مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

نگاهی به انواع ارزش سهام در بازار بورس ایران
نگاهی به انواع ارزش سهام در بازار بورس ایران
بورس ایران

نگاهی به انواع ارزش سهام در بازار بورس ایران 

 

ارزش اسمی سهام

قیمت اسمی سهام یا همان ارزش اسمی سهام در واقع همان مبلغی است که در اساسنامه شرکت برای هر سهم تعیین شده است که این عدد بر روی برگه سهام نیز درج شده است .همچنین مبلغ ارزش اسمی هر سهم شرکت های پذیرفته شده  در بازار بورس ایران ۱۰۰ تومان می باشد.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می شود ، در هر برگ سهام تمام اطلاعات ضروری سهامدار و سهام مورد نظر از قبیل نام شرکت و نماد ، ارزش اسمی هر سهم ، تعداد کل سهام شرکت یا سرمایه ثبت شده آن ، کد سهامداری و … درج شده است .

 

 

تصویر یک بگه سهام با مشخصات داحلی آن

ارزش دفتری

ارزش دفتری یک شرکت را از تفاضل جمع بدهی های شرکت مورد نظر از جمع تمام دارایی های آن محاسبه می کنند که این مبلغ حاکی از ارزش کل سرمایه سهامداران  شرکت مورد نظر و یا بطور واضح تر ، مجموع حقوق صاحبان سهام شرکت می باشد.

پس از محاسبه ارزش کل سرمایه سهامداران این مبلغ را بر تعداد کل سهام این شرکت تقسیم کنیم ، عدد بدست آمده گویای ارزش دفتری به ازای هر یک سهم می باشد .

فرمول ارزش دفتری محاسبه

تصور کنید مجموع ارزش دارایی های شرکت X در دهمین سال فعالیتش ۵۰ میلیارد تومان است . همچنین شرکت X طی این سال ها ۳۰ میلیارد تومان به موسسات مالی و یا هر شرکت دیگری بدهکار است . پس در اینصورت ارزش کل سرمایه سهامداران ۲۰ میلیارد تومان می باشد و اگر فرض کنیم که این شرکت در مجموع ۱۵ میلیون سهام منتشر کرده باشد ، ارزش دفتری این شرکت به ازای هر سهم حدود ۱۳۳۰ تومان است .

شاید برای شما سوال باشد که دلیل نامگذاری این ارزش به ((ارزش دفتری)) چیست ؟

این نامگذاری به این خاطر است که این اعداد و ارقام ، بر مبنای ثبت در دفاتر حسابداری شرکت می باشند.

معایب ارزش دفتری

انتقادی که به ارزش دفتری سهام وارد می شود به این گونه مطرح شده که در این نوع ارزیابی قیمت سهام شرکت ، ارزش دارایی های نامشهود از قبیل حقوق مالکیت معنوی به درستی و یا اصلا  نشان داده نمی شوند. برای حل این مشکل راه حل ارائه شده توسط عده زیادی از کارشناسان به این صورت است که ما از ارزش دفتری به عنوان شاخص و ابزار مقایسه ی شرکت هایی که در یک صنعت می باشند استفاده کنیم .

برای نمونه ما در شرکت هایی که در آن ها ماشین الات و ابزار زیادی وجود دارد شاهد نرخ ارزش دفتری بالایی هستیم و بالعکس در شرکت هایی که در حوزه خدمات ، معاملات ، طراحی و … هستند ارزش دفتری پایین تری را مشاهده می کنیم به این دلیل که در اینگونه شرکت ها ممکن است تجهیزات گرانبهایی وجود نداشته باشد و سرمایه این شرکت ها بر پایه نیروی انسانی آن هاست .

مزایای ارزش دفتری

و اما بزرگ ترین مزیت ارزیابی قیمت به شیوه ارزش دفتری این است که در این نوع محاسبات ، هیچ گونه استنباط شخصی و غیر حرفه ای  دخیل نیست .

 

ارزش بازار

همانطور که مستحضر هستید ، مهم ترین عامل تعیین قیمت سهم در یک بازار بورس رقابتی و سالم ، میزان عرضه و تقاضا است. برای نمونه ممکن است به دلیل عملکرد و بهره وری بالای یک شرکت در یک دوره زمانی ، این شرکت توجه سرمایه گذاران زیادی را به خود جلب کند و آن ها اقدام به خرید سهام این شرکت در بازار بورس کنند .

که در این صورت  منطقی است بر اساس قانون تقاضا ، قیمت سهام این شرکت در بازار بورس افزایش داشته باشد. دقیقا در حالت عکس این اتفاق ممکن است بخاطر عملکرد ضعیف یک شرکت ، سرمایه گذاران اقدام به خروج سرمایه خود و فروش سهام نمایند که در این حالت درصورتی که حمایت ویژه ای از این شرکت صورت نگیرد ، قیمت آن با کاهش در بازار روبرو خواهد شد.

 

منابع:

سازمان بورس و اوراق بهادار

بورس اوراق بهادار

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *