مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

نماد خگستر + تحلیل در بورس | شرکت گسترش ‌سرمایه ‌گذاری ‌ایران‌ خودرو
بورس ایران

نماد خگستر + تحلیل در بورس | شرکت گسترش ‌سرمایه ‌گذاری ‌ایران‌ خودرو 

نام شرکت: گسترش ‌سرمایه ‌گذاری ‌ایران‌ خودرو
نماد: خگستر
نوع بازار: بورس
آدرس شرکت: تهران، بلوار نلسون ماندلا ( آفریقا)، بلوار گلشهر، پلاک ۳۴
تلفن: ۲۲۰۵۹۵۴۸ – ۰۲۱
وب سایت: www.ikido.org
مدیرعامل: مهدی مونسان

 

خگستر، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو را به عهده دارد.

گروه شامل شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو به عنوان شرکت اصلی و فرعی آن است. شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو فعالیت خود را از اول سال ۱۳۷۸ در قالب شرکت قطعه سازان دانش افزا که در سال ۱۳۷۶ بصورت شرکت سهامی خاص شروع به کار کرد و با شناسه ملی ۱۰۱۰۱۸۰۰۶۸۲ طی شماره ۱۳۶۹۴۶ در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده بود شروع کرد. شرکت در تاریخ  ۷ دی ماه سال ۱۳۸۴ به شرکت سهامی عام تبدیل و در اول اسفند ماه سال ۱۳۸۴ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. در حال حاضر شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو جز واحد های تجاری فرعی گروه صنعتی ایران خودرو می باشد و واحد تجاری نهایی گروه نیز شرکت ایران خودرو می باشد.

پیشنهاد می کنیم مقاله ما را با عنوان چگونه می توان به موفقیت در بورس اوراق بهادار رسید را برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه نمایید .

فعالیت اصلی شرکت:

شرکت گسترش ‌سرمایه ‌گذاری ‌ایران‌ خودرو

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده ۳ اساسنامه عبارتست از:
الف) موضوع اصلی
-۱ سرمایه گذاری در سهام، سهم الشرکه، واحد های سرمایه صندوق ها و… .
-۲ انجام فعالیت های زیر در ارتباط با اشخاص سرمایه پذیر:
–خدمات اجرایی در تهیه مواد اولیه و ماشین آلات و…
–خدمات طراحی و مهندسی اصولی و تضمین پروژه ها و…
–انجام مطالعات، تحقیقات و…
–تامین منابع مالی اشخاص حقوقی سرمایه پذیر از منابع داخلی و…
– سرمایه گذاری با اهداف کسب انتفاق و کنترل عملیات با نفوذ قابل ملاحظه در سهام و…
ب) موضوع فعالیت شرکت های فرعی
-۱ سرمایه گذاری در مسکوکات، فلزات گرانبها و…
-۲ سرمایه گذاری سهام و سهم الشرکه و…
-۳ سرمایه گذاری در سایر اوراق سهامدار و…
-۴ سرمایه گذاری در سایر دارائی ها …
-۵ ارائه خدمات مرتبط …

نوسانات این سهام چگونه بوده است ؟؟

شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو در سال ۱۳۸۶ وارد بورس شد که قیمت هر سهم آن ۱۲ تومان بود.

این سهام نوسانات زیادی داشته که حتی قیمت آن در سال ۱۳۸۸ به ۶ تومان هم رسید.

ولی از سال ۱۳۹۲ سیر صعودی را به همراه داشته است که قیمت آن در آخر سال ۱۳۹۲ به ۳۰ تومان رسید.

این سهام قیمتش در اواسط سال ۱۳۹۸ ، ۳۰ تومان بود ولی در یک سال اخیر رشد چشمگیری داشته اسن به طوری که قیمت آن در اواخر تیر ماه سال ۱۳۹۹ به ۹۶۱ تومان رسیده است که این به این منظور است که بین سال ۱۳۹۸ تا ۱۳۹۹ ، ۳۰۰۰ درصد سود کرده است.

پیشنهاد می کنیم مقاله ما را در زمینه دامنه نوسان چیست؟|عوامل موثر بر آن کدامند؟ را برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه نمایید.

خبر مهم خگستر :

به نقل از کدال، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو از واگذاری تعداد ۲۲۵.۰۰۰.۰۰۰ سهم سرمایه گذاری سمند خبر داد. قیمت پایه فروش و قیمت پایانی سهام مذکور به ترتیب ، ۶.۲۵۳ و ۵.۲۷۳ میلیارد ریال می باشد.

اعضای هیات مدیره خگستر :

آقای شیخی (رئیس مجمع- رئیس هیات مدیره)

آقای صالحی (ناظر اول- نماینده ایران‌خودرو)

آقای ساعدی (ناظر دوم- نماینده بانک پارسیان)

خانم اسماعیلی (دبیر)

آقای جلالی (مدیرعامل)

آقای موحدنژاد (معاونت مالی)

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۸ در تاریخ ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۹ برگزار شد.

براساس گزارش منتشر شده در خصوص این جلسه، خلاصه تصمیمات مجمع عمومی شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو عبارت است از:

  • سود نقدی به ازای هر سهم به مبلغ ۲ ریال و سود خالص به ازای هر سهم ۱۸ ریال تصویب شد.
  • سود خالص ۷۰۳ میلیارد و ۷۳ میلیون ریال و سود انباشته پایان دوره با لحاظ کردن مصوبات مجمع، ۶ هزار و ۲۲۳ میلیارد و ۷۵۱ میلیون ریال اعلام شد.
  • ایران مشهود به ‌عنوان بازرس قانونی و حسابرس و دایا رهیافت به‌عنوان بازرس علی‌البدل انتخاب شدند.

 

گزارش ها مالی این سهام :

درآمد های عملیاتی خگستر در نیمه نخست ۹۸ نسبت به سال گذشته با ۳۶ درصد کاهش، به ۶ میلیارد تومان رسیده است. با اینکه هزینه های عملیاتی ۲۵ درصد افزایش داشته و به ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان رسیده است. در نتیجه سود عملیاتی با ۷۵ درصد کاهش، به ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان رسیده است.

این شرکت هیچ گونه تسهیلات مالی ندارد. سایر درآمد های غیر عملیاتی با ۹۶ درصد کاهش، به ۲ میلیارد تومان رسیده است. دلیل بالا بودن درآمد های غیر عملیاتی در دوره ی مالی قبل، فروش دارایی ثابت بوده است. بنابراین کاهش این درآمد نسبت به سال گذشته طبیعی است.

در نهایت سود خالص این شرکت در دوره ی شش ماهه ۲ میلیارد تومان (همان ۱ تومان به ازای هر سهم) بوده که نسبت به سال گذشته ۸۸ درصد کاهش یافته است.

ارزش بازار سرمایه گذاری های بورسی این شرکت در ابتدای سال ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است. این رقم در نیمه نخست سال جاری با افزایش چشمگیرِ ۱۰۰ درصدی، به ۹۸۵ میلیارد تومان رسیده است. بهای تمام شده این سرمایه گذاری ها مجموعا ۲۹۴ میلیارد تومان بوده در نتیجه ارزش افزوده ی پورتفوی بورسی این شرکت به ۶۹۰ میلیارد تومان رسیده است.

عمده ی سرمایه گذاری بورسی این شرکت به بلوک ۸.۳ درصدی بانک پارسیان بر می گردد. خگستر بابت خرید این بلوک ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده است در حالی که امروز ارزش بازار آن به ۶۶۵ میلیارد تومان رسیده است.

شرکت صنعتی نیرو محرکه دومین سرمایه گذاری بورسی این شرکت به شمار می رود. خگستر مالک حدود ۴۹ درصدی خمحرکه می باشد. بهای تمام شده سهام خمحرکه برای خگستر ۵۰ میلیارد تومان بوده که ارزش امروز آن به بیش از ۳۳۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

شرکت مهرکام پارس نیز دیگر سرمایه گذاری عمده ی خگستر در بورس است. خرید ۵۲ درصد از سهام این شرکت برای خگستر ۲۶ میلیارد تومان هزینه داشته و ارزش امروز آن به ۲۴۰ میلیارد تومان رسیده است.

از جمله شرکت های غیر بورسی زیر مجموعه خگستر می توان به سرمایه گذاری سمند، ریخته گری آلومینیوم ایران خودرو و صنایع ریخته گری ایران خودرو اشاره کرد.

خگستر در حالی مالک ۳۰ درصدی سرمایه گذاری سمند است که تنها پرتفوی بورسی این شرکت ۲۳۳۰ میلیارد تومان است. در نتیجه خگستر مالک ۷۰۰ میلیارد تومان از پورتفوی این شرکت خواهد بود

برای آشنایی بیشتر با پرتفو  پیشنهاد می کنیم مقاله پرتفو (سبد سهام) چیست؟|انواع سبدسهام|چیدمان سبدسهام مطالعه نمایید

برای موفقیت در بورس و سرمایه گذاری پیشنهاد می کنیم مقالات  ما را در زمینه آموزش بورس و آموزش سرمایه گذاری مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *