ممکن است فرض کنید که سرمایه گذاری مختص افراد ثروتمند و کسانی است که سرمایه زیادی در دست دارند و کسانی که سرمایه قابل توجهی ندارند نمی توانند وارد بازار سرمایه گذاری شوند .

اما این باور کاملا نادرست بوده و حقیقت این است که سرمایه گذاری تنها برای افراد ثروتمند نیست .

تمام افراد می توانند با مدیریت سرمایه خود حتی شده بخشی از درامد ماهیانه خود را به درستی و هوشمندانه پس انداز کنند تا در آینده از آن در جهت سرمایه گذاری استفاده کنند .

شما می توانید با حذف هزینه های اضافی و غیر ضروری به سادگی مبلغی را برای خود پس انداز کنید و این امر ، هدفی دست یافتنی است .

اگر شخصیت و روحیه شما به دنبال سود محدود و ثابت بانکی نیست و حاضرید مقداری ریسک کنید ، لطفا در ادامه این مطلب با ما همراه باشید .

 

باید این واقعیت را پذیرفت که سود بانکی به علت کم بودن و پایین تر بودن از نرخ تورم و … تنها باعث کاهش ارزش پول و سرمایه شما می شود.

 

  1. ابتدا پس انداز کنید

سعی کنید در اولین لحظه ای که سرمایه ای بدست می آورید ، قسمتی از آن را بصورت سخت گیرانه پس انداز کنید .

(مانند ثروتمندترین مرد بابل که با انداختن هرسکه در کیسه همراهش، رفته‌رفته وزن آن سنگین‌تر می‌شد و شخص انگیزه و انرژی بیشتری برای کسب سکه‌های بیشتر بدست می‌آورد.)

 

  1. کاهش هزینه های غیر ضروری

با انجام ین کار متوجه می شوید که حتی جلوگیری از خرج روزانه چند هزار تومان ، در آینده مبلغ زیادی پس انداز شده است .

هرگز فراموش نکنید که حذف مخارج غیر ضروری به این معنی نیست که شما از موارد ضروری و حیاتی نیز جلوگیری کنید بلکه به این معنی است که تنها غیر ضروریات را حذف کنید .

 

 

  1. همواره درحال آموزش و تعلیم باشید

البته این مورد به شغل و زمینه فعالیت شما بستگی دارد اما شما همیشه سعی کنید تا در زمینه شغلی خود مطالب جدید یاد بگیرید و خود را برای روز های آینده و فرصت های شغلی بیشتر آماده سازید .

نکته ثابت شده این است که افراد یا باید برای آموزش خود هزینه کنند و یا اینکه در آینده هزینه نادانی خود را تمام و کمال پرداخت خواهند کرد .

 

  1. جایگاه خود و هدفتان را مشخص کنید

پیشنهاد می شود تا جایگاه فعلی خود را چه در زمینه مالی و چه در سایر زمینه ها مشخص کنید تا بدانید که الان در چه موقعیتی از مسیر خود قرار دارید .

این امر باعث می شود تا بتوانید بهتر در مسیرتان گام بردارید و پله های ترقی را طی کنید .

همچنین هدف های خود را در ابتدا به صورت واقع بینانه انتخاب کنید تا با فکر کردن به آن انگیزه بگیرید و محکم به مسیرتان ادامه دهید.

 

  1. با افراد ولخرج معاشرت نداشته باشید

حواستان باشد تا کمال همنشین در شما اثر نکند و اگر هم می کند ، امیدواریم تا در ابتدا همنشین خوبی را انتخاب کرده باشید . مطمئن باشید که دوست ولخرج تاثیر منفی خود را روی شما می گذارد .

 

  1. از خرید کالای مارک دار بپرهیزید

سعی کنید هزینه این کالا ها را پس انداز کنید و به این موضوع فکر کنید که شما می توانید با آن هزینه ، چندین برابر آن کالا را تولید کنید .

برای تمام خرج های خود دلیل منطقی داشته باشید تا بتوانید راحت تر آن ها را مدیریت کنید .

 

یک گفته از وارن بافت با عکس او و متن پیام
انچه که پس از کنار گذاشتن مخارجتان باقی می ماند را پس انداز نکنید بلکه انچه پس از کنار گذاشتن پس انداز باقی می ماند را خرج کنید .

 

منابع :

investopedia