مرکز پژوهش‌های مجلس به منظور دریافت نظرات کارشناسان و صاحب‌نظران این حوزه، پیش‌نویس اطلاح قانون بازار اوراق بهادار(بازار سرمایه) را منتشر کرد. مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرده که با توجه به اعلام نظرات مرکز پژوهش‌ها به دولت جهت تصویب طرح‌ها و لایحه‌ها و در راستای مطالبه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مبنی بر به‌کارگیری از نظرات همه متخصصین و فعالان این حوزه در نهایی‌سازی اصلاح قانون بازار سرمایه، این مرکز از همه صاحب نظران و کارشناسان بازار سرمایه کشور دعوت به عمل می‌آورد تا نظرات پیشنهادی خود را درخصوص پیش‌نویس اصلاح قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب سال ۱۳۸۴، حداکثر تا تاریخ ۶ تیرماه ۱۴۰۱ به این مرکز ارسال نمایند.

رئیس کمیته بازار سرمایه مجلس شورای اسلامی، آقای محسن علیزاده در خصوص این موضوع اعلام کرده که پیش نویس طرح اصلاح قانون بازار اوراق بهادار در اختیار کارشناسان مربوطه قرار گرفته است تا نظرات فنی خود را در این مورد اعلام کنند. وی همچنین افزود: «قصد داریم با برگزاری جلسات مختلف با فعالان این حوزه و نهادهای ذیربط، اصلاح قانون حمایت از بازار را تا حداکثر 10 روز بعد از دریافت تمامی نظرات پیشنهادی از سوی کارشناسان، به صحن علنی مجلس برده و به یاری خداوند متعال تصویب کنیم.»

لازم به ذکر است در این خصوص آقای ولی اسماعیلی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس، از ارائه طرحی جدید برای تبلیغات بورس اوراق در فضای مجازی خبر داد و افزود: در مورد مدیریت و نظارت بر فضای مجازی طرح‌های مختلفی در مجلس ارائه شده است که در آن افراد برای انجام تبلیغات نیازمند به مجور قانونی باشند. وی با اشاره به اینکه نداشتن مجوزهای قانونی یک خلأ قانونی به حساب می‌آید افزود مجلس برای قانونمند کردن تبلیغات در فضای مجازی، اقدامات خوبی را در دست اجرا دارد.

تحلیل بورس

به گفته‌ی آقای اسماعیلی برای ایجاد شفاف سازی اقتصادی، مجلس از طرح سوت زنی به خصوص در بازار سرمایه حمایت می‌کند. همچنین اشاره کرد که این طرح باید در سایر نهادها و دستگاه‌ها و حتی در خود مجلس نیز اجرایی شود.

البته آقای علیزاده در مورد این طرح گفته که طرحی که آقای اسماعیلی ارائه کرده زیرمجموعه پیش‌نویس طرح اصلاح قانون بازار اوراق بهادار نیست و ارتباطی با آن ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید