مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

نماد شیراز + تحلیل در بورس | شرکت پتروشیمی شیراز
نماد بورسی

نماد شیراز + تحلیل در بورس | شرکت پتروشیمی شیراز 

اطلاعات نماد بورسی شیراز

نماد: شیراز

نام شرکت: پتروشیمی شیراز

مدیر عامل: عبدالرحیم قنبریان

فکس: ۰۷۱۳۲۳۵۵۰۰۶ – ۰۷۱۳۸۲۱۳۶۱۹

آدرس: فارس- شیراز- مرودشت – کیلومتر شش جاده پل خان سد درودزن- کدپستی ۷۳۴۹۱۳۱۷۳۶

آدرس وبسایت:‌ www.spc.co.ir

ایمیل: [email protected]

موضوع فعالیت: احداث، راه اندازی وبهره برداری کارخانجات صنعتی به منظور تولید، بازاریابی، فروش، صدور محصولات پتروشیمی، ذخیره، واردات و صادرات و تبدیل کلیه مواد معدنی، شیمیایی و پتروشیمیایی و فراوردهای فرعی ومشتقات ذیربط آنها

سال مالی: ۱۲/۳۰

 

تاریخچه پتروشیمی شیراز

شرکت پتروشیمی شیراز ایران در سال ۱۳۴۲ به منظور تولید کودهای شیمیایی ازته آغاز به فعالیت نمود. این شرکت در ابتدا به صورت سهامی خاص بود. در سال ۱۳۴۴ در تهران به ثبت رسیده است.

شرکت پتروشیمی شیراز به عنوان شرکت اصلی و خدمات فنی مهندسی گسترش پتروشیمی شیراز به عنوان شرکت فرعی که به صورت سهامی خاص است، فعالیت میکند.

در سال ۱۳۷۲ مرکز اصلی شرکت از تهران به شیراز انتقال یافت و به ثبت رسید. شرکت در سال ۱۳۸۳ در بورس اوراق بهادار تهران با نماد شیراز پذیرفته شد.

اکنون، شرکت پتروشیمی شیراز به عنوان واحد فرعی شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان سهامی عام فعالیت میکند و کنترل کننده نهایی شرکت سرمایه گذاری غیر سهامی عام می باشد.

این شرکت با بهره برداری از ۴ واحد تولید آمونیاک، اوره، اسید نیتریک و نیترات آمونیوم و با واحد تامین سرویس های جانبی که شامل آب، برق، بخار و هوای فشرده همراه بوده شروع به کار کرد و پس از آن با توجه به نیاز کشور، طرح های توسعه متعددی را به مرحله اجرا در آورده است.

برای موفقیت در بورس اوراق بهادار مقاله چگونه می توان به موفقیت در بورس اوراق بهادار رسید را مطالعه کنید.

فعالیت های تولیدی شرکت پتروشیمی شیراز

نماد شیراز

فعالیـت­ های تولیـدی این شرکـت از ابتـدا در قالـب سـه فاز به اجرا رسیده است.

فاز اول شامل واحدهای گاز، نیروگاه و سرویس ­های جانبی در سال ۱۳۴۲ و واحد سودااش در سال ۱۳۵۲ استخراج شد. نمک و سنگ آهک مواد اولیه مورد نیاز این واحد می­باشند.

محصولات تولیدی واحد سودااش شامل کربنات و بی کربنات سدیم است که در صنایـع شیشـه و بلـور، غذایـی و دارویـی، کاغذ سازی، چرم و الیاف کاربرد دارد.

اولین طرح توسعه شرکت در سال ۱۳۵۵ با احداث واحدهای STPP و DAP در واحد سودااش به مرحله اجرا در آمد و روند توسعه اش ادامه یافت. یکی از بزرگترین طرح های توسعه شرکت در سال ۱۳۶۴ به مرحله ی بهره برداری رسید.

در این طرح واحدهای جدید تولید آمونیاک، اوره، اسید نیتریک و نیترات آمونیوم با ظرفیتی معادل ۱۰ برابر واحدهای قدیم به همراه واحدهای کلر آلکالی، متانول، پرکلرین و آرگون به ترتیب طی سالهای ۱۳۶۷ و ۱۳۶۹ و ۱۳۷۲ و ۱۳۷۳ به بهره برداری رسیدند.

با ادامه روند توسعه و به دنبال برکنار کردن واحدهای قدیمی از چرخه تولید، طرح اوره و آمونیاک سوم پتروشیمی شیراز در سال ۱۳۹۵ به بهره برداری رسید.

با بهره برداری  از این طرح سالانه ۶۷۷۰۰۰ تن آمونیاک و ۱۰۷۳۰۰۰ تن اوره تولید می گردد که نقش مهمی در تامین نیازهای کشور و همچنین عرضه به بازارهای جهانی خواهد داشت. در حال حاضر ظرفیت اسمی واحدهای تولیدی شرکت برابر با ۳۲۸۴۷۲۰ تن در سال می باشد.

اولین بهره برداری از فاز دوم در سال ۱۳۶۷ آغاز شد که شامل واحد آمونیاک، اوره، اسید نیتریک و نیترات آمونیوم می­باشد. ایـن فـاز از نظـر تأمیـن سرویس­های جانبی غنی است. پنج دستگاه دیگ بخار، پنج دستگاه توربوژنراتور و یک دستگاه مولد گازی اضطراری و واحد تصفیه و تولید آب بدون املاح و برج­های خنک کننده در این فاز، وظیفه تأمین سرویس­ های جانبی را بر عهده دارند.

مجموعه این واحدها به همراه واحد آرگون که در سال ۱۳۷۳ به بهره برداری رسیده است، واحدهای فاز دوم را تشکیل می­دهند.

واحد متانول که به عنوان اولین کشور از سال ۱۳۶۹ تا به کنون در این مجتمع فعالیت میکند، در فاز سوم قرار دارد.

امروزه متانول در تولید الیاف مصنوعی، صنایع پلاستیک، چسب و رزین و همچنین تولید MTBE مورد استفاده قرار میگیرد. ظرفیت اسمی سالانه کلیه محصولات تا حدود ۲ میلیون تن می­باشد.

طرح­های توسعه  این شرکت شامل طرح تولید اوره و آمونیاک شهدای مرودشت شیراز با ظرفیت سالانه ۰۰۰ ر ۰۷۳ ر ۱ تن اوره و ۰۰۰ ر ۶۷۷ تن آمونیاک در دست اجرا می­ باشد.

با بهره برداری از این طرح در سال ۱۳۹۴، ظرفیت تولید اوره این مجتمع به بیش از ۵/۱ میلیون تن رسید که توانست جایگاه این شرکت را در تولید اوره در کشور به رتبه دوم ارتقا دهد.

به منظور پشتیبانی واحدهای تولیدی و نیز ارتقاء سطح مهارتهای کارکنان و همچنین فراهم نمودن محیطی ایمن، تسهیلات زیر در شرکت فراهم گردیده است:

کارگاه مرکزی مجتمع با بهره برداری از تجهیزات مدرن و پیشرفته وظیفه تعمیر و نگهداری تأسیسات را بعهده دارد.

مرکز آموزش شرکت نیز با برقراری دوره های آموزشی الکترونیک، کامپیوتر، مکانیک، برق، زبان انگلیسی و بسیاری از رشته های مورد نیاز دیگر ، وظیفه آموزش و ارتقاء سطح علمی کارکنان را عهده دار است.

اداره ایمنی و آتش نشانی شرکت با بهره گیری از پرسنل ماهر و کارآزموده و نیز تجهیزات لازم، تأمین ایمنی کارکنان، تأسیسات و مقابله با حوادث احتمالی را به عهده دارد.

مراقبتهای بهداشتی و پزشکی کارکنان در مقابل حوادث و سوانح نیز توسط درمانگاه شرکت انجام می شود.

تلاش و همیت مدیریت و کارکنان شرکت جهت ارتقاء کیفی محیط کار منجر به اخذ گواهینامه های مدیریت تضمین کیفیت، مدیریت زیست محیطی و همچنین مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای گردیده است.

به منظور حفاظت و صیانت از محیط زیست، دفع پساب های صنعتی با بکارگیری اصول علمی و در حوضچه های تبخیری که خارج از شرکت قرار دارند انجام می شود و ایجاد ۱۴۵ هکتار فضای سبز در داخل و خارج شرکت نیز گامی دیگر در جهت ایجاد فضای سالم در شرکت و محیط زیست اطراف می باشد.
پتروشیمی شیراز در سال ۱۳۸۹ به شرکت سهامی عام تبدیل و سهام آن صد در صد به بخش خصوصی واگذار گردیده است.

یک مقاله کاربردی دیگر نیز مطالعه کنید: نماد فارس |صنایع پتروشیمی خلیج فارس

اعضای هیئت مدیره

مدیر عامل – عبدالرحیم قنبریان

رئیس مجتمع – مجید رستگاریان

معاون مجتمع – عبدالرحیم زارعی

مدیر بازرگانی – محمد مهدی جعفرپور

رئیس بازاریابی و فروش – علیرضا جناب زاده جهرمی

ما در سایت نیک وست مقالاتی در زمینه آموزش بورس و آموزش فارکس ارائه داده ایم برای موفقیت بیشتر در این زمینه مقالات اموزش ما را دنبال کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *