مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

چگونه شروع به سرمایه گذاری کنیم
چگونه شروع به سرمایه گذاری کنیم
بورس ایران

چگونه شروع به سرمایه گذاری کنیم 

شروع به سرمایه گذاری:

نوشته ی : Erin A. Hadely
سپتامبر ۲۰۱۹

برای شروع به سرمایه گذاری هرگز فکر نکنید زود است. سرمایه گذاری هوشمندانه ترین روش برای تامین امنیت مالی در آینده است و با این کار میتوانید سود بیشتری از پولتان به دست آورید. سرمایه گذاری فقط برای ثروتمندان نیست. هر کسی میتواند و باید این کار را انجام دهد. حتی با داشتن مقدار کمی پول و البته دانش زیاد میتوانید شروع کنید. با تدوین یک برنامه ی جامع و دسترسی به ابزارهای موجود میتوانید به سرعت سرمایه گذاری را یاد بگیرید و بفهمید چطور میتوانید شروع به این کار کنید.

۱. آشنایی با ابزارهای مختلف سرمایه گذاری

مطمئن شوید که اینترنت امنی دارید. از طرفی همیشه مقداری پول نقد به عنوان پس انداز داشته باشید. این کار به دو جهت مفید است: یکی اینکه اگر سرمایه تان را از دست بدهید میدانید مقداری پس انداز دارید و میتوانید باز هم از اول شروع کنید و دوم اینکه وقتی شروع به سرمایه گذاری می کنید نگران ریسک سرمایه گذاری نیستید.

– پول خود را بین سه تا شش ماه پس انداز کنید و در یک حساب قرار دهید و این حساب را صندوق هزینه های اضطراری بنامید، هزینه های غیر منتظره ای مثل از دست دادن شغل، هزینه های پزشکی، تصادف و …. این پول باید همیشه در دسترس باشد تا بتوانید بلافاصله از آن استفاده کنید.
– پس از اینکه صندوق اضطراری را ساختید، پولی را هم برای اهداف بلند مدتتان مثل خرید خانه ، بازنشستگی و شهریه دانشگاه کنار بگذارید.
– اگر کارفرمایتان مسئولیت هزینه ی بازنشستگی شما را بر عهده دارد پس میتوانید این پول را هم به راحتی پس انداز کنید و این یعنی صرفه جویی در صورتحسابها. ممکن است برخی کارفرماها کمک های مالی هم به کارمندانشان بکنند و گاهی مبالغی به عنوان پاداش و یا هدیه به کارمندان بدهند.
– اگر از طرف محل کارتان برنامه ای برای بازنشستگی ندارد و یا اگر خودتان کارفرما هستید می توانید یک سری سرمایه گذاری های خاص دیگر انجام دهید.
– میتوانید خودتان را بیمه کنید. بیمه هایی مثل سلامت، بیمه ی عمر و معلولیت و … امیدواریم هرگز به این بیمه ها احتیاجی نداشته باشید اما امکان بروز حادثه همیشه هست.

 

۲. کمی دانش خود را درباره ی سهام بالا ببرید

این موضوع همان چیزی است که اکثرا به عنوان سرمایه گذاری به آن فکر میکنند. به عبارت ساده تر، سهام، سهم مالکیت در یک شرکت یا تجارت است. سهام، شامل مالکیت دارایی و درآمد یک شرکت است. هنگام خرید سهام یک شرکت شما خود را جزیی از مالکیت شرکت میکنید. اگر عملکرد شرکت خوب باشد، احتمالا ارزش سهام بالا می رود و آن شرکت پاداش سرمایه گذاری سهام را میپردازد. اگر هم عملکرد شرکت ضعیف باشد ، ارزش سهام شرکت نیز پایین می آید.

شروع به سرمایه گذاری با نگاه به موارد زیر:

– ارزش سهام ناشی از درک عمومی ارزش آن شرکت است. این بدان معناست که قیمت سهام توسط ارزش سهام یک شرکت مشخص می شود و قیمت خرید و فروش سهام آن چیزی است که بازار می تواند قبولش کند، حتی اگر ارزش اصلی شرکت ( چیزی که توسط اصول خاصی اندازه گیری میشود) غیر از این باشد.
– قیمت سهام وقتی بالا میرود که افراد زیادی بخواهند آن سهام را خریداری کنند تا بتوانند آن را بفروشند. اما وقتی بخواهند سهام بیشتری را بفروشند قیمت سهام پایین می آید. برای فروش سهام باید شخصی پیدا شود که مایل به خرید باشد. برای خرید سهام نیز باید شخصی پیدا شود که مایل به فروش آن با قیمتی که میخواهد باشد.
– کار کارگزاری بورس این است که خریداران و فروشندگان را به هم متصل کند.
– سهام می تواند معانی مختلفی داشته باشد. مثلا سهام های پنی سهام هایی هستند که با قیمت های پایین و گاهی با سکه معامله میشوند.
– سهام های مختلف شاخص های مختلف دارند. مثلا شاخص صنعتی داو جونز که بیانگر عملکرد ۳۰ شرکت بزرگ امریکا است که عملکرد بالایی دارند.

 

۳. اوراق قرضه را بشناسید

اوراق قرضه، انتشار بدهی است که هنگام خرید اوراق قرضه، به کسی وام میدهید. وام گیرنده توافق می کند که پس از پایان کار مبلغی را به اصل مبلغ اضافه کرده و پرداخت کند. بهره ی کل اصل سرمایه گذاری است. مدت زمان این توافق می تواند از ماهها تا سالها متغیر باشد و در پایان دوره، وام گیرنده باید وجه را به طور کامل پرداخت کند.

– به این مثال توجه کنید : شما اوراق قرضه ای از شهرداری با قیمت ۱۰ هزار دلار با نرخ بهره ی ۲.۳۵ درصد و به مدت پنج سال خریداری می کنید. شهرداری هر سال به شما مبلغ ۲.۳۵ درصد از ۱۰ هزار دلار یعنی ۲۳۵ دلار به شما پرداخت می کند. پس از پنج سال، شهرداری مبلغ ۱۰ هزار دلار را به شما میپردازد. بنابراین شما اصل مبلغ را به علاوه ی سود ۱۱۱۷۵ دلار دریافت کرده اید.
– به طور کلی هر چه مدت زمان توافق بیشتر باشد نرخ بهره نیز بالاتر میرود. اگر مدت زمان توافق یک سال باشد بهره ی بالایی دریافت نخواهید کرد. زیرا دوره ی یک ساله کوتاه مدت است . اگر بخواهید شروع به سرمایه گذاری کنید و اوراق قرضه خریداری کنید و برای ده سال توافق کنید، هر چند که ریسک بیشتری را متحمل میشوید اما نرخ بهره ی بالاتری میگیرید. این همان معنی اصلی سرمایه گذاری است: هر چه ریسک بالاتر باشد، بازده نیز بالاتر میرود.

 

۴. دانش خود را در مورد بازار کالا بالا ببرید

وقتی در زمینه ی سهام یا اوراق قرضه سرمایه گذاری می کنید، در واقع در مشاغلی سرمایه گذاری کرده اید که امنیت بالایی دارند. تکه کاغذی که میگیرید بی ارزش است اما آنچه که وعده داده شده است ارزشمند. از طرف دیگر کالا ارزش ذاتی دارد، چیزی که قادر به برآورده کردن یک نیاز یا خواسته است. این کالا شامل بسیاری موارد مثل گندم، لوبیا، قهوه، روغن، گاز طبیعی و … است که ذاتا ارزشمند هستند، زیرا مردم به آنها نیاز دارند و از آن استفاده می کنند.

– اصولا مردم با کار خرید و فروش، آینده ی کالا را تجارت می کنند. توافقی ساده برای خرید و فروش یک کالا با قیمتی مشخص در زمانی مشخص در آینده.
– این تکنیک اولین بار توسط کشاورزان مورد استفاده قرار میگرفت. به این مثال ساده در مورد عملکرد این روش توجه کنید : کشاورزی بذر آووکادو را پرورش می دهد. قیمت آووکادو ثبات ندارد و دارای نوسان است. در ابتدای فصل، قیمت عمده فروشی این محصول چهار دلار است. اگر کشاورز با این قیمت معامله نکند و در ماه آپریل به دو دلار برسد، پس کشاورز ضرر زیادی میکند.
– کشاورز قبل از برداشت محصولش با یک قرارداد آتی محصولش را میفروشد و آن را در مقابل ضرر بیمه می کند. در این قرارداد مقرر شده که خریدار در ماه آپریل همه ی آووکادو ها را با قیمت چهار دلار خریداری کند. خب در این صورت کشاورز محصول خود را بیمه کرده است. حال اگر قیمت آووکادو بالا برود، باز هم اوضاع خوب است زیرا کشاورز می تواند محصول خود را با قیمت بالا به بازار بفروشد. اگر هم قیمت آووکادو به ۲ دلار کاهش یابد توانسته با عقد قرارداد محصول خود را به چهار دلار بفروشد و نسبت به سایر کشاورزان سود بیشتری کسب کند.
– خریدار آتی همیشه امیدوار است که قیمت کالا بالاتر از مقداری برود که کالا را خریده است. به این ترتیب می تواند قیمتی بالاتر از مبلغی که پرداخت کرده به دست آورد. فروشنده نیز امیدوار است که قیمت کالا پایین بیاید زیرا می تواند کالا را با قیمتی پایین بخرد و سپس به بازار با قیمتی بالاتر بفروشد.

 

۵. دانش خود را درباره ی سرمایه گذاری در املاک بالا ببرید

سرمایه گذاری در املاک و مستغلات می تواند پر ریسک اما پر سود باشد. روشهای زیادی برای سرمایه گذاری در ملک وجود دارد. میتوانید خانه ای بخرید و مالک آن خانه شوید. تفاوت زیادی بین سود اوراق قرضه و اجاره خانه وجود دارد. میتوانید خانه هایی بخرید که نیاز به بازسازی دارند، آن را تعمیر کنید و به سرعت بفروشید. املاک و مستغلات میتواند خیلی سودآور باشد اما باید ریسک نگهداری و ارزش آن در بازار را هم در نظر بگیرید.

– روشهای دیگری نیز برای سرمایه گذاری در املاک وجود دارد مثل خانه های وام دار. به هر حال این روشها ابزاری برای سرمایه گذاران با تجربه است. کیفیت این نوع سرمایه گذاری می تواند متفاوت باشد. مثل رکودی که در سال ۲۰۰۸ به وجود آمد.
– برخی فکر میکنند افزایش ارزش خانه امری تضمین شده است. اما تاریخ نشان داده که ارزش املاک و مستغلات هزینه هایی مثل نگهداری و مالیات و بیمه … نتایج دیگری به دنبال داشته. مانند بسیاری روشهای دیگر سرمایه گذاری، اگر زمان کافی برای این کار بگذارید همیشه ارزش املاک افزایش یافته است. اگر افق زمانی شما کوتاه مدت است مالکیت نمیتواند تضمین کننده ی پول شما باشد.
– خرید و فروش ملک می تواند روندی طولانی و غیر قابل پیش بینی داشته باشد و باید به آن به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت با ریسک بالا بنگرید. سرمایه گذاری در املاک نمی تواند برای افرادی که در کوتاه مدت میخواهند سرمایه گذاری کنند گزینه ی مناسبی نیست.

۶. دانش خود را در باره ی صندوق های متقابل و ETF ها بالا ببرید

این دو نوع سرمایه گذاری مشابه هم هستند زیرا مجموعه ای از سهام و اوراق قرضه به شمار می روند. این روش امنیت بیشتری دارد. سود و ضرر آن به هم وابسته است. سرمایه گذاری در این صندوق ها احتمال خطر را کاهش میدهد و سود آن نیز مناسب است. با قراردادهای آتی میتوان در این صندوق ها سرمایه گذاری کرد. این نوع صندوق ها در زمینه های املاک و مستغلات و کالا و … سرمایه گذاری می کنند و شامل همه ی منافع آنها میشوند.

چگونه میتوان در کالاهایی با ارزش ذاتی سرمایه گذاری کرد؟
– سرمایه گذاری در سهام
– سرمایه گذاری در اوراق قرضه
– سرمایه گذاری روی کالاها
– سرمایه گذاری در صندوق های متقابل
– سرمایه گذاری در املاک
تسلط بر مبانی سرمایه گذاری

دارایی های کم ارزش را خریداری کنید ( کم بخر، بالا بفروش). اگر در مورد سهام و دارایی های دیگر صحبت میکنید باید وقتی قیمت پایین است بخرید و وقتی قیمت بالا رفت بفروشید. اگر اول ژانویه(ابتدای سال میلادی) ۱۰۰ سهم ۵ دلاری بخرید و سهام را در آخر دسامبر(انتهای سال میلادی) به قیمت ۷.۲۵ دلار بفروشید. در این صورت ۲۲۵ دلار سود کرده اید. ممکن است این مبلغ به نظرتان کم باشد، اما وقتی در مورد صدها و یا هزاران سهم صحبت کنیم میبینیم که مبلغ واقعا چشمگیری است.

– چطور میفهمیم یک سهام ارزش کمی دارد؟ باید یک شرکت را از نزدیک بررسی کنید و رشد سود و حاشیه سود و نسبت سود و سهام آن شرکت را از جنبه های مختلف بررسی کنید و در مورد افت لحظه ای و قیمت آن به درستی تصمیم گیری کنید.
– چند سوال اساسی از خود بپرسید: بازار آینده ی این سهام چگونه خواهد شد؟ آیا بدتر میشود یا بهتر. این شرکت چه رقبایی دارد و چشم انداز آن چیست؟ نحوه ی کسب درآمد این شرکت در آینده چگونه خواهد بود؟ این موارد به شما کمک میکند تا درک بهتری در مورد ارزش سهام شرکت و یا بی ارزشی آن داشته باشید.

 

۷. در شرکتهایی سرمایه گذاری کنید که درک درستی از آنها دارید

شاید شما یک سری دانسته ها ی جزیی در مود تجارت یا صنعت داشته باشید. چرا از آنها استفاده نمیکنید؟ در شرکتها و صنایعی سرمایه گذاری کنید که آنها را میشناسید. زیرا در این صورت درک بهتری از موفقیت در آینده خواهید داشت. تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار ندهید. فقط در یک شرکت یا تعداد کمی از شرکتها سرمایه گذاری نکنید. این کار بسیار خطرناک است. با سرمایه گذاری در شرکت های مختلف ارزش افزوده ی یک صنعت بالاتر میرود و درک درستی از عملکرد خود خواهید داشت و در نتیجه شانس موفقیت شما بیشتر خواهد شد.

 

۸. فراموش نکنید که به امید بالا رفتن نخرید و با ناامیدی بفروشید

دنباله رو دیگران بودن خیلی کار راحت و وسوسه برانگیزی است. اغلب میبینیم همه ی افراد یک حرف میزنند و ما میدانیم در مورد چه صحبت می کنند. سپس همان سهام را میخریم فقط به دلیل اینکه دیگران هم این کار را کرده اند و وقتی همه میفروشند ما هم اقدام به فروش میکنیم. این کار خیلی راحت است. اما روش خوبی برای پول درآوردن نیست.

– ترس از ضرر دلیل خوبی برای فروش یک سهم نیست.
– اگر ترسیدید و سهم را فروختید ممکن است خود را از ضرر بیشتر محافظت کنید اما دیگر نمیتوانید با همان مبلغ سهمی بخرید. درست همانطور که نتوانستید سقوط قیمت را پیش بینی کنید نمی توانید صعود قیمت را نیز پیش بینی کنید. تاریخ ثابت کرده که ارزش سهام در طولانی مدت همیشه صعود داشته و به همین دلیل نگهداشتن سهام و واکنش نشان ندادن در مقابل کوتاه مدت میتواند موفقیت شما را تضمین کند.

 

۹. از تاثیر نرخ بهره در اوراق استفاده کنید

قیمت اوراق قرضه و نرخ بهره رابطه ی معکوس با هم دارند. وقتی نرخ بهره بالا میرود قیمت اوراق کاهش می یابد. وقتی نرخ بهره پایین میرود قیمت اوراق قرضه بالا می رود.

۱۰. متنوع سازی

تنوع بخشیدن به کارها یکی از مهمترین کارهایی است که میتوانید انجام دهید زیرا این کار خطر را کاهش میدهد.
هر چند وقت یکبار اهداف خود را مجدد بررسی کنید
شرایط شما همیشه در بازار تغییر میکند. بنابراین اهداف خود را مرتب باید بررسی و در صورت نیاز تغییر دهید. هرگز به سهام یا اوراق قرضه ای که ارزشش را ندارد متعهد نشوید.

– هر چند که پول و اعتبار و دارایی خیلی مهم است، اما هرگز آنها را با موارد دیگر مثل خانواده و دوستان و سلامتی و خوشبختی جایگزین نکنید.
– اگر خیلی جوان هستید و برای بازنشستگی پس انداز میکنید سرمایه گذاری در سهام میتواند گزینه ی خوبی باشد. زیرا به خاطر اهداف بلند مدتی که داریم میتوانید هر گونه اتفاقی که ناشی از کاهش شدید بازار است را بهبود دهید و از روند بلند مدت بازار که به سمت بالا حرکت میکند سود ببرید.
– اگر در حال بازنشست شدن هستید سرمایه گذاری در اوراق قرضه میتواند عاقلانه باشد. زیرا این نوع سرمایه گذاری برای کسانی مناسب است که در کوتاه مدت به پول نیاز دارند و نمی خواهند ریسک از دست دادن پول و یا سقوط سهام بورس را تجربه کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *