۰۲/۲۶/۱۴۰۱
نماد خزر + تحلیل در بورس | شرکت فنرسازی زر
نماد بورسی

نماد خزر + تحلیل در بورس | شرکت فنرسازی زر

اطلاعات شرکت خزر:

نماد: خزر

نام شرکت: فنرسازی زر

مدیر عامل: مهدي صدري

فکس: ( ۲۱ ) ۴۴۹۲۲۶۴۷

آدرس: تهران، کیلومتر ۱۵ جاده قدیم کرج، شرکت فنر سازی سایپا

آدرس وبسایت: www.zarspring.com

ایمیل:   info@zarspring.com

سال مالی: ۱۲/۳۰

تاریخچه:

شركت فنرسازی زر در سال ۱۳۴۲ بصورت شركت سهامی خاص تأسیس شد.

این شرکت در سال ۱۳۸۰ از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد و تمامی مردم می توانستند سهام آن شرکت را خریداری کنند. متعاقب آن شركت در بازار بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد و در سال ۱۳۸۰ محصولات جدید سیستم تعلیق به سبد محصولات تولیدی شرکت اضافه گردید.

در سال ۱۳۸۶ سالن تولید انواع میل موجگیر، تورشن بار، فنر لول و … به گلپایگان منتقل و گسترش یافت. نام شركت فنرسازی زر به عنوان یكی از بزرگترین شركت های فنرسازی در خاورمیانه همیشه در اذهان مشتریان خارجی بوده و بیش از ۳۲ درصد از سهم  بازار در ایران متعلق به این شركت می ‏باشد.

ظرفیت تولید:

شرکت با حجم تولید در سال اول به مقدار ۱۰۰۰ تن از انواع فنر تخت شروع به کار کرده است.

محصولات شرکت در آغاز کار جهت تامین نیاز بازار قطعات یدکی تولید می گردید و به مرور با توجه به افزایش نیاز بازار و دریافت سفارش از کارخانجات تولید کننده خودرو، ظرفیت تولید شرکت افزایش یافت تا آنجایی که در سال ۱۳۵۵ با حجم تولید سالانه شرکت در سه شیفت به مقدار ۱۲۰۰۰ تن اصلاح یافت.

در ادامه این روند در سال ۱۳۶۲ موافقت اصولی در راستای ایجاد خط جدید تولید دریافت شد و در سال ۱۳۶۶ به مرحله بهره برداري رسید و در سال ۱۳۷۵ شرکت اقدام به نصب و بهره برداري از ماشین آلات تولید فنر پارابولیک نمود. این درحالی است كه شرکت فنر سازی زر ظرفیت اسمی تولید فنرهای تخت و تیغه گریدر خود را به ۱۸۰۰۰ تن در سال افزایش داده بود. ظرفیت تولید سالیانه کنونی انواع محصولات در یک شیفت کاري معادل ۵۰۰ تن می باشد.

فعالیت اصلی شرکت:

تامین و اداره کارخانجات با هدف تولید انواع فنرهاي ورقی لوله اي براي انواع وسایل نقلیه زمینی و روی ریل و همچنین تولید انواع و اقسام فنرها و انواع قطعات وسایل نقلیه موتوري و صنعتی و ماشین های کشاورزي و واردات و صادرات و پخش مواد اولیه و مصنوعات نیمه ساخته در حدود فعالیت هاي ذکر شده. فعالیت هاي دیگر شرکت تولید و فروش قطعات مهم سیستم تعلیق خودرو، شامل میل موجگیر و توشن بار جهت تامین نیاز کارخانجات خودرو سازی می باشد که هم اکنون توسط شرکت زر گلپایگان انجام می شود. همچنین استقرار ماشین آلات تولید فنر و استقرار و بهره برداری خط تولید پابندفنری ریل از دیگر پروژه های کارخانه فنر سازي زر می باشد که هم اکنون توسط شرکت فنر سازي زر سیستان انجام می شود.

گزارش های مالی شرکت فنرسازی زر در سال ۱۳۹۹:

شرکت در سه ماهه حدود ۲ ریال، در شش ماهه حدود ۵ ریال، در نه ماهه حدود ۱۷ ریال و در یکساله حدود ۷۰ ریال سود شناسایی کرده است.

شرکت ۳۶۰ میلیون تومان برگشت از فروش شناسایی کرده است.

قیمت پایانی حدود ۷۵ درصد افزایش داشته است.

با توجه به افزایش درآمد، سود ناخالص ۷ درصد افزایش داشته است.

مخارج فروش، اداری و عمومی حدود ۳۵ درصد درصد افزایش، مخارج کاهش ارزش دریافتی های منفی حدود ۱۲۰ درصد افزایش و سایر درآمد های عملیاتی حدود ۸۰ درصد کاهش داشته است.

سایر هزینه های عملیاتی حدود ۶۰ درصد کاهش داشته است.

هزینه های مالی ۴۳ درصد کاهش و سایر درآمد های غیر علمیاتی از محل سرمایه گذاری ها تقریبا ۱۰۰ درصد افزایش داشته است.

محصولات سبک، محصولات سنگین و محصولات نیمه سنگین، به ترتیب جز پر فروش ترین محصولات داخلی این شرکت است و محصولات نیمه سنگین، محصولات سنگین و محصولات سبک، به ترتیب جز پر فروش ترین محصولات خارجی شرکت می باشد. مواد اولیه شرکت شمش فنر و متعلقات است که به صورت داخلی تهیه می شود.

علت کاهش درصد سود هر سهم نسبت به سود خالص، افزایش سرمایه ۶۰ درصدی بوده است که این افزایش سرمایه در آخر سال ۱۳۹۸ در مرجع ثبت شرکت ها، به ثبت رسیده است. با احتساب سرمایه قبلی سود هر سهم حدود ۱۱ تومان محاسبه می شود.

تحلیل نماد خزر:

این سهام در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۵ با نماد خزر در بازار بورس عرضه شد و قیمت هر سهم آن حدود ۱۸ تومان بود.

این سهام در سال ۱۳۸۹ با رشد قیمت خوبی همراه بود و قیمت هر سهم آن به ۳۰ تومان رسید.

این سهام تا آخر سال ۱۳۹۲ نوسانی بود ولی در آخر سال ۹۲ با رشد قیمت چشمگیری همراه بود و قیمت هر سهم آن تا ۱۰۰ تومان افزایش یافت.

ولی این سهام در سال بعدی به دلیل سود زیاد در سه ماه آخر سال ۱۳۹۲، با افت قیمت همراه بود و قیمت هر سهم آن تا ۵۰ تومان کاهش یافت.

نماد خزر تا سال ۱۳۹۵، رشد قیمت خوبی نداشت ولی در سال ۱۳۹۵ قیمت هر سهم آن دوباره به ۱۰۰ تومان رسید ولیدر دو سال بعدی این سهام با مقداری افت قیمت تا ۷۰ تومان پایین آمده و در حوالی آن قیمت ها در حال چرخش بوده است.

در سال های ۹۸ و ۹۹، نماد خزر مانند باقی نماد ها با رشد قیمت چشمگیری همراه بوده است، به طوری که قیمت هر سهم آن در آخر سال ۹۸ به ۷۹۰ تومان قیمت هر سهم آن در آخر مرداد ماه سال ۹۹ به ۱۰۰۰ تومان رسیده بود.

این سهام در بیشتر سال ها با رشد قیمت چشمگیر و یا افت قیمت باورنکردنی همراه بوده است و همین امر باعث شده تا افرادی روی این سهم سود بکنند که با دانش خود در بورس، بر این باور بوده اند که در بعضی سال ها این سهام سود می کند و اگر دانش کافی را داشتند، از این سهام سود کرده اند.

اعضای هیئت مدیره ی شرکت فنرسازی زر:

مهدي صدری-مدیر عامل و عضو هیئت مدیره

حسن نونژاد-رییس و عضو هیئت مدیره

حسین خوش طینت-نایب رییس و عضو هیئت مدیره

سید محمد سادات-عضو هیئت مدیره

سید احمد نصری-عضو هیئت مدیره

نماد کحافظ در بورس | کاشی‌ و سرامیک‌ حافظ‌

نماد ولیز در بورس | شرکت لیزینگ ایران

نماد غپاک در بورس | لبنیات‌ پاستوریزه‌ پاک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.