فروشید، درصد قابل توجهی از بازده سهام خود را به صورت کمیسیون به کارگزاری پرداخت می کنید. بنابراین بهتر است سهام زیادی خریداری کنید و مد زمان طولانی آن را نگه دارید.

 

نتیجه :

امیدوارم این نکات سرمایه گذاری که از زبان وارن بافت بیان شد برای شما لذت بخش بوده باشد. هر کسی می توانید از این توصیه ها پیروی کند و به یک سرمایه گذار موفق تبدیل شود. شما نیز می توانید از این نکات سرمایه گذاری استفاده کنید و آنها را در سرمایه گذاری خود اعمال کنید، خواه یک سرمایه گذار جدید باشید، یا یک سرمایه گذار با تجربه.

بافت برای افرادی که به تازگی وارد بازار سرمایه گذاری شده اند و قصد بالا بردن دانش خود را ندارند نیز یک توصیه دارد. او می گوید یا در صندوق های   قابل معامله سرمایه گذاری کنید، یا به سایر افراد با تجربه اعتماد کنید تا برای شما سرمایه گذاری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید