۰۲/۲۸/۱۴۰۱
وارن بافت؛ جادوگر اوماها
زندگی‌نامه سرمایه گذاری

وارن بافت؛ جادوگر اوماها

تصویری سیاه و سفید از وارن بافت

وارن بافت؛ معروف به جادوگر اوماها از بزرگترین سرمایه گذاران آمریکایی و طبق آمار سال ۲۰۱۸ با ۸۲ میلیارد دلار اندوخته؛ از ثروتمندترین افراد دنیا است. بافت از سخاوتمندترین خیران دنیا است که تا به حال حدود ۲۸ میلیارد دلار از ثروت خود را به خیریه اهدا کرده است. بسیاری از سرمایه‌گذاران بافت را مدیری موفق دانسته و او را الگوی کار خود قرار می دهند و از نکات مدیریتی او در کارهای خود بهره می برند. در این مطلب گذری کوتاه به زندگی نامه بافت خواهیم داشت.

 

 

 

اوایل زندگی

وارن ادوارد بافت ۳۰ اوت ۱۹۳۰ در شهر اوماها واقع در ایالت نبراسکا متولد شد. پدر وارن، هاوارد بافت کارگزار شرکت‌ های بورسی و از اعضای کنگره آمریکا بود. مادر اون، لیلا استال؛ به خانه‌داری مشغول بود. وارن فرزند دوم خانواده ۳ فرزنده و تنها پسر خانواده است. وارن از کودکی استعداد خود را در بازارهای مالی نشان داد. دوستان و آشنایان او می‌گویند که وارن از کودکی نابغه ریاضی بود و می‌ توانست جدول های اعداد را به صورت شفاهی در ذهنش حل کند.

وارن در کودکی همیشه به مغازه کارگزاری پدرش سر می‌زد و روی تخته قیمت سهام داخل دفتر اعداد و ارقام را وارد می‌کرد. در سن ۱۱ سالگی وارن اولین سرمایه گذاری عمر خود را انجام داد و سه سهم از شرکت Cities Service به قیمت هر سهم ۳۸ دلار خرید. قیمت سهام وارن به ۲۷ دلار کاهش یافت اما وارن سهام خود را نگاه داشت تا قیمت آن به ۴۰ دلار رسید. وارن سهم خود را با سود کمی فروخت اما وقتی قیمت هر سهم از Cities Service به ۲۰۰ دلار رسید از تصمیم خود پشیمان شد. سال‌ها بعد وارن از این اتفاق به عنوان درس بردباری در کار یاد کرد.

وارن بافت در دوران جوانی

 

اولین سرمایه گذاری و کارآفرینی

در سن ۱۳ سالگی وارن کسب و کار خود را به عنوان روزنامه فروش راه انداخت. در همان سال برای اولین بار مالیات خود را پرداخت کرد. در سال ۱۹۴۲ پدر وارن به عنوان نماینده شهرش برگزیده شد و به ویرجینیا نقل مکان کردند تا به دفتر کارش نزدیک تر باشند. بافت در مدرسه ودرو ویلسون واقع در شهر واشنگتن دوران دبیرستان خود را سپری کرد؛ او در طول دوره دبیرستانش یک ماشین پین بال به قیمت ۲۵ دلار خرید و آن را در یک آرایشگاه مردانه قرار دادند و از سود ناشی از این دستگاه طی چند ماه قادر شدند دستگاه دیگری نیز بخرند. بافت در نهایت زمانی که در سه نقطه دیگر شهر دستگاه پین بال گذاشته بود؛ این کسب و کارش را به قیمت ۱۲۰۰ دلار فروخت.

 

تحصیلات و اوایل کار

وارن در ۱۶ سالگی به دانشگاه پنسیلوانیا وارد شد و در رشته تجارت مشغول به تحصیل گردید. او دو سال در آن دانشگاه ماند و در نهایت به دانشگاه نبراسکا رفت و مدرکش را در آن دانشگاه گرفت. بافت در ۲۰ سالگی در حالی از دانشگاه فارغ التحصیل شد که حدود ۱۰ هزار دلار از کسب و کار کودکی اش جمع کرده بود.

در سال ۱۹۵۱ وارن مدرک فوق لیسانس خود در رشته اقتصاد را از دانشگاه کلمبیا، زیر دست استادی همچون بنجامین گراهام دریافت کرد؛ و تحصیلات خود را در سازمان مالی نیویورک ادامه داد

وارن که تحت تاثیر کتاب استادش؛ سرمایه گذار باهوش قرار گرفته بود برای دو سال نزد گراهام به عنوان تحلیل گر مشغول به کار شد.

تصویر وارن بافت

وارن بافت و برکشایر هاتاوی

در سال ۱۹۵۶ وارن شرکت بافت و شرکا را در محل تولدش؛ یعنی اوهاما تاسیس کرد. بافت با استفاده از راهنمایی های استادش بنجامین گراهام موفق شد خیلی زود کسب و کارهای باارزش کمتر شناخته شده را شناسایی کند و به یک میلیونر تبدیل شود. یکی از کسب و کارهایی که توجه بافت را کسب کرد شرکت نساجی برکشایر هاتاوی بود. او اویل دهه ۱۹۶۰ شروع به خریدن سهام این شرکت کرد و در نهایت در سال ۱۹۶۵ تمام این شرکت را صاحب شد.

با وجود موفقیت بی نظیر بافت و شرکا، وارن در سال ۱۹۶۹ شرکت را منحل کرد تا تمرکز بیشتری روی توسعه برکشایر هاتاوی داشته باشد. بافت بخش نساجی شرکت را تعطیل کرد و در عوض شروع به خریدن دارایی هایی در حوزه رسانه (واشنگتن پست)، بیمه (گیکو) و نفت (اکسان) کرد. جادوگر موفق اوماها، وارن بافت قادر بود حتی بدترین سرمایه گذاری ها را هم به طلا تبدیل کند، شاید قابل توجه ترین آن خریدن شرکت رسوا شده برادران برادران سالومون باشد.

بعد از خریدن کمپانی کوکا کولا، بافت از سال ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۶ مدیریت هاتاوی را به دست گرفت. بافت در کنار این کار، مدیریت کمپانی های بزرکی جون گراهام هولدینگز و ژیلت را نیز در دست داشت.

وارن بافت در حال سخنرانی

فعالیت های اخیر و خیریه وارن بافت

در سال ۲۰۰۶ بافت اعلام کرد که تمام سرمایه خود را به خیریه اهدا خواهد کرد و ۸۵ درصد از دارایی های خود را به بنیاد خیریه بیل گیتس اهدا کرد. این کمک مالی بزرگترین کمک مالی در تاریخ آمریکا است. همچنین در سال ۲۰۱۰ بافت و بیل گیتس اعلام کردند که کمپینی اجرا کرده اند که طی آن افراد ثروتمند بیشتری را مجاب به انجام کار خیر کنند.

بافت در سال ۲۰۱۲ دچار سرطان پرستات شد و تحت اشعه درمانی قرار گرفت که چندماه بعد موفق از آن بیرون آمد.

این اتفاق هیچ تاثیری روی مرد ۸۰ ساله که هر ساله در لیست ثروتمندترین افراد دنیا قرار می گیرد؛ نگذاشت. در سال ۲۰۱۳ بافت شرکت هاینز را به قیمت ۲۸ میلیارد دلار خرید. همچنین در کنار آن شرکت باتری سازی دوراسل و گروه غذایی کرفت را خرید که با ترکیب کردن گروه غذایی کرفت با شرکت هاینز سومین شرکت بزرگ در صنایع غذایی در آمریکای شمالی را تشکیل دادند.

بافت به عنوان یکی از حامیان بزرگ حزب دموکرات در حمایت از هیلاری کلینتون از دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی آمریکا خواست تا در مناظره ای؛ مالیات پرداخت شده توسط خود را آورده و مورد تحلیل قرار دهند. البته که ترامپ این چالش بافت را قبول نکرد و در نهایت به ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا نائل شد.

فروش سهام IBM و خرید سهام اپل

در سال ۲۰۱۷ بافت اعلام کرد که قصد دارد تعدادی از ۸۱ میلیون سهمش در شرکت IBM را بفروشد؛ چرا که این شرکت همانند ۶ سال پیش ارزش ندارد. بنابراین تصمیم سهم وارن به ۳۷ میلیون تنزل پیدا کرد؛ از آن طرف وارن با فروختن این سهام، سهمش در شرکت اپل را تا ۳ درصد افزایش داد و تبدیل به بزرگترین سهام دار بانک آمریکا با ۷۰۰ میلیون سهم شد. در اوایل سال ۲۰۱۸ وارن با خریدن سهم بیشتری از شرکت اپل؛ آن را به بزرگترین سهم عمومی شرکت هاتاوی تبدیل کرد.

سرمایه گذاری وارن بافت در بیمه درمانی

در سال ۲۰۱۸ برکشایر هاتاوی، آمازون و جی پی مورگان چیز در کنفرانس خبری اعلام کردند قصد دارند با کمک یکدیگر شرکت بیمه درمانی را برای کارکنانشان در آمریکا تاسیس کنند.

با توجه به خبرهای درز شده در این کنفرانس خبری، این کمپانی بی نام با مقاصد تجاری تاسیس نمی شد بلکه برای اینکه بتواند هزینه های درمانی را برای بیماران کم کند و کیفیت کلی درمان را برای آنها بیشتر کند با تمرکز بر راهکارهای مبتنی بر فناوری تشکیل خواهد شد.

برای اینکه بدانید بافت چطور سهام خود را انتخاب می‌کند، اینجا را کلیک کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.