مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

سهام چیست؟
سهام چیست؟
آموزشی

سهام چیست؟ 

شاید اولین سوالی که در ذهن یک سرمایه گذار ایجاد شود این باشد که سهام چیست؟ در واقع بیشترین اوراق بهاداری که در بازار بورس تهران خرید و فروش می شود ، سهام است که خود یکی از انواع اوراق بهادار محسوب ی شود.

برای درک بهتر مفهوم سهم ، اگر فرض کنیم هر شرکت سهامی عام یا خاص به قسمت هایی مساوی تقسیم شده باشد، به هرکدام از این قسمت ها یک سهم گفته می شود که در کنار هم سهام آن شرکت را تشکیل می دهند.

 

در تفاوت شرکت های سهامی عام و خاص اینگونه است که همه معامله گران می توانند سهام یک شرکت عام را معامله کنند اما تنها عده خاصی امکان معامله سهام شرکت های سهامی خاص را دارند. و درواقع مالکیت ان ها در اختیار افراد خاصی می باشد.

 

ورقه سهام چیست؟

ورقه سهم به منزله سند سهام شماست و گویای این است که صاحب آن صاحب چه تعداد سهامی است. درواقع این برگه سهم نشان می دهد که فرد سهام دار مالک چه تهداد سهام از یک شرکت خاص است و حاوی اطلاعاتی است شامل نام شرکت ، شماره ثبت ، مشخصات و کد بورسی صاحب سهام ، تهداد و مبلغ اسمی سهام و … .

انواع سهام

 

سهام عادی 

صاحب سهام عادی ، مالک کسری از شرکت می باشد که به میزان سهامی که دارا می باشد ، در ریسک و فعالیت های اقتصادی آن شرکت سهیم است.

قطعا شرکت ها از راه فروش سهامشان تامین سرمایه می کنند که به آن سرمایه سهمی گفته می شود. و شرکت ها موظف هستند تا سقفی که در متن اساسنامه برایشان به نام سرمایه مجاز تعیین شده است تامین سرمایه کند و بصورت عادی مجاز به عرضه بیشتر سهامشان نیستند.

سهام ممتاز (Preferred Shares)

در ابتدا توجه شما را به این موضوع جلب می کنم که این نوع سهام در بازار بورس تهران وجود ندارد و مطالب فوق تنها جنبه اطلاع عمومی دارند.

درصورت منحل شدن شرکت ، مالکان سها ممتاز در مقایسه با مالکان سهام عادی برتری هایی دارند مانند حق تقدم در توزیع دارایی های شرکت و ممکن است حق رای هم داشته باشند که این حق رای درصورتی است که پرداخت سود سهامشان به تعویق افتاده باشد.

 سهام جایزه (Bonus Shares)

سهام جایزه در زمان افزایش سرمایه شرکت منتشر و به سهامداران شرکت تعلق می‌گیرد.

بخشی از سود سالانه شرکت‌ها در حساب سود انباشته آن‌ها ذخیره می‌شود. سودهایی که در سال‌های گذشته بین سهامداران تقسیم نشده است در جهت جبران و احیاء مخارج مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری‌های جدید و سایر عملیات شرکت به کار گرفته شده و عملاً جریان نقدینگی جدیدی به شرکت ورود پیدا نمی‌کند.

همانطور که مشخص است در این حالت سهامداران پولی برای خرید اوراق جدید تزریق نمی‌کنند، به همین دلیل اصطلاحاً به سهام تعلق گرفته به سهامداران سهام جایزه می‌گویند. این سهام جایزه به همه سهامداران تعلق دارد و سهامداران بدون نیاز به پرداخت هیچ گونه وجهی، مالک سهام جایزه شده به نحوی که میزان مالکیت سهامداران پس از این نوع افزایش سرمایه تغییری نخواهد کرد. (تغییری در دارایی شما صورت نمی‌گیرد: یعنی پس از اینکه تعداد سهام شما زیاد شد، طبق فرمول بالا قیمت جدید سهام طوری تغییر می‌کند که دارایی شما تغییری نمی‌کند اما تعداد سهام شما زیاد می‌شود.)

منبع :

 capital.com 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *