مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

نکاتی راجع به اندیکاتور rsi در بورس
آموزشی

نکاتی راجع به اندیکاتور rsi در بورس 

نکاتی راجع به اندیکاتور rsi که قبل از دانستن آن ها بهتر است وارد بورس نشوید!

آیا می دانید اندیکاتور rsi چیست؟ یکی از مهم ‌ترین عوامل موفقیت در بازارهای سرمایه مانند بازار بورس ایران، داشتن اطلاعاتی کافی و همچنین تسلط کامل بر اصطلاحات این بازار است. اگر با آگاهی کافی قدم در این مسیر بگذارید بورس می‌تواند برای شما سود خوبی به دنبال داشته باشد در غیر این صورت ممکن است سرمایه خود را با نداشتن دانش کافی به خطر بیندازید. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم قبل از اقدام به معامله در بازار بورس به عنوان یک تریدر، حتما آموزش‌ های لازم را ببینید. در این مطلب می خواهیم به اندیکاتورها و کاربردشان اشاره کنیم؛ اگر به دنبال آموزش های اولیه بورس هستید و قصد دارید در این بازار به معامله بپردازید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

اندیکاتور چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اگر سررشته ای در بورس داشته باشید به احتمال خیلی زیاد واژه اندیکاتور را شنیده اید؛ اما اندیکاتور به راستی چیست و چه کاربردی دارد؟ اندیکاتورها که اندیکاتور rsi یکی از انواع آن به شمار می رود، با استفاده از محاسبات ریاضی اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار می دهند. این محاسبات ریاضی بر روی حجم معاملات و یا قیمت سهم ها صورت می گیرد و اطلاعاتی نظیر شتاب قیمتی و روند حرکتی را به شما خواهند داد. شناخت اندیکاتورهای پرطرفدار در بحث تکنیکال شانس موفقیتتان در بازار بورس را بیشتر می کند؛ به همین دلیل آشنایی با آن ها برای هر تریدری واجب است.

 

تحلیل تکنیکال روشی برای سنجش اوراق بهادار با استفاده از داده‌هایی است که بر روی نمودار قابل رویت هستند؛ این داده ها می توانند قیمت و یا حجم معاملات باشند. تحلیل و تکنیکال عینی، تحلیل و تکنیکال ذهنی، انواع نمودار و یا چارت ها، حمایت و مقاومت، روند و حجم معاملات از جمله مفاهیم پایه و بنیادی تحلیل تکنیکال هستند که توصیه می کنیم قبل از آموزش کامل آن ها اقدام به معاملات سنگین در بازار بورس نکنید! همان‌طور که کمی پیش اشاره کردیم یکی از مفاهیم پرطرفدار در مبحث تحلیل تکنیکال، اندیکاتورها هستند که در این مقاله قصد بررسی آن ها مخصوصا اندیکاتور rsi را داریم.

 

اندیکاتور rsi چیست و چرا این شاخص پراهمیت است؟

واژه اندیکاتور rsi مخفف عبارت Relative Strength Index  است و با عنوان شاخص قدرت نسبی نیز شناخته می شود. کاربرد این شاخص چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟ اندیکاتور rsi یک اندیکاتور بازگشتی است و برای تعیین و تایید نقاط قیمتی و سطوح بازگشتی بازار به کار برده می شود. شاید برایتان سوال شده باشد که چرا این اندیکاتور در شاخه اسیلاتورها گنجانده می‌شود؛ دلیل این امر نوسان این اندیکاتور در دو سطح و بین ۰ تا ۱۰۰ است. آیا می دانید چرا این اندیکاتور شاخص قدرت نسبی نیز نامیده می شود؟ به یاد داشته باشید که این اندیکاتور نشان دهنده قدرت بازار و قدرت خریداران و فروشندگان نسبت به یک دیگر است؛ به همین خاطر آن را با عنوان شاخص قدرت نسبی نیز می شناسیم.

 

کاربرد اندیکاتور rsi را می دانید؟

کمی قبل به صورت خلاصه به کاربرد این اندیکاتور اشاره کردیم اما به طور کلی می توان گفت این اندیکاتور یک نمودار خطی در پایین صفحه در اختیار شما قرار می دهد. لازم به ذکر است که در پنل تحلیل تکنیکال آسا تریدر آگاه، این اندیکاتور در زیر نمودار سهام اصلی نمایش داده می شود. اگر از بورس بازهای قدیمی بپرسید حتما به شما خواهند گفت که در گذشته محاسبه این اندیکاتور از طریق فرمول و بسیار سخت و زمان بر بود؛ اما اکنون شما می توانید تنها با چند کلیک در پنل تحلیل آسا تریدر آگاه به راحتی این اندیکاتور را مشاهده کنید.

همان طور که گفتیم این اندیکاتور یک نمودار خطی در پایین صفحه به تریدر می دهد که در این نمودار دو سطح ۳۰ و ۷۰ قرار گرفته است. توجه داشته باشید که معمولا نمودار سهام بین سطوح افقی ۳۰ تا ۷۰ نوسان بیشتری دارد. چگونه این نمودار را تحلیل کنیم؟ دقت داشته باشید که سطح افقی ۳۰ نشان دهنده اشباع فروش است و به عبارتی نقش یک حمایت کننده را ایفا می کند. اگر نمودار در سطح افقی ۷۰ و یا بالاتر از آن قرار گرفـت این موضع نشان دهنده اشباع خرید است؛ اما این به چه معناست؟ اگر شاهد چنین وضعیتی بودید به کمک این اندیکاتور می توانید متوجه شوید که خریداران به حد اشباع و کاهش قدرت خرید رسیده اند و در این وضعیت باید منتظر کاهش قیمت در نمودار و یا فشار فروش باشیم.

 

پنل تحلیل تکنیکال آساتریدر آگاه چیست؟

کمی قبل تر و در مبحث کاربرد اندیکاتور به پنل تحلیل تکنیکال اشاره کردیم. برای آشنایی بیشتر با این پنل و کاربرد آن بد نیست بدانید که بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ از این پنل استفاده می کنند. همان طور که گفتیم تحلیل تکنیکال یک ابزار قدرتمند برای پیش بینی قیمت در آینده با استفاده از روند قیمت ها در گذشته است که از طریق نمودارهایی تحلیل و بررسی می شوند. اگر با اهداف کوتاه مدت و با انتظار سود نسبتا خوب پا به دنیای بورس گذاشته اید بهترین روشی که می تواند شانس شما را برای موفقیت افزایش دهد، استفاده از تحلیل تکنیکال برای خرید و فروش سهام شرکت ها است.

بنابراین می توان گفت تحلیل قیمت ها برای یک تریدر از جمله واجب ترین ابزارهایی به شمار می رود که به عنوان یک سرمایه گذار باید آموزش های کافی برای این تحلیل ها را دیده باشید. اما پنل تحلیل چیست و چه کاربردی دارد؟ در طراحی نرم افزار معاملات بخشی به عنوان پنل تحلیل تکنیکال در نظر گرفته شده است که تمام اطلاعات و نمودارهای لازم را در اختیار شما قرار می دهد.

 

استفاده از ابزار خطوط روند در نمودار اندیکاتور rsi

یکی از استراتژی های معاملاتی در بورس، آگاهی از همین اندیکاتورها است. به عنوان مثال نسبت به نوسان در سطح ۳۰ تا ۷۰ در این اندیکاتور، به عبارتی نوعی استراتژی معاملاتی و یا نوعی دریافت سیگنال است که چند قدم شما را به رسیدن به سودهای بیشتر نزدیک تر می کند. شما همچنین می توانید در نمودار این اندیکاتور از ابزار خطوط روند استفاده کنید؛ این خطوط برای بدست آوردن نقاط خرید و فروش سهام قابل استناد و استفاده هستند. به خاطر داشته باشید که سهم ها در روندهای صعودی معمولا به این صورت عمل می کنند که افزایش قیمت یک سهم با یک حرکت صعودی و یک اصلاح بعد از آن همراه است.

اگر این افزایش قیمت و اصلاح به گونه ای صورت گرفته باشد که کف های ایجاد شده یکی پس از دیگری بالاتر باشد که بتوانیم این کف ها را به یک دیگر وصل کنیم، در واقع شاهد یک خط روند صعودی خواهیم بود. توجه داشته باشید که هرچقدر شیب خط روند به ۴۵ درجه نزدیک تر باشد، آن خط اعتبار بیشتری دارد. و یا هر چه تعداد برخورد به خط روند بیشتر باشد، آن نمودار قابل اتکاتر است.

 

واگرایی در اندیکاتور به چه معناست؟

گاهی اوقات ممکن است در چارت سهام و یا اندیکاتور rsi شاهد واگرایی باشیم؛ این بدین معنی است که روی نمودار سهم شاهد قله ای بالاتر از قله قبلی هستیم اما در اندیکاتور قله ای پایین تر به ثبت می رسد. اگر شاهد چنین وضعیتی بوده باشید می دانید که در این شرایط خطی که قله ها را به یک دیگر وصل می کند بر روی چارت سهام به صورت صعودی است اما بر روی اندیکاتور به شکل نزولی ظهور می کند. این واگرایی که با عنوان واگرایی منفی نیز شناخته می شود، نشان دهنده انتهای یک روند صعودی خواهد بود.

دقت داشته باشید که نباید واگرایی منفی را به چارتی که هنوز قله آن تشکیل نشده است نسبت دهید. توجه داشته باشید که قله دوم در چارت سهام حتما شکل گرفته باشد تا بتوانید با اطمینان بگویید که بالاترین نقطه به عنوان قله تشکیل شده است. در بسیاری از مواقع افراد تا شکل گرفتن چند کندل پایین تر منتظر نمی مانند و به همین دلیل واگرایی منفی را به چارتی که هنوز قله آن تشکیل نشده است نسبت می دهند. در چنین وضعیتی تشخیص پیوت ماژور بسیار مهم است.

 

پیوت ماژور؛ یکی از تکنیک های تحلیل تکنیکال

اندیکاتور rsi تنها ابزار برای تحلیل تکنیکال نیست؛ برای موفقیت بیشتر باید شناختی کامل بر مبحث پیوت ها نیز داشته باشید.پیوت ها نقاط حساسی در نمودار هستند که برای تشخیص روند حرکتی مورد استفاده قرار می گیرند. لازم است بدانید که در نمودار تکنیکال دو دسته پیوت با نام های پیوت مینور و ماژور وجود دارد. زمانی که می خواهید روند یک نمودار را تشخیص دهید و یا خطوط آن را ترسیم کنید باید از پیوت ماژور استفاده کنید. همان طور که می دانید روندها از یک سری کف ها و سقف ها تشکیل شده اند که با توجه به آرایشی که دارند می توانند به شکل های نزولی، صعودی و یا خنثی ظاهر شوند. لازم به ذکر است که کف ها و سقف ها در واقع همان پیوت های ماژور هستند.

با این تفاسیر باید پیوت های ماژور را از طریق پیوت های مانور تشخیص دهید تا بتوانید روند را به درستی تعیین کنید. برای تشخیص پیوت ماژور دو راه وجود دارد. راه اول این است که به میزان ۳۸% اصلاح قیمتی رخ دهد و یا شاهد تغییر فاز مکدی باشیم. راه دوم تشخیص رخ دادن اصلاح زمانی به میزان ۳۸% نسبت به گام قبلی است. اگر کمی آموزش دیده باشید در بیشتر مواقع تشخیص نقاط ماژور به سادگی امکان پذیر است؛ اما در بعضی مواقع نیز باید از این دو راه استفاده کنید تا بتوانید این نقاط را به درستی تشخیص دهید.

 

با موارد استفاده از اندیکاتورها بیشتر آشنا شوید

همانطور که در ابتدای مقاله نیز گفتیم از اندیکاتور rsi و دیگر اندیکاتورها برای تایید و اعتبارسنجی روند سهم استفاده می شود. در قسمت های قبل نیز به طور مفصل به مباحث روند و همچنین مفاهیم پایه تحلیل تکنیکال اشاره کردیم. اندیکاتورها به طور کلی به دو  دسته پیشرو و دنباله رو تقسیم بندی می شوند؛ تفاوت آن ها در چیست و هر یک چه کاربردی دارند؟ اندیکاتورهای پیشرو همراه با نوسانات قیمت و اندیکاتورهای دنباله رو با تاخیر، پس از حرکت قیمت و جا به جایی بازار، هشدار و پیش بینی های لازم را اعلام می کنند؛ به همین خاطر توجه به آن ها ضروری است. در ادامه با موارد استفاده از اندیکاتورها بیشتر آشنا می شوید:

 • هشدار
 • پیش بینی
 • تایید

یکی از مهم ترین کاربردهای اندیکاتورها هشدار است؛ چراکه اندیکاتور rsi و دیگر شاخص های قدرت نسبی در برخی مواقع قبل از تغییر روند و یا همزمان با آن، علائم بازگشت روند را نشان می دهند. بنابراین به عنوان یکی از مهم ترین کاربردهای این اندیکاتورها می توان به هشدارهای به موقع تغییر روند و جهت حرکتی قیمت اشاره کرد. از دیگر کاربردهای این ابزار، پیش بینی قیمت مناسب برای ورود به سهم است؛ کدام تریدری اهمیت این اطلاعات مهم و ارزشمند را نمی داند؟! اگر تا به امروز برای ورود به بورس هیچ گونه آموزشی ندیده اید اکنون زمان آن رسیده است که با علم کافی وارد این عرصه شوید.

به عنوان یکی دیگر از کاربردهای اندیکاتور rsi میتوان به تایید اشاره کرد. در واقع یکی از بزرگترین دلایل استفاده از اندیکاتورها، گرفتن تایید از تشخیص درست روند و جهت آن است. اگر به عنوان یک سرمایه گذار به کمک روش هایی چون تحلیل های تکنیکال جهت و قیمت ورودی مناسب بازار را پیش بینی کردید، برای گرفتن تایید می توانید از اندیکاتورها استفاده کنید.

 

تحلیل صنعت بورس چیست؟

 

آشنایی با انواع اندیکاتورها

اندیکاتور rsi تنها یکی از انواع این ابزارهای تحلیل تکنیکال به شمار می رود اما به این مورد محدود نمی شود! اگر بخواهیم کمی تخصصی تر به موضوع نگاه کنیم، اندیکاتور انواع متفاوتی دارد که مسلما آموزش دیدن تحلیل و بررسی همه آن ها می تواند از شما یک تریدر حرفه ای بسازد. در ادامه با پراستفاده ترین شاخص های قدرت نسبی بیشتر آشنا می شوید.

 

اندیکاتور باندهای بولینگر و کاربرد آن

ساختار باندهای بولینگر عبارتنداز باند بالایی، باند پایینی و میانگین متحرک ساده. باند بالایی و باند پایینی با استفاده از دو انحراف معیاری تخمین زده می شوند با این تفاوت که باند بالایی از میانگین متحرک ساده بیشتر هستند اما باند پایینی از میانگین متحرک ساده کمتر هستند. میانگین متحرک ساده چیست؟ باندهای بولینگر که توسط شخصی به نام جان بولینگر توسعه داده شده اند شامل دو نوار نوسانی به نام های باند بالایی و باند پایینی هستند که در بالا و پایین یک میانگین متحرک حرکت می کنند؛ این میانگین متحرک معمولا در یک بازه ۲۰ روزه تنظیم می شود.

دقت داشته باشید که زمانی که نوسانات افزایش می یابند باندهای این اندیکاتور پهن تر می شود و زمانی که نوسانات بازار کاهش می یابد شاهد فاصله گرفتن باندها از یک دیگر خواهیم بود. البته باید به این موضوع دقت داشته باشید که برخی مواقع کمتر شدن فاصله بین باند بالایی و باند پایینی، به عنوان سینگنال تغییر جهت روند سهم در نظر گرفته می شود. به عنوان کاربردهای این اندیکاتور میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ترکیب این اندیکاتور با اسیلاتورهایی مانند RSI باعث اعتبار و کارایی بیشتر تحلیل می شود.
 2. برخورد قیمت به باند های بالایی نشان دهنده افزایش تقاضا است؛ یعنی با کمک این اندیکاتور و پس از برخورد قیمت به باند بالایی می توانید متوجه شوید که تمایل به فروش در بازار در حال افزایش است.
 3. به کمک آن ها می توانید سطح مقاومت احتمالی را تشخیص دهید.
 4. برخورد قیمت به باندهای پایینی حاصل افزایش فروش در بازار است.

 

اندیکاتور ابر ایچیموکو و کاربرد آن

علاوه بر اندیکاتور rsi یکی دیگر از اندیکاتورهای پرکاربرد، اندیکاتور ابر ایچیموکو است که به عنوان یک اندیکاتور همه کاره شناخته می شود. کاربردهای این اندیکاتور را می توان تشخیص حمایت، تشخیص روند قیمت، یافتن سیگنال های معاملاتی، تشخیص حمایت و مقاومت و سنجش شتاب دانست. تحلیل گران در یک نگاه به نمودار می توانند روند را تشخیص دهند و سیگنال های احتمالی روند را بیابند به همین دلیل این شاخص نام ایچیموکو کینکو هیو به معنای نمودار تعادلی در یک نگاه را به خود اختصاص داده است.

برخی از افراد عقیده دارند که این اندیکاتور یکی از پیچیده ترین شاخص ها است در صورتی که اگر تحلیل آن را به درستی آموزش دیده باشید می دانید که یکی از ساده ترین اندیکاتورها بعد از اندیکاتور rsi اندیکاتور ایچیکومو است! کاربردهای این اندیکاتور عبارتنداز:

 1. تعیین حد ضرر
 2. کسب اطلاعاتی مهم از یک سهم در یک بازه زمانی کوتاه
 3. شناسایی نقاط مقاومت و حمایت
 4. شناسایی روند سهم
 5. سیگنال های ورود و خروج از سهم

 

تحلیل تکنیکال چیست؟

 

