مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

نماد فملی + تحلیل در بورس | شرکت ملی صنایع مس ایران
بورس ایران

نماد فملی + تحلیل در بورس | شرکت ملی صنایع مس ایران 

اطلاعاتی درباره شرکت فملی :

نماد: فملی

نام شرکت: ملی صنایع مس ایران

مدیر عامل: اردشیر سعد محمدی

تلفن امور سهام: ۸۸۷۲۴۴۱۰

فکس: ۸۸۷۲۹۰۱۴-۰۲۱

آدرس: مجتمع مس سرچشمه و مجتمع مس میدوک در استان کرمان و مجتمع مس سونگون در تبریز شهرستان ورزقان واقع شده اند.

آدرس وبسایت:‌ www.nicico.com

ایمیل: [email protected]

موضوع فعالیت: اکتشافات، استخراج و بهره برداری از معادن مس ایران

سال مالی: ۱۲/۳۰

شرکت ملی صنایع مس ایران که به اختصار به شرکت فملی معروف است با تولید مس در راستای تامین نیاز های کشور توانسته رشد مناسبی از نظر ارزش سهام در بازار سرمایه داشته باشد. از این رو ما در مطلب زیر به بررسی شرکت فملی در بازار بورس می پردازیم تا به شما در راستای سرمایه گذاری هرچه بهتر در این بازار، کمک کنیم.

در طول سالیان دراز، مس از جمله فلزاتی بوده که مورد استفاده قرار گرفته است. ۸۵ تا ۹۰ درصد مس مصرفی دنیا از طریق استخراج معادن از معادن مس حاصل می گردد که ذخایر مس ایران حدود ۳ درصد از ذخایر معدنی مس جهان را در بر می گیرد.

شرکت سهامی مس سر چشمه ی کرمان در تیر ماه سال ۱۳۵۱ تاسیس شد و چهار سال بعد به شرکت ملی صنایع مس ایران تغییر نام داد که در بر گیرنده ی کلیه ی فعالیت های مس کشور شد. از جمله وظایف این شرکت، استخراج و بهره برداری از معادن مس، تولید محصولات با عیار سنگ معدن و محصولات مسی نظیر کاتد، اسلب، بیلت و مفتول ۸ میلی متری می باشد. معادن مس سرچشمه و میدوک در کرمان و معدن مس سونگون در آذربایجان شرقی از مهم ترین معادن مس کشور به شمار می رود.

اگر تصمیم به خرید سهام در بورس را داریدپیشنها می کنیم مقاله نحوه خرید سهام در بازار بورس  را برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه نمایید.

محصولات شرکت ملی صنایع مس ایران به شرح زیر می باشد:

فملی، ملی صنایع مس ایران

اسید سولفوریک، کاتد (پالایشگاه)، مفتول، مولیبدن، ته پاتیل، سرباره و لجن اندی محصولات شرکت ملی صنایع مس ایران می باشد.

اعضای هیئت مدیره ی شرکت ملی صنایع مس ایران:

مدیر عامل و نایب رییس هیئت مدیره ی شرکت ملی صنایع مس ایران: احمد مرادعلی زاده

رییس هیئت مدیره ی شرکت ملی صنایع مس ایران: رضا رحمانی

عضو هیئت مدیره ی شرکت ملی صنایع مس ایران: عبدالحسین ثابت، محمد اسفندیار، ابولفضل متین.

میزان سود دهی نماد فملی در بورس:

سوددهی فملی

سهام این نماددر تاریخ ۲۵ اردیبهشت سال ۱۳۸۶ به صورت عرضه اولیه وارد بورس شده است که در آن روز قیمت هر سهم برابر با ۶۴ ریال بوده است.

این نماد دارای رشد چشمگیری نبوده که البته بعد از سال ۹۸ از نظر سوددهی تغییراتی کرده است.

قیمت این نماد در ابتدای سال ۱۳۹۰ به ۲۵۰ ریال رسید و همچنین در سال ۹۳ به ۷۵۰ ریال رشد کرده است و بدترین آمار این نماد این است که در شروع سال ۹۶ باز هم قیمت این نماد حدود ۷۵۰ ریال بوده و عملا رشدی در آن دیده نمیشود.

اما در سال ۹۸ داستان به کلی تغییر کرده است و این نماد در ابتدای این سال با قیمت ۳۰۰۰ ریال شروع به کار کرده.

در واقع میتوان گفت بهرین سال بورسی نماد فملی سال ۹۹ بوده است به طوری که در ابتدای سال قیمت این نماد به ۷۰۰۰ ریال رسیده بوده.

اما اینجا پایان سوددهی فوق العاده این نماد نبوده است به طوری که در انتهای تیر ماه سال ۹۹ قیمت این نماد به ۳۷۰۰۰ ریال رسی.

حال باید دید که فملی سیر صعودی خود را ادامه میدهد یا اینکه به روال قبلی خود باز میگردد.

مجموع سود خالص به ازای هر سهم فملی در پایان دوره ۹ ماهه منتهی به پاییز ۹۸ حدود ۱۱۱ تومان (۱۱۰۶ ریال) گزارش شد.

فملی در پاییز ۳۶.۶ تومان سود به ازای هر سهم ساخته و افت تابستان را به خوبی جبران کرده است. اما هم‌چنان بهار با سود ۴۰.۲ تومانی به ازای هر سهم سودده‌ترین فصل سال مالی ۹۸ است.

پیشنهاد می کنیم مقاله  سود بورس چگونه به دست می آید و مزایای آن چیست ؟ را برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه نمایید.

فملی از جمله سهم‌های بنیادی بازار است که در هفته‌های اخیر مورد توجه خرید حقیقی‌ها قرار گرفته است. فملی از جمله شرکت‌های با بنیاد قوی به شمار می‌رود که در دوره نه ماهه توانسته است به ازای هر سهم سود تقریبی ۱۱۱ تومانی بسازد.

درخشش فملی در عملکرد فصلی آن را می‌توان از مقایسه میزان فروش کاتد آن درک کرد. کاتد بیشترین سهم فروش در محصولات فملی را دارد و فروش فصلی آن یک روند صعودی با ثبات را نشان می‌دهد. افزایش مقداری فروش کاتد همراه با رشد نرخ دلار سیگنال خوبی برای معاملات ملی مس در بورس کالا است.

طرح‌های در دست تکمیل فملی که مدیرعامل این شرکت همواره در صحبت‌های خود به آن‌ها اشاره می‌کند نظیر توسعه پروژه مس خاتون آباد که می‌تواند توان تولیدی فملی را به ۴۰۰ هزار تن ارتقا دهد، از جمله عوامل بنیادی قوی برای این شرکت است.

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده ۲ اساسنامه اکتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن مس ایران، تولید، توزیع و فروش محصولات پرعیار شده سنگ مس و فلز مس، توزیع و فروش محصولات اعم از داخلی و خارجی، مشارکت و جلب مشارکت در طرحهای سرمایه گذاری مربوط به صنایع مس و انجام تمام عملیات و معاملات مالی، تجاری، صنعتی، معدنی و خدماتی که بطور مستقیم و یا غیرمستقیم به همه یا هریک از موضوعات مشروحه فوق اعم از داخلی یا خارجی مربوط باشد. از وظایف این شرکت، استخراج و بهره برداری از معادن مس، تولید محصولات پر عیار سنگ معدن و محصولات مسی نظیر کاتد، اسلب، بیلت و مفتول هشت میلیمتری میباشد. شرکت ملی صنایع مس ایران دارای معادن متعدد مس در کشور و سه معدن فعال به نام های مس سرچشمه، معدن مس میدوک در کرمان و معدن مس سونگون در آذریایجان شرقی که از اصلی ترین معادن مس جهان به شمار می رود. عمده محصولات صادراتی شرکت عبارتند از کاتد مس، کنسانتره مس، کنسزانتره فلزات گرانبها (لجزن آنزدی) و اکسید مولیبدن که فروش آن ها از طریق برگزاری مزایده و یا مذاکره با خریداران خارجی انجام می پذیرد. فروش داخلی محصولات عمدتا کاتد مس، مفتول مسی، کنسانتره فلزات گرانبها (لجن آنزدی)، سزولفور مولیبزدن و انواع محصولات جانبی نیز در بازار ایران از طریق بورس کالا انجام می گیرد و شرکتها می توانند مطابق مقررات و مکانیزم بورس، نسبت به خرید اقدام می کنند.

اگر تصمیم دارید وارد بازار بورس شوید پیشنهاد می کنیم مقاله ما را با عنوان چرا وارد بازار بورس می شویم؟ مطالعه نمایید.

ما در  سایت نیک وست مقالاتی در زمینه آموزش سرمایه گذاری و آموزش بورس ارائه داده ایم اگر می خواهید جزو افراد موفق در بازار بورس و سرمایه گذاری باشیدپیشنهاد می کنیم مطالعه این مقالات را از دست ندهید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *