مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

سود بورس چگونه به دست می آید و مزایای آن چیست ؟
سود بورس چگونه به دست می آید و مزایای آن چیست ؟
بورس ایران

سود بورس چگونه به دست می آید و مزایای آن چیست ؟ 

افرادی که در بورس سرمایه گذاری می کنند اغلب نگران این موضوع هستند که سود بورس چگونه به دست می آید و یا سود خود را در این بازار چگونه به دست می آورند. در اینجا دو روش کسب سود از طریق خرید سهام شرکتها آورده شده است که به ترتیب به هر یک از انها می پردازیم.

روش اول

روش اول از طریق عملکرد شرکت در طول یک سال مالی است. سال مالی معمولا از ابتدای سال شمسی شروع شده و تا پایان همان سال ادامه دارد به غیر از سال اول تاسیس شرکت که سال مالی آن را از تاریخ تاسیس تا ۳۶۵ روز پس از آن محاسبه می کنند و بعد از آن هر یک سال شمسی را سال مالی می گویند. هر چه عملکرد شرکت در یک سال مالی بهتر باشد، سود حاصله بیشتر خواهد بود و این سود نیز به دو قسمت تقسیم میشود. بخشی از آن بین سهامداران شرکت به صورت نقدی تقسیم میشود و بخشی دیگر برای برنامه های توسعه ای شرکت کنار گذاشته می شود.

روش دوم

اما روش دوم کسب سود شامل قیمت سهام می شود. هر چقدر عملکرد شرکت بهتر باشد قیمت سهام ان شرکت نیز با ارزش تر می شود و خریداران بیشتری مایل اند که سهام ان شرکت را خریداری کنند و این امر باعث افزایش ارزش قیمت سهام آن شرکت می شود.

بنابراین اگر شخصی سهام چنین شرکتی را خریداری کند هم می تواند در سود نقدی آن شریک باشد و هم می تواند از محل افزایش قیمت سهام کسب سود کند. همانطور که گفتیم یک معامله گر می تواند از طریق بدست اوردن سود نقدی و ارزش سهام کسب سود کند اما مزایای دیگری که این نوع سرمایه گذاری دارد این است که به علت اینکه بازار بورس یک بازار قانونی است و متمرکز، معامله گر می تواند از مزایای قانونی آن برخوردار باشد و در امنیت کامل به معامله بپردازد. همچنین به علت اینکه بازار بورس بازاری است که شما هر زمان و هر مکانی که اراده کنید می توانید اقدام به خرید و یا فروش کنید این بازار قابلیت نقد شوندگی دارد و می توان به عنوان یک منبع نقدی به آن نگاه کرد و نیز این بازار چون یک بازاری برای سرمایه گذاری محسوب می شود پول شما در آن می تواند در شرایطی نگهداری شود که از نوسانات و تورم و اخبار سیاسی و اقتصادی در امان باشد و شما می توانید پول خود را به عنوان یک سرمایه امن نگهداری کنید . ( البته با توجه به داشتن دانش در مورد اخبار سیاسی و اقتصادی و تاثیر آن در بازار بورس).

شما در این بازار با خرید سهام یک شرکت می توانید در اداره آن شرکت نیز سهیم باشید و همچنین یک مزیت عالی که بازار بورس دارد این است که شما با داشتن هر مبلغی می توانید در این بازار سرمایه گذاری کنید. هر چند لازم به ذکر است که اگر دانش و اطلاعات کافی در زمینه بورس نداشته باشید نمیتوانید در این بازار موفق شوید. همانطور که قبلا ذکر شد شما می توانید با هر مبلغی شروع به سرمایه گذاری کنید و تا میلیاردها تومان نیز هیچ محدودیتی برای سرمایه گذاری وجود ندارد. اما دقت داشته باشید با توجه به اینکه سرمایه گذاری در بازار بورس می تواند برای شما پر سود باشد اما از طرفی اگر اطلاعات کافی نداشته باشید میتواند این بازار به یکی از بزرگترین اشتباهات زندگی شما تبدیل شود.

پس توصیه می شود پس از مطالعه و بررسی همه جوانب و کسب اطلاعات کافی در این زمینه اقدام به سرمایه گذاری در این بازار کنید. با این کار شما می توانید تا حد زیادی ریسک سرمایه گذاری را پایین بیاورید و آمادگی نوسانات سهام را داشته باشید. برای این کار بایستی ابتدا اهداف خود را مشخص کنید . یکی از این اهداف سرمایه گذاری بلند مدت و یا کوتاه مدت است. اگر میخواهید به دانش و تجربه کافی در زمینه سرمایه گذاری دست پیدا کنید و اگر می خواهید سود متناسب با سرمایه خود را به دست آورید توصیه می شود روی تصمیم گیری های بلند مدت تمرکز کنید .

هر چند امروزه بیشتر افراد خصوصا جوانان و میانسالان به علت نداشتن آگاهی و اطلاعات لازم و عجله در کسب سود، اقدام به سرمایه گذاریهای کوتاه مدت می کنند اما این روش از نظر حرفه ای ها و با تجربه های سرمایه گذاری در بورس روشی پر ریسک و کم بازده است. بنابراین شما نیز تلاش کنید مسیری را که همه دنبال می کنند را نروید و به جای آن راهی را انتخاب کنید که ریسک کمتر و بازده بیشتری داشته باشد. این کار نیازمند صبر و حوصله و دانش بیشتری است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *