اگر دارایی هر شرکت را به قسمت های مساوی تقسیم کنیم هر قسمت را سهم یا سهام می گویند و سهم یا سهام را به دو دسته تقسیم بندی کرده اند: سهام عادی و سهام ممتاز. سهام ممتاز قابل معامله نیست اما سهام عادی را می توان معامله کرد و در بازار بورس خرید و فروش می کنند و سهامدار به نسبت سود فروش سهام دارای حق و سود میباشد. شرکتها باید برای ورود به بازار بورس حد اقل 500 هزار تومان آورده داشته باشد. یعنی حداقل ارزش سهام یک شرکت باید این مبلغ باشد و حداکثری نیز برای آن مشخص نشده است اما تا به امروز حداکثر ارزش سهام شرکتهایی از جمله نفت و گاز چیزی حدود 8 میلیارد و 150 میلیون تومان بوده است. در واقع هر سهم یک ورقه دارای ارزش است ( اوراق بهادار) که شما با خرید هر یک از این ورقه ها مالکیت آن شرکت را به نسبت خریدتان به دست می آورید.

شرکتها با توجه به سابقه فعالیت موفقشان در بورس و یا ناکامی هایشان دارای ارزش بالا یا پایین می شوند که با بررسی دقیق دفاتر اندیکاتور و یا بررسی نمودارهای قیمت آنها می توانید تشخیص دهید که ارزش سهام هر شرکت به چه شکل پیش می رود. با توجه به اینکه بسیاری از شایعات در مورد خریدن و فروختن سهام یک شرکت وجود دارد اما این شایعات تاثیری در ارزش سهام شرکتها ندارد و اگر اشخاص قصد سرمایه گذاری در یک سهم را داشته باشند باید با توجه به اطلاعات نموداری(تحلیل تکنیکال) و سابقه شرکت(تحلیل فاندامنتال) تصمیم را بگیرند.

اما با توجه به اطلاعاتی که این روزها در مورد سهام شرکتهای مختلف ایرانی وجود دارد، طی سالهای اخیر سهام بسیاری از شرکتهای بزرگ یا در حال افول بوده و یا به صورت خنثی حرکت کرده اند و شرکتهای کوچک و نو پا اما در حالت خوبی بوده و رو به رشد بوده اند. هر چند که این اطلاعات فقط در مورد سالهای اخیر در ایران بوده است و با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی کشورمان ممکن است اوضاع تغییر کند و بهتر شود و یا حتی بدتر و یا خنثی باقی بماند، اما مطالعه در مورد اطلاعات  وضعیت شرکتهایی که در بورس هستند  در تصمیم گیری اشخاص بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

چگونه در بورس حرفه ای شویم؟

با توجه به اینکه همه می خواهند ثروتمند شوند، پس باید تصمیمی درست در یک حرفه خاص گرفت و اقدام به سرمایه گذاری در آن حرفه کرد. یکی از بهترین روشهای ثروتمند شدن ( البته با در نظر گرفتن زمان و تجربه) سرمایه گذاری در بازار های مالی و خصوصا بازار بورس است. نکات بسیار زیادی در مورد حرفه ای شدن در بازار بورس وجود دارد که ما در اینجا به چند نمونه از آنها می پردازیم. یکی از این موارد گرفتن مشورت از متخصصان این کار است که با داشتن تخصص و سواد لازم در مورد بازار سهام می توانند یا به صورت حضوری و یا به صورت آنلاین به شما کمک کنند. افراد دیگری نیز هستند که به صورت تجربی توانسته اند دانش زیادی در این زمینه کسب کنند که با متخصصان تحصیل کرده تفاوت دارد.

افراد با تجربه را می توان در تالارهای بورس هر شهر پیدا کرد. این افراد با سرمایه گذاری طی سالهای متمادی و شکست ها و موفقیت های فراوان توانسته اند تجربیات زیادی را کسب کنند و بسیار کمک کننده هستند. داشتن اطلاعات در مورد تجزیه و تحلیل های بنیادی و تکنیکال نیز روشی بسیار عالی در زمینه بازار بورس است. حتی اگر چند نمونه کتاب و مقاله و سایت را در این مورد مطالعه و بررسی کنید میتواند به شما در این بازار کمک کند. هر چند که تنها مطالعه چند کتاب در مورد تحلیلها نمی تواند شما را به یک حرفه ای تبدیل کند اما در نظر گرفتن آن در کنار دیگر موارد می تواند کمک کننده باشد. در مورد اصطلاحات صف خرید، کف قیمت و سقف قیمت نیز خود را قوی کنید تا بتوانید وضعیت سهام شرکتها را به راحتی بررسی کنید بتوانید تصمیم بگیرید چه وقت سهم را بخرید و چه زمان بفروشید و معامله گرانی که در صف خرید قرار میگیرند چه کسانی هستند.

هر چند که هیچ کس نمیتواند به طور صد در صد تشخیص دهد که کف قیمت چه زمانی است و به راحتی سهم را بخرد و سقف قیمت را که تشخیص داد به راحتی بفروشد، زیرا همانگونه که همه می دانیم در بازارهای مالی هیچ چیزی صد در صد نیست و هیچ کس نمی تواند پیش گویی کند و این پیش بینی ها تا حدودی می توانند صحیح باشند مثلا حدود 80 درصد. این حدود تشخیص می تواند برای تصمیم گیری مناسب باشد و می توان برای ادامه دادن در بازار بورس از آنها کمک گرفت. همیشه این نکته را نیز در نظر داشته باشید که اگر تازه کار هستید مقداری پول نقد داشته باشید که اگر همه احتمالات به حداکثر خود رسید و قصد خرید داشتید، پول نقد داشته باشید و بتوانید از فرصت استفاده کنید.

سهام مناسب خرید در بورس چه سهامی است؟

برای سرمایه گذاری در بورس بهتر است فقط به سود کردن فکر نکنید خصوصا اگر تازه کار هستید. اولین قدمی که در شروع سرمایه گذاری باید بردارید این است که بتوانید دوام بیاورید و اصطلاحا زنده بمانید و حفظ سرمایه کنید . اما در کل اگر تازه کار هستید بهتر است سهام شرکتهایی را خریداری کنید که از نظر نمودار قیمتی در وضعیت مطلوبی هستند مثل شرکتهای هولدینگ. این نوع شرکتها چون در زمینه های مختلف کار میکنند و از لحاظ مالی در وضعیت خوبی قرار دارند می توانند گزینه خوبی برای تازه کاران باشند. هر چند که امروزه با توجه به شرایطی که بر کشورمان حاکم است اکثر شرکتهای بزرگ در وضعیتی خنثی قرار دارند و شرکتهای کوچک و نوپا شرایط بهتری دارند این شرکتها نیز برای انتخاب گزینه های خوبی هستند. در واقع باید به گونه ای عمل کنید که به دنبال ارزش سهام هر شرکت باشید نه قیمت هر سهام. از دیگر عواملی باید در خرید سهام شرکتها در نظر داشته باشید سود بلند مدت شرکتهاست.

شرکتهایی وجود دارند که با بررسی نمودار ارزش انها و قیمتهایشان می توان پیش بینی کرد که رشد ارزش آنها در وضعیت خوبی قرار دارد و می توانند برای خرید سهم یا سهام انها اقدام کرد. در این شرایط و کلا به تازه کاران سفارش می شود هرگز با تمام سرمایه خود وارد بازار بورس نشوید. این بازار شبیه بازارهای مالی دیگر مثل خرید ملک و زمین و … نیست که بتوان با پیشنهاد یک دوست یا یک آشنا اقدام به خرید کرد و باید از قبل اطلاعات ان را بررسی کرد. ما در تمام زمینه های مالی بازار بورس به شما توصیه می کنیم با هر دو پا به عمق اب نروید زیرا احتمال اینکه با شکست مواجه شوید بسیار زیاد است. ابتدا دانش خود را بالا ببرید، سپس مشاوره بگیرید و از افراد با تجربه اطلاعات کسب کنید و نمودارها را بررسی کنید و در نهایت با مقدار کمی پول وارد بازار شوید و البته همه پول خود را در یک جا جمع نکنید و هیجانات خود را کنترل کنید و صبور باشید.

منابع

www.tejaratnews.com

www.asriran.com

 

دیدگاهتان را بنویسید