اندیکاتور میانگین متحرک و کاربردهای آن

در کنار اندیکاتور rsi یکی دیگر از اندیکاتورهای کاربردی، اندیکاتور میانگین متحرک است که جزو اندیکاتورهای روندی محسوب می شود؛ به عبارتی شما می توانید از داده های قیمتی آن ها استفاده کنید. تصور غلط برخی از تریدرها راجع به این اندیکاتور این است که تصور می کنند می تواند قیمت آینده را پیش بینی کند در حالی که این ابزار قادر است مسیر فعلی را برای شما مشخص کند. از آنجایی که این نمودار بر اساس میانگین قیمت های گذشته رسم می شود، نوسان و تحرک کمتری نسبت به قیمت پایین تر از خود نشان می دهد. با این تفاسیر به کمک این اندیکاتور می توانید نویزهای قیمت در گذشته را بررسی کنید.

چرا برخی از تریدرها به این اندیکاتور توجه بیشتری نشان می دهند؟ زیرا این شاخص پایه و اساس برخی دیگر از اندیکاتورها نظیر باندهای بولینگر، مکدی، اندیکاتور rsi و … است. اگر به دنبال سیگنال یابی هستید شاید استفاده از این اندیکاتور زیاد برایتان خوشایند نباشد چراکه این شاخص یک اندیکاتور پیرو روندی است و در سیگنال دهی کمی با تاخیر عمل می کند. اما اگر جزو معامله گرانی هستید که با روند معامله می کنید، میانگین متحرک می تواند اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار شما قرار دهد. اگر می خواهید سیگنال هایی معتبر و قوی تری بگیرید به شما توصیه می کنیم از اندیکاتور میانگین متحرک به همراه اندیکاتور rsi استفاده کنید؛ ترکیب این دو شاخص با یک دیگر سیگنال های بهتری را صادر می کند.

 

تفاوت اندیکاتورها با اسیلاتورها چیست؟

اندیکاتورهایی که از نوع اسیلاتورها هستند به تعقیب روند و مقدار حرکت مربوط می شوند و بین دو بازه نوسان می کنند. اگر این اندیکاتورها بالای خط باشند به این معنی است که روند صعودی و قوی است  و اگر پایین خط باشند باید انتظار روند نزولی و فروش را داشته باشید. اندیکاتور rsi از نوع اسیلاتورها نیز نشانگر قدرت روند است و همان طور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم بین ۰ تا ۱۰۰ در نوسان می باشد. به خاطر داشته باشید که اگر این اندیکاتور زیر ۳۰ باشد، نشانه اشباع در فروش است و اگر عدد آن بالای ۷۰ باشد نشانه اشباع در خرید است. ممکن است برایتان سوال پیش آید که تفاوت اندیکاتورها با اسیلاتورها در چیست؟

توجه داشته باشید که اسیلاتورها همانند مکدی، آر اس آی و استوکاستیک در اکثر مواقع در پنجره ای جدید زیر چارت نمایان می شوند. علاوه بر آن اسیلاتورها دو محدوده اشباع خرید و اشباع فروش دارند و این مورد یک سیگنال عالی برای خرید و یا فروش است؛

این قابلیت تنها در اسیلاتورها وجود دارد و در اندیکاتورها آن را مشاهده نخواهید کرد. به عنوان یکی دیگر از تفاوت هایی که بین اندیکاتورها با اسیلاتورها وجود دارد میتوان به تشخیص واگرایی تنها به کمک اسیلاتورها اشاره کرد. اگر به دنبال بازدهی عالی از این تحلیل ها هستید توجه داشته باشید که باید از این دو ابزار در کنار یک دیگر استفاده کنید؛ هیچ یک از آن ها به تنهایی نمی توانند راهنمای کاملی باشند.

 

سخن اخر

به طور کلی میتوان گفت اندیکاتورها از جمله اندیکاتور rsi تنها یک ابزار کمکی برای تحلیل تکنیکال به شمار می روند.

فراموش نکنید که هرگز نمی توانید تنها به کمک یک اندیکاتور خرید و یا فروش موفقی داشته باشید؛ چرا که این ابزارها همگی در کنار هم قابل اتکا و معتبر خواهند بود.

بنابراین اگر می خواهید به عنوان یک فرد سرمایه گذار در بورس به موفقیت و سودهای مالی بیشتری دست یابید به شما توصیه می کنیم حتما دانش خود را برای ورود به این بازار مالی پرریسک به روز کنید و با آگاهی کامل از مفاهیم پایه و بنیادی اقدام به معامله کنید.

 

تحلیل تکنیکال و مزایای آن 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *