مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

دلیل کاهش قیمت سهام
چرا قیمت سهام کاهش می یابد
بورس ایران

دلیل کاهش قیمت سهام 

بزرگترین نگرانی سهامداران در بازار بورس، کاهش قیمت سهام است. در این مقاله به بررسی دلایل این امر میپردازیم:

اهمیت کاهش قیمت سهام

رشد و کاهش قیمت سهام دو واژه ای هستند که برای سرمایه گذاران اهمیت بسزایی دارد. مسئله ی اصلی این است که سود و ضرر سرمایه گذاران به این دو مسئله گره خورده است و زمانی که شاخص کل بورس رو به افزایش است سهامداران میتوانند کسب سود کنند و در زمان کاهش ارزش، سهامداران متحمل ضرر میشوند. سرمایه گذاران حرفه ای و با تجربه مثل صندوق های سرمایه گذاری مشترک در هنگام کاهش ارزش و قیمت سهام چندان ضرر نمی کنند چون این افراد با بررسی مسائل اصلی و پایه ای نمودارهای مختلف تاثیر گذار بر صنایع و شرکتها به خوبی میتوانند شروع چرخه های منفی و رو به افول را تشخیص دهند و آنها را پیش بینی کنند. اما عوامل مهمی وجود دارد که تاثیر مستقیم بر بازار بورس و سرمایه میگذارند و در زیر به هر یک میپردازیم.

تاثیر اقتصاد جهانی بر بازار بورس

صنایع مختلفی در بورس ایران وجود دارند که با عنوان صنایع اصلی شناخته میشوند مثل صنایع فولاد، سنگ آهن، پتروشیمی، فلزات اساسی، سیمان که بیش از ۶۰ درصد ارزش بازار را در بر گرفته اند و تحت تاثیر اقتصاد جهانی و قیمت کالا در بازار بین المللی هستند. مدیران حرفه ای نهادهای مالی با تجزیه و تحلیل وضعیت بازار و قیمت کالا در بازارهای جهانی با توجه به پیش بینی قیمت و ارزش سهام شرکتهای مرتبط دست به اقدام میزنند. در نتیجه حرفه ای ها از کاهش ناگهانی قیمت شرکت های بورسی آسیب کمتری میبینند. زیرا با پیش بینی به موقع کاهش ناگهانی قیمت های جهانی اقدام به فروش سهام خود می کنند.

تاثیر اقتصاد کلان کشور بر بورس ایران

عوامل کلان اقتصادی مثل نرخ بهره و مالیات و حامل های انرژی و همچنین تعرفه های بازرگانی روی ارزش سهام شرکت ها تاثیر میگذارد. تحلیل گران حرفه ای با بررسی روند این تغییرات و تاثیر آن بر صنایع مختلف میتوانند اقدام به خرید یا فروش سهام در بازار سهام کنندو معمولا حرفه ای ها قبل از کاهش یا افزایش ارزش سهام، سیگنالهای موثر بر اقتصاد کلان را بررسی کرده و از ضرر و زیان سرمایه شان جلوگیری می کنند. مثلا اگر نرخ ارز به شدت افزایش یابد، قیمت سهام شرکتهای صادراتی به سرعت بالا میرود و معمولا هزینه های آنها ریالی و درآمدهایشان ارزی است. عامل دیگری که باعث تحول در بازارهای مالی میشود، تغییر نرخ مالیات است. برای مثال با تصویب لایحه ی مالیاتی دونالد ترامپ در آمریکا ارزش بازارهای مالی این کشور بیش از ۲۰ درصد افزایش یافت. افزایش نرخ بهره نیز می تواند باعث کاهش P/E (نسبت قیمت به سود هر سهم) بازار شود و کاهش ارزش سهام و کاهش ارزش اوراق خزانه در بازار بدهی را به همراه دارد. تصمیمات و عوامل کلان اقتصادی بر روی یارانه های انرژی نیز تاثیر گذار است و می تواند روی اقتصاد انرژی بر مثل فولاد و سیمان و پتروشیمی اثر بگذارد و منجر به کاهش شدید قیمت سهام شود.

تحولات درون سازمانی و درون شرکتی

تحولات درونی شرکتها و سازمانها از تاثیر گذارترین عوامل به شمار می روند. گزارشات مالی شرکتها مثل گزارشات میان دوره ای صورت سود و زیان و گزارش تولید ماهانه و گزارش فعالیت هیئت مدیره، گزارش تفسیری مدیریت، گزارش های افزایش سرمایه و گزارشات شفاف سازی آخرین وضعیت اقتصادی شرکتها را مشخص می کند. با بررسی مداوم این گزارشات میتوان ارزش سهام این شرکتها را تحلیل کرده و در زمانی که اخبار و گزارشات رسمی در باره ی شرکت مناسب نبست بایستی برای فروش سهام آن شرکت اقدام کرد.

اخبار رسانه های جمعی

اخبار منتشر شده از طریق شبکه های اجتماعی، خبرگزاری ها، مطبوعات و … تاثیر بسیار زیادی بر بازار سرمایه دارد. گاهی یک خبر منفی منتشر میشود و وضعیت یک شرکت یا صنعت را بسیار بد نشان میدهد، که این اخبار میتواند بر ارزش سهام آن شرکت تاثیر زیادی بگذارد. به ویژه این اخبار روی تصمیم گیری افرادی تاثیر بیشتر دارد که سرمایه گذاری کوتاه مدت انجام می دهند و بیشر رفتارهای مالی ایشان جنبه ی احساسی دارد. انتشار اخبار منفی میتواند روی فروش سهام فشار آورده و قیمت سهم را کاهش دهد. به یاد داشته باشید که هر چه نفوذ رسانه ها بیشتر باشد و اخبار منتشر شده به افراد بیشتری برسد، تاثیر آن بیشتر خواهد شد. اما سرمایه گذاران حرفه ای این موضوع را می دانند که در تحلیل اطلاعات منفی افت قیمت بسیار محتمل است، اما اگر وضعیت اصلی و بنیادی آن شرکت تغییری نکرده باشد تغییر قیمت میتواند موقتی باشد و موقعیتی برای خرید است نه فروش.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *