مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

وارن بافت چگونه سهام را انتخاب می کند ؟
وارن بافت چگونه سهام را انتخاب می کند
روانشناسی بازار

وارن بافت چگونه سهام را انتخاب می کند ؟ 

وارن بافت تا کنون به عنوان یکی از بهترین سرمایه گذاران سهام شناخته شده است. نا گفته نماند همه ی سرمایه گذاران از مبتدی گرفته تا حرفه ای می توانند با مطالعه ی دقیق افکار وارن بافت در مورد چگونگی انتخاب سهام و مزایای آن اطلاعات خوبی کسب کنند.

آیا به عنوان یک سرمایه گذار واقعا مایلید به مطالعه ی چگونگی انتخاب سهام به وسیله ی وارن بافت بپردازید ؟

متاسفانه این مرد بزرگ هیچ کتابی از خود ننوشته است . اما نامه های بسیاری به سهامداران فرستاده که در مقالات مختلف منتظر شده اند. کتابهای زیادی نیز در مورد او نوشته شده است. در این کتابها بهترین روشهای سرمایه گذاری را از زبان خودش بازگو کرده اند. تعدادی از این کتابها مستقیما نقل قول از خود وی بوده است.

در اینجا نامه ای که وارن بافت در تاریخ ۲۹ فوریه ۲۰۰۸ برای سهامدارانی که به دنبال خرید سهام یک شرکت هستند آورده شده است.

به قول خود وارن بافت:

(( بیاید به مشاغلی نگاه کنیم که ما را به وجد می آورند. و همانطور که این کار را می کنیم بیایید در مورد آنچه که نمیخواهیم بحث کنیم)).

من و چارلی به دنبال شرکت هایی هستیم که اولا، دارای کسب و کاری باشند که ما قادر به درک آن هستیم. دوما، از لحاظ اقتصادی مطلوبیت بلند مدت دارند و سوما، قیمت معقولی نیز دارد. ما دوست داریم کل آن شرکت را خریداری کنیم، یا حداقل ۸۰ درصد آن را به خود اختصاص دهیم. زمانی که نتوانیم خریدی کنیم که از لحاظ کیفیت در سطح خیلی مطلوبی نباشد می توانیم حداقل بخش کوچکی از مشاغل بزرگ را از طریق بورس خریداری کنیم. بهتر است عاشق الماس باشیم تا اینکه  صاحب مقدار زیادی بدلیجات باشیم.

یک تجارت واقعا عالی باید جزو مشاغل پایدار و ماندگار باشد تا بتوان از یک بازده عالی سرمایه گذاری به خوبی محافظت کنیم. یک سرمایه گذاری پویا می تواند درآمد خوب را تضمین کند. تاریخچه ی تجارت پر است از شرکت های نا موفقی که در کوتاه مدت وضعیت خوبی داشته اند اما با گذشت زمان ناپدید شده اند.

ملاک ماندگار ما باعث می شود تا شرکت هایی که در صنعتی قرار دارند که مدام دچار تغییر و تحول می شوند را رد کنیم. اگر چه این نوع شرکتها نیز برای چامعه بسیار سودمندند زیرا دارای خلاقیت و نوآوری هستند اما یقینا این شرکتها برای سرمایه گذاری مناسب نیستند.

(( دریچه ای که مدام نیاز به تعمیر دارد قطعا نمی تواند مطمئن و کارساز باشد)).

همچنین معیار داشتن یک مدیر خوب می تواند باعث شود ما بسیاری از شرکتها را حذف کنیم. البته یک مدیر عامل فوق العاده می تواند یک سرمایه گذار بزرگ برای هر بنگاه اقتصادی باشد و ما در بسیاری شرکتها این مدیرها را داریم. این مدیران توانایی این را دارند تا میلیاردها دلار ارزش ایجاد کنند و اگر شرکتها مدیر عاملان معمولی را انتخاب کنند قطعا چنین هدفی محقق نمی شود.

اما اگر یک کسب و کار برای رسیدن به نتایج عالی به یک فوق ستاره نیاز دارد، خود کسب و کار نیز می تواند بزرگ تلقی شود. مزیت رقابتی بلند مدت در یک صنعت پایدار همان چیزی است که ما در یک کسب و کار به دنبال آن هستیم. اگر رشد کسب و کار سریع و طبیعی باشد عالی می شود. اما حتی بدون رشد طبیعی نیز چنین کسب و کارهایی پر از پاداش و مزایا هستند. خیلی راحت می توانیم از کسب و کارها درآمد کسب کنیم و از درآمد آنها برای خرید مشاغل دیگر استفاده کنیم. هیچ قانونی وجود ندارد که به شما بگوید باید درآمدتان را در جایی سرمایه گذاری کنید که درآمدتان را از آن کسب کرده اید. در واقع، کلا این کار اشتباه است. مشاغل بزرگ با بازده بالا و دارایی های ملموس نمی توانند برای مدت طولانی به شما درآمد و بازده بالایی بدهند.

 پس وارن بافت چگونه می تواند سهام را طبق گفته های خودش انتخاب کند ؟

وارن بافت در سال ۲۰۱۳ به سهامداران گفت:

وقتی من و چارلی سهامی را خریداری میکنیم، به آن به عنوان بخش کوچکی از یک کسب و کار نگاه می کنیم.  تجزیه و تحلیل ما خیلی شبیه روشی است که میخواهیم یک کسب و کار را خریداری کنیم. ما ابتدا باید تصمیم بگیریم که آیا می توانیم محدوده سود را برای پنج سال گذشته یا بیشتر ارزیابی کنیم. اگر جواب مثبت باشد، آن را خریداری می کنیم. اگر توانایی تخمین درآمد در آینده را نداشته باشیم، که معمولا هم همینطور است خیلی راحت روی دیگر چشم اندازهایمان حرکت میکنیم. در طی ۵۴ سالی که ما با هم کار کرده ایم به دلیل شرایط اقتصادی کلان، شرایط اقتصادی  و یا دیدگاه افراد دیگر هرگز از خرید یک سهام جذاب دست نکشیده ایم. در حقیقت ما هنگام تصمیم گیری این موارد را در نظر نمیگیریم.

با این  وجود خیلی مهم است که محیط پیرامون خود را بشناسیم و به آن توجه کنیم. حتی پس از در نظر گرفتن این موارد باز هم امکان وقوع اشتباه وجود دارد، چه در مورد سهام و چه در مورد کسب و کارها. اما اگر هم اشتباهی رخ دهد فاجعه نیست. مثل زمانی که یک بازار تا مدتها بر اساس پیش بینی های قیمتی افراد باعث می شود خرید زیادی انجام شود و در نتیجه قیمتها مرتبا بالاتر برود.

در سال ۲۰۱۳ وارن بافت دیدگاههای دیگری را نیز درباره سرمایه گذاری بیان کرد. پیش از این او در یکی از نامه هایش در سال ۱۹۸۷ خرید سهام را به صورت زیر شرح داده بود:

هر وقت من و چارلی می خواهیم سهام مشترکی را برای شرکت برکشایر خریداری کنیم طوری به معامله نگاه می کنیم که انگار می خواهیم برای خودمان خرید کنیم. ما به چشم انداز اقتصادی آن کسب و کار، مسئولین اجرایی آن و بهایی که باید برای آن بپردازیم نگاه می کنیم. ما هیچ زمان و یا قیمتی را برای فروش در نظر نمیگیریم. در واقع، ما مایلیم سهام را به مدت نامحدود نگهداریم تا زمانی که آن کسب و کار ارزش ذاتی خود را با نرخی رضایت بخش کسب کند و در هنگام سرمایه گذاری ما مثل یک تحلیل گر تجارت ظاهر می شویم نه مثل یک تحلیل گر بازار، حتی نه به عنوان یک تحلیل گر اقتصاد کلان و یا تحلیل گر امنیتی.

دیدگاه ما یک بازار فعال و مفید را برایمان به وجود می آورد، در این شرایط فرصتهای بیشتری به صورت دوره ای برای ما به وجود می آورد. اما این بدین معنی نیست که این کارها خیلی ضروری هستند. تعلیق طولانی مدت معاملات در بورس باعث می شود کمتر هم اذیت شویم. اما در کل سرنوشت اقتصادی ما با سرنوشت اقتصادی کسب و کارها تعیین می شود، خواه مالکیت جزئی باشد خواه کلی.

به نظر من موفقیت سرمایه گذاری با استفاده از فرمول ها و برنامه های کامپیوتری و سیگنالها به وجود نمی آید بلکه یک سرمایه گذار از طریق قضاوت درست در مورد کسب و کارها و توانایی کسب تجربه در درست فکر کردن و رفتار تجاری صحیح و کنترل احساسات می تواند موفق شود.

من و چارلی اجازه می دادیم سهام با نتایج عملیاتی خود پیش برود نه از طریق حرفها و قیمتهای روزانه و سالانه زیرا نتایج عملیاتی هر سهام خود به ما می گوید آیا این سرمایه گذاری موفق است یا نه. ممکن است بازار برای مدتی موفق نباشد ، اما در نهایت به موفقیت خواهد رسید. همانطور که بن گراهام می گوید: بازار در کوتاه مدت فقط یک دستگاه رای گیری است اما در دراز مدت به تعادل خواهد رسید. سرعت موفقیت یک کسب و کار در طول مدت افزایش میابد. در حقیقت تاخیر در این موفقیت می تواند یک مزیت باشد و این امکان را به ما می دهد تا سهام بیشتری با قیمت مناسب خریداری کنیم.

البته گاهی اوقات ممکن است بازار یک تجارت را با ارزش تر از قیمت واقعی خود تشخیص دهد. در چنین حالتی باید آن را بفروشیم. همچنین گاهی اوقات ما یک سهام دارای شرایط مطلوب را می فروشیم چون ارزش آن از ارزش واقعی اش خیلی کمتر می شود. زیرا ما برای سرمایه گذاری در سهامی که هنوز ارزش کمی دارد و فکر میکنیم شرایطش بهتر میشود نیاز به بودجه داریم.

با این حال به این نکته تاکید می کنیم که فقط به خاطر اینکه یک سهام را برای مدت طولانی نگهداشته ایم را نمی فروشیم. ما تا زمانی که امنیت کامل به وجود بیاید سهام را نگه میداریم.

در واقع تفاوت زیادی بین خرید مشاغل وجود ندارد. در هر حالت سعی می کنیم به تجارتمان با دید بلند مدت نگاه کنیم. هدف ما یافتن یک تجارت معقول و برجسته است نه یک تجارت متوسط با قیمت مطلوب. من و چارلی فهمیده ایم که ساختن یک کیف پول ابریشمی بهترین کاری است که می توانیم انجام دهیم. اگر بخواهیم با گوشهایمان ببینیم شکست می خوریم.

با خرید شرکتها و یا سهام ها در کل سعی میکنیم فقط خوب ها را بخریم . این گونه مشاغل نیز توسط مدیران درجه یک و با استعداد اداره میشوند.

اما بسیاری از مفسران به محض مشاهده وقایع اخیر نتیجه گیری ناصحیحی دارند. این افراد دوست دارند بگویند سرمایه گذاران کوچک هیچ فرصتی در بازار ندارند. این نتیجه گیری اشتباه است: چنین بازارهایی برای هر سرمایه گذاری، چه کوچک و چه بزرگ، ایده آل است البته تا زمانی که به سرمایه گذاری خود پایبند باشد. بی ثباتی ناشی از مدیریت پول که منجر به هدر رفتن مبالغ هنگفت پول میشود به سرمایه گذاران واقعی شانس بیشتری برای سرمایه گذاری هوشمندانه می دهد. زیرا می تواند در این شرایط مجبور شود با فشارهای روحی و روانی شدید سهام خود را بفروشد و از چنین بی ثباتی هایی آسیب ببیند.

وارن بافت در نامه خود در سال ۱۹۹۶ آموزش های مورد نیاز برای موفقیت را توضیح می دهد:

برای موفقیت در سرمایه گذاری نیازی به درک فرمول ها و بازارهای کارآمد و نظریه های مدرن و قیمت گذاری ها و بازارهای نوظهور نیست. در حقیقت اصلا بهتر است چیزی در این مورد هم ندانید. قطعا این دیدگاه در مدارس کسب و کار غالب نیست اما از نظر من دانش آموختگان سرمایه گذاری به دو دوره ی آموزشی نیاز دارند. یکی چگونگی ارزش گذاری یک تجارت ، دوم ، چگونگی فکر کردن در مورد قیمت های بازار.

بافت در نامه ی سال ۱۹۹۷، در باره ی چگونگی فکر کردن در مورد قیمت های بازار می گوید:

اگر انتظار دارید که در طی پنج سال صرفه جویی بتوانید به مبلغ خوبی برسید آیا این انتظار برای بازار سهام نیز صدق میکند؟ بسیاری از سرمایه گذاران این تفکر اشتباه را دارند. اگر چه آنها سالهاست که انتظار دارند که به یک خریدار خوب تبدیل شوند اما وقتی قیمت سهام بالا می رود دچار افسردگی میشوند و وقتی قیمت پایین می آید خوشحال میشوند زیرا می توانند سریع سهام مورد نظر را بخرند. این واکنش بسیار بی معنی است. فقط کسانی باید از افزایش قیمت سهام خوشحال باشند که بخواهند در آینده ای نزدیک آن را بفروشند. خریداران بلند مدت و آینده نگر باید قیمت های خیلی بالاتر را ترجیح بدهند.

 

 

 

warren buffet in one picture-وارن بافت
بورس یک مکانیزم بسیار کارآمد برای انتقال ثروت از افراد کم تحمل به افراد صبور است

 

 

منابع :

wikipedia

berkshirehathaway

forbes.com

 

مطالب مرتبط

2 دیدگاه

 1. فتحی وب

  با سلام و احترام اینجانب افشین فتحی مرام از مطالب خوبی که برای همگان قرار دادید تشکر میکنم با اجازه شما قسمتی از مطالب شما را جهت مجموعه کتابهایی که تحت عنوان پکیج جامع آموزش بورس برای معرفی و یادگیری خرید و فروش سهام در بورس و کسب درآمد از این طریق برای عموم تدارک دیده ام، استفاده کردم. اگر این کتاب ها را که از سطح اینترنت ، با تجربه خودم ، ترجمه و غیره جمع آوری کرده ام استقبال کنند مرتب مطالب جدید به آن اضافه خواهم کرد و این کتب را به روز رسانی میکنم تا شاهد بازاری پر رونق و رفتار حرفه ای تری در بازار سرمایه باشیم.
  لینک کوتاه شده fathiweb.ir/b
  لینک اصلی:

  https://fathiweb.ir/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%b3%d8%b1%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%87-%da%af%d8%b0%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%a8%d9%88%d8%b1%d8%b3/
  ممنون میشم اگر تایید بفرمایید

  1. محمدرضا ابراهیم بای سلامی

   دوست عزیز استفاده از مطالب نیک وست به هیچ عنوان مجاز، و مورد تایید نیک وست نیست.
   لطفا اگر استفاده کردید از مطالب، اون رو حذف بفرمایید.
   برای اطلاعات بیشتر و ارتباط با ما به بخش دایرکت پیج اینستاگرام مراجعه کنید یا اطلاعات تماستون رو برای ما درج کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *