برای اینکه بتوانیم در بورس بمانیم کافی است یاد بگیریم چگونه سود کنیم و از ضرر جلوگیری کنیم. برای این کار باید بدانیم چه سهامی را چه زمانی بخریم و چه زمانی آن را بفروشیم. اولین نکته ای که باید در نظر داشته باشیم این است که سهام شرکتهای خوش نام را خریداری کنیم. برای این کار با کمی دقت در مورد شرکتها متوجه می شوید که چه شرکتهایی در مدت حداقل دو سال نمودار رشد و کاهش آن اختلاف زیادی نداشته و شیب نمودار رو به بالا بوده است . این نوع شرکتها شرکتهای خوش نامی هستند و می توانیم برای خرید سهام آنها اطمینان بیشتری داشته باشیم.

نکته ی دیگری که در مورد بورس باید در نظر داشت این است که با سرمایه ی کم وارد بازار بورس شوید و سهام شرکتهایی که گران قیمت هستند را خریداری نکنید. زیرا اگر سهام شرکت ها افت کند شما ضرر زیادی را متحمل میشوید زیرا تراز افت شرکتهای این چنینی بالاست و بهتر است سهام شرکت های ارزان قیمت را خریداری کنید زیرا سهام این نوع شرکتها رو به رشد است و می توانید تعداد سهام زیادی را بخرید و در نتیجه سود شما هم بیشتر خواهد شد. نکته ی بعدی در خرید نوع سهام این است که سهام شرکتهایی که در مدتی کوتاه رکورد می زنند را نخرید. زیرا معمولا رشد قیمت این سهام ها به صورت حبابی بوده و احتمال بالایی وجود رارد که در یک چشم بر هم زدن نیز افت بالایی داشته باشند .

افراد زیادی هستند که گرفتار چنین دام هایی می شوند و ضرر های زیادی را متحمل می شوندو به یاد داشته باشید که اگر سهام شرکتی را خریدید که در دو یا سه ماه رشد خیلی زیادی داشت بدون درنگ این سهام را بفروشید زیرا احتمال اینکه ناگهان افت کند بسیار زیاد است.  نکته ی بعدی این است که در خرید سهام اجازه ندهید قیمت سهام از 30 درصد بیشتر بشود. نکته ای که سهامداران حرفه ای می دانند این است که انها منتظر نمی مانند که سهام از 30 درصد بالاتر برود و قبل از اینکه به این مقدار برسد آن سهام را می فروشند زیرا این نکته را می دانند که به احتمال زیاد از حالا به بعد احتمال افت بسیار زیاد است.

موضوع بعدی در مورد سبد سهام است. بارها بر این نکته اشاره کرده ایم که همه ی سرمایه خود را روی خرید سهام یک شرکت نگذارید و حتما آن را بین چند سهام متفاوت تقسیم کنید زیرا با این کار ریسک سرمایه گذاری را تا حد بسیار زیادی پایین می آورید و خصوصا این روش برای افراد تازه کار بسیار مفید و موثر خواهد بود. همچنین از شرکتهایی سهام خود را خریداری کنید که احتمال افزایش سرمایه ی انها بالا باشد.

برای مثال اگر شرکتی یک میلیون سهم دارد که ارزش آنها 500 تومان است وخرید و فروش را با این قیمت انجام میدهد اما قیمت اسمی آن 100 تومان برای هر سهم است و بر اساس تغییراتی که در شرکت به وجود آمده است و به خاطر افزایش سرمایه و خرید تجهیزات و پیشرفت کاری سهام خود را به تعداد دو میلیون افزایش داده پس شما می توانید سهام بیشتری از آن بخرید و ارزش سهام شما نیز 250 تومان شده است و شما روی هر سهم 150 تومان سود کرده اید.

این نکته را هم بهتر است بدانید که تا شرکتی افزایش سرمایه ی خود را به طور کامل انجام ندهد بازار بورس به او اجازه ی خرید و فروش به وی را نمی دهد و وقتی این اجازه را صادر کرد سهامدارانی در اولویت خرید سهم هستند که قبلا سهام را خریداری کرده اند در این صورت شما در اولویت اول هستید.

نکته ی بعدی که باید به ان توجه کنید این است که بدانید چه زمانی سهم را بخرید و چه زمانی بفروشید. بارها تجربه نشان داده است که خریدن سهم در شش ماه اول سال بهترین زمان است و با توجه به ترافیک خرید و فروش باید تصمیم بگیرید چه زمانی اقدام کنید. نکته بعدی این است که بدانید سرمایه گذاری در بورس بهتر از سرمایه گذاری در بانک است. وقتی پولی را به عنوان سپرده در بانک میگذارید سالانه بانک حدودا به شما 20 درصد سود میدهد و تقریبا ریسکی در این کار وجود ندارد اما اگر با رعایت نکات گفته شده و بالابردن دانش و اطلاعاتتان امکان اینکه در بورس حتی بالای 100 درصد هم سود کنید هست.

نکته ی آخر اینکه شرکتهایی که معمولا سود دهی بالایی دارند برای سرمایه گذاری گزینه های خوبی هستند زیرا مدیریت درستی در اداره ی شرکت دارند و روزانه تغییرات مثبتی دارند و به طور مرتب طراز مالی خود را اعلام می کنند و اطلاع رسانی دقیق و منظمی دارند و اطلاعات مالی خود را به سهامداران گزارش میدهند . پس بهتر است سهام این نوع شرکتها را خریداری کنید. این مطالب به شما کمک می کند تا بتوانید در بورس با امنیت نسبتا بالایی سرمایه گذاری کنید و ما امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار داده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید