مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

چگونه با سرمایه کم در بازار سهام سرمایه گذاری کنیم
چگونه با سرمایه کم در بازار سهام سرمایه گذاری کنیم
بورس ایران

چگونه با سرمایه کم در بازار سهام سرمایه گذاری کنیم 

همه میدانیم که باید برای روزهای بازنشستگی پس انداز کنیم. اما وقتی جوان هستیم فکر میکنیم همیشه جوان میمانیم و این روزها همیشه ماندگارند. مهمتر اینکه اگر تازه شروع به سرمایه گذاری کرده اید ممکن است پول زیادی برای این کار نداشته باشید. اما این را بدانید که لازم نیست حتما میلیونر یا میلیاردر باشید که این کار را انجام دهید.میشود با سرمایه کم هم در بازار سهام وارد شوید. کارگزاری های آنلاین و اپلیکیشن های موبایل امکان سرمایه گذاری در بورس را به راحتی فراهم کرده اند و شما حتی میتوانید با حداقل مبلغ هم شروع به کار کنید.

برنامه های مختلف سرمایه گذاری را ارزیابی کنید

برنامه ها و اپلیکیشن سرمایه گذاری زیادی وجود دارند که هم روی موبایل های اندروید و آی او اس کاربرد دارند. بسیاری از این برنامه ها را میتوانید در وب سایتها به راحتی پیدا کنید.

هزینه های خود را محاسبه کنید

بسیاری از برنامه های سرمایه گذاری ماهانه نیاز دارند که شارژ شوند هر چند که مبلغ آنها خیلی کم است. با این وجود بسته به مبلغی که قرار است سرمایه گذاری کنید باید این نوع هزینه ها را محاسبه کنید تا بدانید چه مقدار پول قرار است در این راه هزینه کنید. برای مثال اگر هزینه ی خدمات اپلیکیشن ماهانه ۱ دلار است و شما ده دلار قرار است سرمایه گذاری کنید، پس قرار است ۱۰ درصد پول خود را بابت هزینه ی شارژ بپردازید. خیلی از کارگزاری ها حتی مبلغی کمتر از یک دلار را میگیرند. هر چند که ممکن است برای شروع به سرمایه گذاری نیاز به مبلغ بیشتری باشد.

حساب سرمایه گذاری خود را تنظیم کنید

برنامه ای که قرار است با آن حساب باز کنید را روی موبایل خود تنظیم کنید. در این برنامه ها باید یک سری اطلاعات اولیه شخصی را وارد کنید. و البته باید یک شماره حساب نیز وارد کنید. پس از تنظیم حساب کاربری، باید اطلاعاتی هم در مورد استراتژی سرمایه گذاری و اهداف و نحوه ی عملکردتان وارد کنید. این نوع اطلاعات را میتوانید بعدا هم وارد کنید.
نوع حساب و استراتژی سرمایه گذاری خود را انتخاب کنید. برنامه های سرمایه گذاری معمولا شامل طیف وسیعی از کارهاست که به شما امکان انتخاب از بین آنها را می دهد. همچنین با شروع سرمایه گذاری باید سوالات زیادی را پاسخ بدهید تا بتوانید برنامه ریزی کنید که به چه مقدار سود میخواهید دست بیابید.
اگر بخواهید برای بازنشستگی خود برانامه ریزی کنید باید بدانید که از هم اکنون باید بهای آن را بپردازید. برنامه های هفتگی یا ماهانه برای خود بچینید. با اپلیکیشن های روی موبایل خود میتوانید به حساب بانکی خود وصل شوید و هفتگی یا ماهانه به صورت خودکار پرداخت داشته باشید. برخی از این برنامه ها حداق مبلغ را لازم دارند. نگاهی به بودجه ی خود کنید و ببینید چه مقدار میتوانید برای سرمایه گذاری کنار بگذارید. به یاد داشته باشید این مبلغ پولی نیست که هر وقت به آن نیاز داشتید بتوانید به آن دسترسی داشته باشید.

کارگزاری های مختلف را بررسی کنید و آنها را با هم مقایسه کنید

به هزینه های آنها و واسطه هایشان دقت کنید. اگر امکان تماس تلفنی وجود دارد حتما تماس بگیرید و برنامه هایتان را با آنها بررسی کنید. واسطه های این کارگزاری ها باید به راحتی با شما صحبت کنند و وارد مذاکره شوند. اگر ایده ای در مورد سرمایه گذاریتان دارید مطمئن شوید که کارگزاریتان میتواند پیشنهادی برای خرید یا فروش به شما بدهد.
با حداقل مورد نیاز سپرده ی خود را باز کنید. اگر پول زیادی ندارید باید در نوع کارگزاری خود دقت داشته باشید. خوشبختانه بسیاری از کارگزاری های آنلاین با حداقل مبلغ مورد نیاز شروع میکنند. حتی بعضی از آنها اجازه می دهند بدون سپرده ی اولیه شروع به کار کنید. برای مثال، کارگزاری هایی هستند (Betterment) که به شما این امکان را می دهند که یک حساب با تراز صفر باز کنید و حتی برای حفظ حسابتان نیازی به حداقل مبلغ نیز ندارید. کارگزاری مثل Charles Schwab برای باز کردن حساب ۱۰۰۰ دلار لازم دارند، اما اگر ماهانه بتوانید ۱۰۰ دلار واریزی داشته باشید میتوانید یک حساب آزمایشی باز کنید و به حساب خود لینک کنید.

حساب کاربری خود را با نوع کارگزاریتان تنظیم کنید

باز کردن حساب سرمایه گذاری با باز کردن حساب بانکی تفاوت زیادی ندارد و تکمیل حساب آنلاین بیش از چند دقیقه از وقت شما را نخواهد گرفت. حساب بانکی خود را به حساب سرمایه گذاریتان لینک کنید و البته این کار ممکن است چند روز طول بکشد تا بتوانید پولی که در بانک دارید در حساب سرمایه گذاریتان منتقل کنید. همچنان که این کار را انجام می دهید می توانید در مورد بازار بورس و استراتژی های سرمایه گذاریتان اطلاعات زیادی کسب کنید. همچنین این امکان وجود دارد که بخواهید انتقال سرمایه را به صورت هفتگی یا ماهانه انجام دهید، با انجام تنظیمات در اپلیکیشن روی موبایلتان میتوانید این کار را به صورت خودکار انجام دهید.

توصیه می شود قبل از اینکه اقدام به خرید سهام انبوه کرده باشید ، حتما تحقیق کنید. کارگزاری های آنلاین اطلاعات مربوط به سهامی که میتوانید بخرید در اختیار دارند. همچنین آنها منابع آموزشی خوبی برای انتخاب بهترین سهام دارند. اگر پول زیادی ندارید و میخواهید باسرمایه کم در بازار سهام وارد شوید با دقت امکانات کارگزاریتان را بررسی کنید. تاریخچه ی شرکت و عملکرد سهام آن را در بازه پنج تا ده سال گذشته بررسی کنید. از تغییرات اساسی آن آگاه شوید و ببینید ایا شرکت کالای جدیدی ارائه داده یا نه. این موارد می توانند بر قیمت سهام تاثیر زیادی بگذارند. کارگزاری هایی که خدماتشان کامل است مشاوره زیادی در مورد انتخاب سهم به شما می دهند. اما باز هم اگر پول زیادی ندارید این نوع کارگزاری ها را نمی توانید انتخاب کنید و باید بخش عمده ای از این تحقیقات را خودتان انجام دهید.

یک یا دو سهام مورد نظر را برای خرید انتخاب کنید. حتما این موضوع را میدانید که سبد شما باید متنوع باشد. اما اگر پول کمی برای سرمایه گذاری دارید بهتر است همه ی پول خود را در یک یا دو شرکت قرار دهید. شرکت ها را انتخاب کنید و سابقه ی ثبات و سودآوری آنها را بررسی کنید. اگر از تصمیم خود در انتخاب این دو شرکت مطمئن بوده و سپس فهمیدید که این دو شرکت روند نزولی دارند، احتمال اینکه روند آنها معکوس شود زیاد است ، زیرا حتی پایدارترین و سودآورترین سهام ها نیز گاهی روند نزولی دارند. اگر در زمان روند نزولی خرید کرده اید بدانید که بیشترین شانس کسب سود در آن سهام را دارید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *