مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

۵ هشداری که ممکن است برای خرید سهام به کارتان آید
5 هشداری که ممکن است برای خرید سهام به کارتان آید
روانشناسی بازار

۵ هشداری که ممکن است برای خرید سهام به کارتان آید 

زمانی که در یک سراشیبی در حال رانندگی هستید و ترافیک سنگینی هم وجود دارد، علائم هشدار دهنده باعث میشوند رانندگان مسیر را اشتباهی نروند. این کار همیشه در جاده ها انجام میشود.

اما زمانی که خرید سهام دارای خطر است، سیگنال ها همیشه اینقدر واضح نیستند. برای جلوگیری از اشتباهات بزرگ در بازار سهام و اوراق بهادار چه باید بکنیم؟

عدم موفقیت در تعداد سرمایه گذاری ها

ابتدا باید بدانید که آیا شرکتی که برای خرید سهام آن اقدام میکنید توانسته انتظارات سهامدارانش را برآورده کند یا در سه ماهه اخیر  بیش از یک بار با شکست مواجه شده  و پرچم قرمز گرفته است.

اگر چه هیچ شرکتی نمی تواند همیشه عملکرد خوبی داشته باشد اما خیلی مهم است که ببینیم این شرکت دارای سابقه خوبی است و مطابق با انتظارات ما تجزیه و تحلیل می شود. فقدان عملکرد خوب نتیجه ی این است که آن شرکت یا سازمان رهبران لایقی نداشته و با تغییرات نتوانسته اند خود را تطبیق دهند. خب پس به احتمال زیاد شما چنین شرکتی را نمی خواهید.

احتمال دیگری که وجود دارد این است که ممکن است شرکت در یک صنعت بی ثبات باشد و هیچ بنگاه یا مرکز خاصی کنترلی بر آن ندارد. هر چند این قضیه همیشه هم بد نیست زیرا گاهی اوقات بی ثباتی می تواند به معنای فرصتی برای بازدهی بیشتر باشد اما اگر دوست ندارید همیشه سرگردان باشید بهتر است از این شرکت دور شوید.

چگونه می توان فهمید که برآوردهای مالی یک شرکت در چند ماه گذشته چگونه بوده است؟ می توانید بعد از باز کردن حساب کاربری وارد آن شوید و روی ایده ها و سهام و پروفایلها تحقیق کنید.

اگر هم خواستید می توانید برگه های گزارش تحلیلی شرکت ها را بررسی کنید. این گزارشات به شما می گویند که عملکرد سه ماهه اخیر شرکت چگونه بوده است و شرکت با چه مشکلاتی مواجه است و میتوانید نظر دیگر تحلیل گران را مشاهده کنید که آیا آنها معتقدند شرکت در مسیر صحیحی قرار دارد یا نه.

کوین هینکس، متخصص ارشد آموزش ترید در TD Ameritrade میگوید: من همیشه دوست دارم سهام خود را با دیگران مقایسه کنم. یک سهام را با بخش خودم مقایسه کنم و ببینم این کار در مقایسه با سایر سهام ها چگونه انجام می شود. نسبت های P/E را ارزیابی میکنم و اگر سهامی دارای بالاترین میزان P/E باشد لزوما بهترین انتخاب نخواهد بود.

رایان کمپبل مدیر سرمایه گذاری شرکت TD Ameritrade میگوید: اگر به دنبال ارزش هستید، سهامی که دارای P/E 15 یا بالاتر است  اما سود سهام آن از ۲.۵ درصد کمتر است ممکن است سهام خوبی نباشد و باید به آن شک کرد.

از علائم هشدار دهنده ی دیگر می توان به حاشیه سود پایین تر از شرکتهایی که در همان صنعت فعالیت دارند، افت سود سهام و پایین آمدن درآمد از حد میانگین در آن صنعت باشد. برای هر یک از این موارد اخبار بدی وجود دارد اما با کمی تحقیق بیشتر می توان مطمئن شد که این علائم به پرچم قرمز ها اشاره ندارند فقط ممکن است ضعف ارزش سهام در آینده را نشان دهند.

 

5 هشداری که ممکن است برای خرید سهام به کارتان آید

 

 

وقتی سهام با اهداف شما مطابقت ندارد

برخی علائم خطر ممکن است با خود سهام همراه نباشند بلکه با شما باشند. ممکن است شرکتی کار اشتباهی انجام دهد اما اگر به امید رشد درآمدتان سرمایه گذاری کنید و به صورت تصادفی شرکتی را انتخاب کنید که موقعیت خوبی در یک صنعت دارد، پس خودتان هستید که اشتباه کرده اید. همین مسئله در مورد همه ی شرکتها صادق است. پس کمی وقت بگذارید تا بفهمید چه کاری باید انجام دهید.

جی جی کیناهان یکی از استراتژیست های حرفه ای بازار میگوید: اگر نمیفهمید که یک شرکت چگونه پول به دست می آورد، مجدد به این کار فکر کنید بعد سرمایه گذاری کنید. شما حق این را دارید که بدانید یک شرکت چگونه کسب درآمد می کند.

علاوه بر این، به ارزیابی خطرات احتمالی خارج از کشور که می تواند روی یک کشور تاثیر بگذارد بپردازید. کمی به آن صنعت نگاه کنید. مقالات جدید و گزارش تحلیلگران را مطالعه کنید و ببینید آیا خطری احساس میکنید یا نه. حتی اگر دیدید شرکتی بر صنعت خود مسلط است، باز هم لازم است دقت کنید.

روند همیشه دوست شما نیست

درک انگیزه تان برای سرمایه گذاری در یک سهام خاص نیز بسیار مهم است زیرا گاهی ممکن است سرمایه گذاری خوبی انجام داده باشید اما این خوب بودن کار شما ممکن است فقط از روی احساسات و اداراک شخص شما باشد. اغلب این اتفاق زمانی می افتد که سهام یک شرکت در یک صنعت بسیار پر طرفدار است و توجه زیادی را به خود جلب می کند و سرمایه گذاران را برای خرید سهام به وجد می آورد. گاهی نیز حس عدم تمایل به وجود می آید و این هم یک علامت خطر دیگر به شمار می رود.

کمپبل می گوید: من شخصا سهامی که مد روز باشد و همه به سمت آن می روند را دوست ندارم. دلم نمی خواهد با قلبم سرمایه گذاری کنم.

یک نمونه از سرمایه گذارانی که از روی احساسات سرمایه گذاری کردند، زمانی بود که سهام dot.com رونق زیادی گرفت. زمانی که بسیاری از سرمایه گذاران به سمت سهام اینترنت هجوم بردند و همه دارایی خود را به باد دادند بدون اینکه بدانند چگونه این شرکت می تواند جریان سود نقدی ایجاد کند. در برخی موارد سرمایه گذاران عاشق محصولاتی میشوند که از آنها استفاده می کنند و دوست دارند سهام آن شرکت را نیز خریداری کنند. که این یک اشتباه بزرگ است.

کیناهان میگوید داشتن محصول خوب دلیل به این معنی نیست که میتواند یک سرمایه گذاری عالی هم باشد. باید تحقیق کنید. مثل به دست آوردن هر چیز ارزشمند دیگر باید تلاش کنید.

عملکرد نمودارهای ضعیف

برخی نشانه های خطر در تحلیل های تکنیکال وجود دارد که ممکن است در نمودارها آن را مشاهده کنید.

برای مثال: غالبا متخصصان به سرمایه گذاران می گویند وقتی قیمت پایین است بخرید و وقتی قیمت بالا می رود بفروشید. اما گاهی اینطور نیست و باید صبور باشید و نمودارها را با دقت تماشا کنید، قبل از اینکه وارد بازار شوید.

کیناهان میگوید: مردم سعی میکنند قیمتهای پایین را برای خرید انتخاب کنند اما نمی دانند که ممکن است این سهام در حال سقوط باشد و در این حالت باید فقط صبور بود تا حرکتی هرچند کوچک رخ دهد. چند روز پیاپی صبر کنید و سپس از بازار دور شوید. گاهی این کار باعث میشود از انتخابی که کرده اید مطمئن شوید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *