بیل گیتس یک تاجر، توسعه دهنده­ی نرم افزار، سرمایه گذار و خیر 64 ساله­ی آمریکایی است که با دارایی 111.5 میلیارد دلار، پس از جف بزوس، موسس کمپانی آمازون، دومین فرد ثروتمند کره­ی زمین شناخته می­شود. اما به راستی کودکی او چگونه بود؟ چه عاداتی در بیل گیتس وجود داشت که موفقیت وی را رقم زد؟ چه عواملی او را به یک کارآفرین موفق تبدیل کرد؟ 10 عاملی که باعث شد بیل گیتس موفق شود چه بود؟ چطور مانند او عمل کنیم؟ در مطلب امروز پاسخ این پرسش­ها را متوجه خواهیم شد.

در این مقاله نه تنها متوجه خواهیم شد “10 عاملی که باعث شد بیل گیتس موفق شود چه بود”، بلکه با بررسی عادات و رفتار وی و اعمال آنها در کسب و کار و زندگی خود، می­توانیم مسیری جدید را برای خود بسازیم.

به راستی بیل گیتس کیست؟

بیل گیتس به همراه شریک­اش پاول آلن، بزرگ ترین شرکت نرم ­افزاری دنیا را تحت عنوان مایکروسافت (Microsoft) ایجاد و تاسیس کردند. این شرکت بر پایه­ی نوآوری­هایی در فناوری، استراتژی­های کسب و کاری هوشمندانه و فنون کسب و کاری فعال شکل گرفت. پس از این اتفاق، او به مشهورترین و ثروتمندترین فرد در جهان تبدیل شد؛ اما در فوریه­ی سال 2014 اعلام کرد که از ریاست مایکروسافت کناره­گیری می­کند تا در موسسه­ی خیریه­ی خود به نام موسسه­ی بیل و ملیندا گیتس، مشغول به کارهای خیرخواهانه شود.

کودکی و نوجوانی بیل گیتس:

بیل گیتس در 28 اکتبر سال 1955، در سیاتل واشینگتن ایالات متحده­ی آمریکا چشم به جهان گشود. خانواده­ی وی از لحاظ سطح مالی و فرهنگی در قشر متوسط جامعه دسته بندی می­شدند و یک خواهر بزرگتر به نام کریستیان و خواهری کوچکتر به نام لیبی دارد. پدر او، ویلیام گیتس، فردی متعهد و تقریبا خجالتی بود و در دانشگاه هنگامی که دانشجوی رشته­ی حقوق بود با همسر خود، یعنی مادر بیل گیتس، به نام ماری مکسول آشنا شد. ماری ورزشکار و دانشجوی دانشگاه واشینگتن بود. او فردی فعال بود که در تمام رویدادهای دانشجویی حضور داشت و بعضا مسئولیت، مدیریت و رهبری آن­ها را نیز برعهده می­گرفت.

فضای خانوادگی آن­ها گرم و صمیمی بود، بچه­ها در امور خانه مورد مشورت و همفکری قرار می­گرفتند و در صورت عملکرد خوب پاداش دریافت می­کردند. بیل رابطه­ی نزدیکی با مادر خود داشت. ماری مدتی را به شغل معلمی مشغول بود، اما پس از تولد کودکان، از آن­جا استعفا داد تا زمان خود را با آن­ها بگذارند. در این زمان ماری در خیریه­ها و رویدادهای مدنی نیز فعالیت می­کرد.

تحصیلات بیل گیتس

بیل گیتس در کودکی، بسیار به کتاب و مطالعه علاقه­مند بود؛ بطوریکه ساعت­ها به مطالعه­ می­پرداخت بدون اینکه لحظه­ای خسته شود. زمانی که بیل 11 یا 12 ساله بود، والدین او نگران­اش شدند. او در مدرسه و درس­های آن خوب عمل می­کرد، اما در برخی مواقع به نظر خسته می­آمد و از دیگران کناره می­گرفت. از این رو خانواده­ی او نگران بودند مبادا در آینده او فردی تنها باشد.

خانواده­ی بیل گیتس ، او را در 13 سالگی در مدرسه­ی لیکساید سیاتل ثبت نام کردند. او در آن­جا نیز عملکرد بی­نقصی داشت؛ بدین معنی که نه تنها نمرات خوبی در ریاضی و علوم دریافت می­کرد، بلکه در دروس تئاتر و زبان انگلیسی نیز موفق بود.

زمانی که بیل گیتس در مدرسه­ی لیکساید سایت مشغول به تحصیل بود، شرکتی که در زمینه­ی رایانه و اقلام مربوط به آن فعالیت داشت پیشنهاد داد تا برای دانش­آموزان کلاسی به منظور آموزش کامپیوتر ترتیب دهد. انجمن اولیای آن­ها تدابیری اندیشیدند تا وسایل موردنیاز در این کلاس را فراهم آورند. پس از اتمام ثبت نام و تشکیل کلاس، بیل به رایانه و دنیای آن بسیار علاقه­مند شد. او از توانایی­های یک رایانه به وجد آمده بود و تمایل داشت تمام اوقات فراغت خود را در این کلاس و با رایانه­ها وقت بگذراند. او برنامه­ی بازی ایکس او را به زبان کامپیوتر بیسیک (BASIC) نوشت تا کاربران بتوانند با آن بازی کنند، درحالیکه حریف­شان رایانه است.

بیل گیتس در سال 1973 از مدرسه­ی لیکساید فارغ التحصیل شد. در آزمون SAT نمره­ی 1590 از 1600 را توانست کسب کند که پس از آن تا چند سال از این دستاورد هوشی خود با افتخار برای جمع صحبت می­کرد.

 

بیشتر بخوانید:۵ عادت روزانه مارک زاکربرگ که شما نیز می توانید از آنها پیروی کنید 

آیا بیل گیتس به دانشگاه رفت؟

بیل گیتس با هدف شغلی در رشته­ ی حقوق در پاییز سال 1973 در دانشگاه هاروارد ثبت نام انجام داد، اما در سال 1975 و با مخالفت و بی­میلی والدین­اش، از ادامه­ ی تحصیل در این رشته انصراف داد تا کسب و کار خود، یعنی مایکروسافت را به کمک شریکش پاول آلن تاسیس کند و سر و سامان دهد.

او بیشتر زمان خود را در آزمایشگاه­های رایانه می­گذارند، برنامه­ای برای درس خواندن نداشت، ساعات کمی را استراحت می­کرد، در دقیقه­ی نود برای امتحانات آمادگی پیدا می­کرد و با نمرات پایین دروس را قبول می­شد.

7 عادت موفقیت آمیز بیل گیتس

مسیر پر چالش اما موفقیت آمیزی که بیل گیتس طی کرد تا در ابتدا به علایق سپس به هدف­اش برسد بر هیچ کس پوشیده نیست. در ادامه 7 عادات او که در این راه بسیار به او کمک کرد را بررسی خواهیم کرد.

1 سریع دست بجنبانید و یاد بگیرید:

هیچ کس از وجود راه­های میانبر مطمئن نیست، ولی همواره شروع وجود داشته و دارد و بیل گیتس نیز جزو آن دسته از افرادی است که شروعی عظیم داشته است. در سال 1969، زمانی که بیل کلاس هشتم بود، کمتر مدرسه­ای از سیستم کامپیوتری بهره می­برد. او نیز این شانس را داشت که در مدرسه­ای تحصیل کند که این گونه امکانات وجود دارند. او تمام وقت خود را در آزمایشگاه رایانه و بر یادگیری برنامه­نویسی سپری کرد که در نهایت توانست کد بازی ایکس او را در کامپیوتر بیسیک (BASIC) بنویسد. او از شرایط به خوبی استفاده کرد؛ البته که علاقه نیز بی­تاثیر نیست

2 بیل گیتس معتقد است دنبال بخشش باشید؛ نه رخصت:

افراد بسیاری وجود دارند که نمی­توانند موفقیتی کسب کنند؛ زیرا از منطقه امن خود بیرون نمی­روند. بیل گیتس در میان این دسته از افراد جای ندارد؛ خواه دلیل آن شور جوانی باشد، خواه هوش. برای مثال، بیل در کلاس هشتم، هنگامی که بودجه­ی مدرسه رو به اتمام بود، توانست با ایجاد باگ در سیستم مدرسه زمان­هایی برای استفاده­ی رایگان از کامپیوتر در آزمایشگاه آن ترتیب دهد. او این کار را به همراه دوستان­اش از جمله پاول آلن (شریک­اش در کمپانی مایکروسافت) انجام داد. هنگامی که حقه­ی آن­ها بر ملا شد، بیل توانست راه­حل­ باگ­ها را به مسئولین بفروشد و در ازای آن زمان استفاده­ی رایگان از آزمایشگاه رایانه دریافت کند.

3 برای کارتان ارزش قائل شوید:

مسئله­ای که بیشتر افراد با آن گریبان گیر هستند، درخواست پول است؛ چیزی که حداقل بیل گیتس با آن درگیر نبود. در 14 سالگی کدنویسی برنامه­ی سیستم پرداخت یک شرکت محلی را انجام داد. در 17 سالگی به همراه پاول آلن با استفاده از برنامه­ی یک کامپیوتر پایه، شرکتی را تاسیس کردند که در محاسبه­ی میزان ترافیک جاده­ای کمک کننده بود. او برای این کارهای ذکر شده درخواست پول کرد.

در سن 21 سالگی، زمانی که متوجه شد افراد تازه­کار در علم کامپیوتر از نسخه­ی دزدیده شده­ی نرم افزار او استفاده می­کنند، نامه­ای به آن­ها نوشت و از آن­ها درخواست کرد تا در قبال این کارشان پول بپردازند. همین نامه باعث شد او 10 برنامه­نویس استخدام کند و کپی­کنندگان را با نرم­افزار خوب و جدیداش در بازار شکست دهد.

4 آموزش از مدرسه مهم­تر است:

بیل گیتس دانش­آموز ممتازی بود، با نمره­ای عالی در امتحان SAT قبول شد و در خانواده­ای رشد پیدا کرده بود که برای تحصیلات بسیار ارزش قائل می­شدند. او در 17 سالگی در دانشگاه هاروارد ثبت­نام کرد، اما به جای درس خواندن در رشته­ی خود، زمان را در آزمایشگاه­های کامپیوتری هاروارد می­گذارند.

با این شرایط، او در سال دوم دانشگاه از ادامه­ی تحصیل در دانشگاه انصراف داد تا شرکت خود را به همراه دوست دوران دبیرستان خود، یعنی پاول آلن، راه اندازی کند و تحصیلات را در زندگی واقعی آغاز کند.

5 مسئولیت­ پذیر باشید:

همواره هرکس متناسب با ذهنیت خود از دیگران برداشت می­کند. هنگامی که بیل مسئول مایکروسافت بود، از او به عنوان رئیسی جدی و قابل رقابت یاد می­کردند. درست مانند همتای امروزی او، استیو جابز، عکس­العمل او در مقابل کارمندانی که در جلسه ایده­ای مخالف نظر او داشتند، کمی تند بود. برخی انتقادات او را ویرانگر می­دانند.

با این حال هم فردی مسئولیت­ پذیر بود. در پنج سال اول که تلاش می­کرد جنبه­های کسب و کار شرکت ­اش را در آینده پیش بینی کند، ممکن بود کد محصولات شرکت را نیز حتی بعد از چند سال بازنویسی کند.

6 آینده­ نگر باشید:

البته که گفتن این حرف ساده­تر از انجام دادن آن است، اما بیل گیتس این توانایی را داشت تا آینده را در همان لحظات ابتدایی تشخیص دهد. یکی از این پیش بینی­ها، تخمین اوضاع پاندمیک در سال­های گذشته بود که امروزه به دلیل شیوع کووید-19 و همه گیری و غیر قابل کنترل بودن آن، این پیش­بینی رخ داد. مورد بعدی، نگرانی اخیر بیل گیتس در رابطه با آثار و تهدید ماشین­های فوق هوشمند بر زندگی بشر است. البته بیایم فکر کنیم این تخمین او اتفاق نخواهد افتاد!

7 ماموریت بزرگ را بر عهده بگیرید:

این مورد می­تواند در ابتدای برخی از لیست­ها باشد؛ چرا که بسیاری از افراد موفق از آن استفاده می­کنند.

برای مثال، بیل گیتس در سال 2004 از مدیریت مایکروسافت کناره­گیری کرد و اعلام کرد به امور خیره خواهد پرداخت. این مسئله می­تواند دلیلی باشد که آن­ها فکر می­کنند دولتمردان کشورها قادر به حل مشکلات نیستند.

10 موردی که باعث شد بیل گیتس موفق شود چه بود؟

بیل گیتس باعث شد شرکت مایکروسافت، موفقیت آمیز ترین ش

رکت فناوری در تاریخ باشد. او نه تنها در این شرکت عملکرد خوبی داشت، بلکه اگر به هر جنبه از زندگی او دقت کنیم، متوجه موفقیت خواهیم بود. اما 10 موردی که باعث شد او موفق شود چه بود؟

 

 

بیل گیتس

 

 

بیشتر بخوانید:۵ عادت عجیب وارن بافت 

1 انرژی:

هنگامی که او و پاول آلن مایکروسافت را راه­اندازی کردند، بیل فقط 20 سال داشت. او اصلا نگران ورشکستگی و این دست از مسائل نبود. تنها دغدغه­ی او توانایی شرکت برای پرداخت حقوق کارمندان بود. بنابراین او متعقد است اگر فردی شرکت جدیدی را تاسیس می­کند، حتما انرژی تلاش فراوان برای انجام کارهای سخت یا طاقت­فرسا را داشته باشد.

2 قاطعیت در تصمیم­ گیری از عوامل موفقیت بیل گیتس :

بیل گیتس زمانی که متوجه وجود فرصت در دنیای تکنولوژی و فناوری شد، به سرعت از ادامه­ی تحصیل انصراف داد تا شرکت خود را تاسیس کند. زیرا پس از بررسی­های فراوان متوجه شده بود این شانس تنها یکبار در زندگی او رخ خواهد داد. پس آن را پذیرفت و در این مسیر و با سختی­های آن ثابت قدم ماند.

3 اعتقاد بیل گیتس به سخت کوشی سخت کوشی:

بیل گیتس برای رسیدن به این نقطه بسیار تلاش کرده است. او شب­ها نیز به کارهای شرکت مشغول بوده است، آخر هفته­ها برای او به معنی زمان استراحت نیستند، شب­ها پس از اینکه کودکانش به خواب می­رفتند، پاسخ ایمیل­ها را می­داد. این روتین همیشگی است و تنها دو هفته از سال این روند انجام نمی­شود که در آن زمان نیز به مطالعه و تامل در آینده می­پردازد.

4 ساختن آینده:

ویندوز در سال 1985 عرضه شد اما ایده­ی آن از سال 1983 وجود داشت. او نیاز آن را پیش بینی کرده بود و بعدا آن را به واقعیت تبدیل کرد. او باور دارد که باید در چیزی تامل کرد مردم سالیان سال از آن استفاده خواهند کرد، سپس به واسطه­ی تکنولوژی آن را به واقعیت تبدیل کنید.

5 لذت ببرید:

او معتقد است مردم باید به کاری مشغول باشند که به آن علاقه دارند؛ زیرا هر روز آن­ها با آن اجین است.

6 بازی کنید:

بیل گیتس از انجام بازی­های فکری بسیار لذت می­برد و معتقد است این بازی­ها نه تنها مضر نیستند بلکه موجب می­شوند شما فکر کنید. این فکر کردن به شما کمک می­کند تا در زندگی خود نیز بیشتر تامل انجام دهیدو آن را روز به روز بهتر سازید.

7 مشورت:

بیل گیتس بعدها اعلام کرد زمانی که ذهن­اش از ایده پر است یا در تصمیم­گیری دو دل است، حتما با تعداد انگشت شماری که به آن­ها اعتماد دارد مشورت می­کند.

8 دوستان خوب:

او باور دارد انتخاب انسان­های درست چه برای شراکت و چه برای دوستی امری مهم است . زیرا آن­ها در ایده، تصمیم­گیری و حتی کسب و کار شما بسیار می­توانند اثرگذار باشند.

9 کارهای خود را به تعویق نیاندازید:

او قبلا گفته بود که در زمان داشنجویی همواره کارهای خود را در لحظه­ی آخر انجام می­داد، اما زمانی که وارد دنیای تجارت شد، متوجه شد این عادت چقدر می­تواند اثر منفی در کسب و کارش داشته باشد؛ بنابراین سعی در اصلاح این مورد کرد.

10 شوخ­ طبع باشید:

ویدئوهای بسیاری از او وجود دارد که اگر او را نشناسید ممکن است تصور کنید که لوده­ گری می­کند. درحالیکه این کار کاملا هوشمندانه است. این امر در حفظ روحیه بسیار موثر است.

شناخت و بررسی 10 موردی که در موفقیت بیل گیتس نقش داشته ­اند، کمک می­کند تا بتوانید مسیری جدید در کسب و کار و حتی زندگی شخصی خودتان پیدا کنید که حتما منجر به اتفاقات خوب خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید