مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

روی اهداف، امکانات و محصولات خود سرمایه گذاری کنید
یاد بگیرید روی اهداف، امکانات و محصولات خود سرمایه گذاری کنید
آموزشی

روی اهداف، امکانات و محصولات خود سرمایه گذاری کنید 

یاد بگیرید که روی محصولات و اهدافی سرمایه گذاری کنید که با اهداف شما مطابقت داشته باشند تا تحمل ریسک شما بالا برود.

مفاهیم و راهبردهای پیشرفته مثل تحلیل بنیادی و فنی، تخصیص دارایی و تنوع بخشی را یاد بگیرید و به کار بگیرید.

آیا در حال یادگیری اصول اساسی سرمایه گذاری هستید؟ اگر اینطور است، شاید فکر کنید که در حال ورود به یک سرزمین ناشناخته هستید. اولین کاری که احتمالا دوست دارید انجام دهید این است که راه خودتان را پیدا کنید و محیط خود را بشناسید. هرچند پیچیدگی های این کار کمی می تواند دلهره آور باشد، پس چطور باید شروع کنیم؟

فرض کنید وارد سرزمینی ناشناخته شده اید. با موقعیتی شروع میکنید که کمی برایتان آشناست. جایی مثل خانه شما. در مرحله ی بعد، به آرامی جلوتر میروید و چند قدم دیگر برمیدارید تا چیزهایی که لازم دارید را پیدا کنید. با گذشت زمان، کم کم به سمت مناطق کمی دورتر میروید . سرانجام می توانید تمام آن منطقه را شناسایی کنید و میبینید منطقه ای که روزی برایتان ناشناخته بود حالا به جایی کاملا آشنا تبدیل شده است. جایی مثل خانه ی پدری.

خب، این چه ارتباطی با دنیای پیچیده ی سرمایه گذاری داشت؟ اتفاقا کاملا مرتبط است. در دنیای سرمایه گذاری نیز همین اصول اعمال میشود . چه هدف شما شناسایی یک شهر بزرگ باشد، چه یادگیری نحوه ی سرمایه گذاری، در هر دو صورت شما در یک مکان شروع به کار میکنید و چند قدم برمیدارید و به آرامی جلو و جلوتر میروید تا ناشناخته ها را از بین ببرید.

با تعیین اهداف شروع کنید

به عنوان یک سرمایه گذار، هدف اصلی شما بیشتر کردن پول است. اما این هدف میتواند شکل های مختلفی داشته باشد که هر هدفی نیز شامل اهداف کوچکتر است.

برای مثال، ممکن است یکی از این اهداف کوچک استفاده از ابزارها و استراتژی های تصمیم گیری برای رشد پولتان باشد.

آیا دوست دارید کالا یا دارایی را خریداری کنید که دارای ارزش بالایی است؟

آیا یکی از اصول اساسی سرمایه گذاری  شما سرمایه گذاری در اوراق قرضه است؟ جایی که در یک بازه زمانی از پیش تعیین شده، جریان ثابتی از پول را دریافت میکنید و سپس انتظار بازپرداخت اصل پولتان را هم دارید؟

شاید هم دوست دارید از طریق سود سهام به پول بیشتر برسید.

به دنبال سرمایه گذاری کوتاه مدت هستید یا بلند مدت؟

بسته به افق زمانی که برای کسب سود مشخص میکنید، ابزارها و استراتژی هایی که برای رسیدن به هدف لازم دارید متفاوت هستند و همه این راهها نیز با سطحی از ریسک همراه هستند.

میزان تحمل ریسک خود را ارزیابی کنید

یادگیری سرمایه گذاری یعنی یادگیری اندازه بازده احتمالی در مقابل میزان ریسک آن. هیچ راه میانبری وجود ندارد. هیچ سرمایه گذاری وجود ندارد که بدون ریسک باشد و هیچ تضمینی هم وجود ندارد که یک سرمایه گذاری کاملا به نفع شما باشد. بنابراین، بیاید اینطور بگوییم که سرمایه گذاری یعنی: محاسبه ی خطرات

هر چقدر هم که میزان ریسک را به روشهای هوشمندانه محاسبه کنیم باز هم کمی اضطراب و دلهره برایمان به وجود می آید. بنابراین باید سطح تحمل ریسک را در خود بشناسید و آن را ارزیابی و اندازه گیری کنید. وقتی صحبت از دارایی فرد میشود، باید به این نکته دقت کرد که برخی سرمایه گذاری ها مثل اوراق بهادار میتواند ریسک بیشتری از سایر سرمایه گذاری ها داشته باشد. غیر از اوراق قرضه می توان به اوراق بدهی نیز به عنوان سرمایه گذاری پر ریسک اشاره کرد ( مثل سهام اوراق قرضه).

همچنین افق زمانی سرمایه گذاری میتواند دیدگاه ما را در مورد تحمل ریسک تحت تاثیر قرار دهد. تغییر در چشم انداز ممکن است باعث تغییر در سبک سرمایه گذاری شود و انتظارات مربوط به تحمل ریسک نیز طبیعتا تغییر خواهد کرد. برای مثال: رسیدن به یک هدف کوتاه مدت احتمالا ریسک کمتری دارد در حالی که یک افق زمانی بلند مدت با سرمایه گذاری طولانی تر می تواند ریسک بالاتری به همراه داشته باشد. اما در کل میزان ریسک بستگی به اهداف مالی و دانش و تجربه ی کلی افراد دارد.

نحوه ی سرمایه گذاری خود را با اهداف و میزان تحمل ریسک خود هماهنگ کنید

کدامیک از ابزارهای مالی می تواند به شما در دستیابی به اهدافتان به شما کمک کند؟ شاید اصلا برای به دست آوردن یک سود کلان،  بخواهید میزان ریسک بیشتری را تقبل کنید.

اگر به بازار سهام علاقمند هستید، شاید بخواهید گروههای مختلف سهام را ارزیابی کنید. شاید بخواهید در مورد ابزارها و نمودارها و الگوها اطلاعات کسب کنید. شاید اصلا بخواهید در مورد سهام بازارهایی مثل فناوری، انرژی  و … اطلاعات کسب کنید. هر چند این مواردی که به آنها اشاره کردیم فقط چند مورد از گروههای مختلف بازار سهام هستند. اما به یاد داشته باشید که هر کدام از این گروهها جنبه های مختلفی از بازار را دارا هستند و واکنش هر یک به رویدادها و اخبار بازار با دیگری متفاوت است.

ایا شما جزو افرادی هستید که فقط میخواهید روی یک نوع بازار سرمایه گذاری کنید یا اینکه ترجیح میدهید در سرمایه گذاری های متنوع تری فعالیت کنید؟ خیلی از افرادی که در حال یادگیری اصول سرمایه گذاری هستند  تصمیم میگیرند ابتدا با صندوق های مشترک شروع کنند، که بسیاری از آنها عملکرد شاخص های بزرگی مثل S&P 500 را هدف قرار میدهند.

اگر علاقمند به سرمایه گذاری در زمینه ی اوراق قرضه هستید، وضعیت شرکتهای مختلف  و اوراق بهادار خزانه داری و اوراق شهرداری را مطالعه کنید.

زمانی که تصمیم گرفتید که کدام یک از انواع سرمایه گذاری را انتخاب کنید که با شرایط شما مناسب تر است، پس حالا دیگر زمان آن رسیده که شروع کنید.

هنوز مطمئن نیستید؟ میتوانید منابع آموزشی، مطالب اینترنتی، مقالات و فیلمهای مرتبط را مشاهده کنید. این کار خیلی میتواند به شما کمک کند. اگر زمانی که در حال سرمایه گذاری هستید سوالی برایتان به وجود بیاید می توانید به راحتی و از طریق تلفن و یا ایمیل و یا مراجعه ی حضوری به یک متخصص سوال خود را مطرح کنید.

روشها و استراتژی های مختلف سرمایه گذاری را مطالعه و بررسی کنید. در زمان سرمایه گذاری ، مثل گشت و گذار در یک شهر جدید باید با محیط اطراف خود آشنا شوید. شاید دیگر زمان آن رسیده که چشم انداز خود را در شهر جدید گسترش دهید و جلوتر بروید. هر چه بیشتر به عنوان یک سرمایه گذار در بازارها حضور داشته باشید، بیشتر به عمق دنیای سرمایه گذاری پی میبرید و تجربیات بیشتری کسب می کنید. حتی با این کار می توانید خودتان را هم به طور مداوم ارزیابی کنید و دائما اطلاعات و احساسات مالی خود را دائما به روز کرده و دانش خود را بالا ببرید.

مفاهیم و مطالب ابتدایی اما اساسی فراوانی وجود دارد که میتواند بسته به اهدافی که انتخاب کرده اید به شما کمک کند. شاید رویکرد تحلیل تکنیکال برای شما مناسب باشد ، شاید هم از تحلیلهای بنیادی (فاندامنتال) بیشتر بتوانید استفاده کنید و خواندن نمودارها برای شما مناسب تر باشد. شاید علاقمند به یادگیری چگونگی دستیابی به مراحل مختلف چرخه ی بازار باشید، تا بفهمید علت افت بازار چیست. در هر صورت اصول اساسی اولیه را به دقت یاد بگیرید تا بتوانید دارایی خود را به طرز صحیحی سرمایه گذاری کنید .

دنیایی که میخواهید وارد آن شوید خارج از دنیای کنونی شماست، پس آماده باشید تا همزمان یک شهر جدید و یک سرمایه گذاری را با هم در آغوش بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *