۰۲/۲۶/۱۴۰۱
نماد شیراز + تحلیل در بورس | شرکت پتروشیمی شیراز
نماد بورسی

نماد شیراز + تحلیل در بورس | شرکت پتروشیمی شیراز

نماد بورسی شیراز

اطلاعات نماد بورسی شیراز

نماد: شیراز

نام شرکت: پتروشیمی شیراز

مدیر عامل: عبدالرحيم قنبريان

فکس: ۰۷۱۳۲۳۵۵۰۰۶ – ۰۷۱۳۸۲۱۳۶۱۹

آدرس: فارس- شیراز- مرودشت – کیلومتر شش جاده پل خان سد درودزن- کدپستی ۷۳۴۹۱۳۱۷۳۶

آدرس وبسایت:‌ www.spc.co.ir

ایمیل: info@spc-ir.com

موضوع فعالیت: احداث، راه اندازی وبهره برداری کارخانجات صنعتی به منظور تولید، بازاریابی، فروش، صدور محصولات پتروشیمی، ذخیره، واردات و صادرات و تبدیل کلیه مواد معدنی، شیمیایی و پتروشیمیایی و فراوردهای فرعی ومشتقات ذیربط آنها

سال مالی: ۱۲/۳۰

 

تاریخچه پتروشیمی شیراز

شركت پتروشيمی شيراز ايران در سال ۱۳۴۲ به منظور توليد کودهای شيميايی ازته آغاز به فعاليت نمود. این شرکت در ابتدا به صورت سهامی خاص بود. در سال ۱۳۴۴ در تهران به ثبت رسیده است.

شرکت پتروشیمی شیراز به عنوان شرکت اصلی و خدمات فنی مهندسی گسترش پتروشیمی شیراز به عنوان شرکت فرعی که به صورت سهامی خاص است، فعالیت میکند.

در سال ۱۳۷۲ مرکز اصلی شرکت از تهران به شیراز انتقال یافت و به ثبت رسید. شرکت در سال ۱۳۸۳ در بورس اوراق بهادار تهران با نماد شیراز پذیرفته شد.

اکنون، شرکت پتروشیمی شیراز به عنوان واحد فرعی شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان سهامی عام فعالیت میکند و کنترل کننده نهایی شرکت سرمایه گذاری غیر سهامی عام می باشد.

این شركت با بهره برداری از ۴ واحد توليد آمونياک، اوره، اسيد نيتريک و نيترات آمونيوم و با واحد تامين سرويس های جانبی که شامل آب، برق، بخار و هوای فشرده همراه بوده شروع به کار کرد و پس از آن با توجه به نياز کشور، طرح های توسعه متعددی را به مرحله اجرا در آورده است.

برای موفقیت در بورس اوراق بهادار مقاله چگونه می توان به موفقیت در بورس اوراق بهادار رسید را مطالعه کنید.

فعالیت های تولیدی شرکت پتروشیمی شیراز

نماد شیراز

فعالیـت­ های تولیـدی این شرکـت از ابتـدا در قالـب سـه فاز به اجرا رسیده است.

فاز اول شامل واحدهای گاز، نیروگاه و سرویس ­های جانبی در سال ۱۳۴۲ و واحد سودااش در سال ۱۳۵۲ استخراج شد. نمک و سنگ آهک مواد اولیه مورد نیاز این واحد می­باشند.

محصولات تولیدی واحد سودااش شامل کربنات و بی کربنات سدیم است که در صنایـع شیشـه و بلـور، غذایـی و دارویـی، کاغذ سازی، چرم و الیاف کاربرد دارد.

اولين طرح توسعه شركت در سال ۱۳۵۵ با احداث واحدهای STPP و DAP در واحد سودااش به مرحله اجرا در آمد و روند توسعه اش ادامه يافت. يكی از بزرگترين طرح های توسعه شركت در سال ۱۳۶۴ به مرحله ي بهره برداری رسيد.

در اين طرح واحدهای جديد توليد آمونياک، اوره، اسيد نيتريک و نيترات آمونيوم با ظرفيتی معادل ۱۰ برابر واحدهای قديم به همراه واحدهای کلر آلکالی، متانول، پرکلرين و آرگون به ترتيب طی سالهای ۱۳۶۷ و ۱۳۶۹ و ۱۳۷۲ و ۱۳۷۳ به بهره برداری رسيدند.

با ادامه روند توسعه و به دنبال برکنار کردن واحدهاي قديمی از چرخه توليد، طرح اوره و آمونياك سوم پتروشيمي شيراز در سال ۱۳۹۵ به بهره برداری رسيد.

با بهره برداری  از اين طرح سالانه ۶۷۷۰۰۰ تن آمونياك و ۱۰۷۳۰۰۰ تن اوره توليد مي گردد كه نقش مهمي در تامين نيازهاي كشور و همچنين عرضه به بازارهاي جهاني خواهد داشت. در حال حاضر ظرفيت اسمی واحدهای توليدی شركت برابر با ۳۲۸۴۷۲۰ تن در سال می باشد.

اولین بهره برداری از فاز دوم در سال ۱۳۶۷ آغاز شد که شامل واحد آمونیاک، اوره، اسید نیتریک و نیترات آمونیوم می­باشد. ایـن فـاز از نظـر تأمیـن سرویس­های جانبی غنی است. پنج دستگاه دیگ بخار، پنج دستگاه توربوژنراتور و یک دستگاه مولد گازی اضطراری و واحد تصفیه و تولید آب بدون املاح و برج­های خنک کننده در این فاز، وظیفه تأمین سرویس­ های جانبی را بر عهده دارند.

مجموعه این واحدها به همراه واحد آرگون که در سال ۱۳۷۳ به بهره برداری رسیده است، واحدهای فاز دوم را تشکیل می­دهند.

واحد متانول که به عنوان اولین کشور از سال ۱۳۶۹ تا به کنون در این مجتمع فعالیت میکند، در فاز سوم قرار دارد.

امروزه متانول در تولید الیاف مصنوعی، صنایع پلاستیک، چسب و رزین و همچنین تولید MTBE مورد استفاده قرار میگیرد. ظرفیت اسمی سالانه کلیه محصولات تا حدود ۲ میلیون تن می­باشد.

طرح­های توسعه  این شرکت شامل طرح تولید اوره و آمونیاک شهدای مرودشت شیراز با ظرفیت سالانه ۰۰۰ ر ۰۷۳ ر ۱ تن اوره و ۰۰۰ ر ۶۷۷ تن آمونیاک در دست اجرا می­ باشد.

با بهره برداری از این طرح در سال ۱۳۹۴، ظرفیت تولید اوره این مجتمع به بیش از ۵/۱ میلیون تن رسید که توانست جایگاه این شرکت را در تولید اوره در کشور به رتبه دوم ارتقا دهد.

به منظور پشتيباني واحدهای توليدي و نيز ارتقاء سطح مهارتهاي كاركنان و همچنين فراهم نمودن محيطي ايمن، تسهيلات زير در شركت فراهم گرديده است:

كارگاه مركزی مجتمع با بهره برداري از تجهيزات مدرن و پيشرفته وظيفه تعمير و نگهداری تأسيسات را بعهده دارد.

مركز آموزش شركت نيز با برقراري دوره هاي آموزشي الكترونيك، كامپيوتر، مكانيك، برق، زبان انگليسي و بسياري از رشته هاي مورد نياز ديگر ، وظيفه آموزش و ارتقاء سطح علمي كاركنان را عهده دار است.

اداره ايمنی و آتش نشانی شركت با بهره گيري از پرسنل ماهر و كارآزموده و نيز تجهيزات لازم، تأمين ايمنی كاركنان، تأسيسات و مقابله با حوادث احتمالي را به عهده دارد.

مراقبتهای بهداشتی و پزشكی كاركنان در مقابل حوادث و سوانح نيز توسط درمانگاه شركت انجام مي شود.

تلاش و هميت مديريت و كاركنان شركت جهت ارتقاء كيفي محيط كار منجر به اخذ گواهينامه هاي مديريت تضمين كيفيت، مديريت زيست محيطی و همچنين مديريت ايمنی و بهداشت حرفه ای گرديده است.

به منظور حفاظت و صيانت از محيط زيست، دفع پساب هاي صنعتی با بكارگيری اصول علمی و در حوضچه های تبخيری كه خارج از شركت قرار دارند انجام مي شود و ايجاد ۱۴۵ هكتار فضای سبز در داخل و خارج شركت نيز گامي ديگر در جهت ايجاد فضای سالم در شركت و محيط زيست اطراف مي باشد.
پتروشيمی شيراز در سال ۱۳۸۹ به شركت سهامی عام تبديل و سهام آن صد در صد به بخش خصوصی واگذار گرديده است.

یک مقاله کاربردی دیگر نیز مطالعه کنید: نماد فارس |صنایع پتروشیمی خلیج فارس

اعضای هیئت مدیره

مدير عامل – عبدالرحيم قنبريان

رئيس مجتمع – مجيد رستگاريان

معاون مجتمع – عبدالرحيم زارعي

مدير بازرگانی – محمد مهدي جعفرپور

رئيس بازاريابی و فروش – عليرضا جناب زاده جهرمي

ما در سایت نیک وست مقالاتی در زمینه آموزش بورس و آموزش فارکس ارائه داده ایم برای موفقیت بیشتر در این زمینه مقالات اموزش ما را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.