مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

سفارش من از کجا اعمال میشود؟
سفارش من از کجا اعمال میشود؟
بورس امریکا

سفارش من از کجا اعمال میشود؟ 

زمانی، بازارهای مالی جهان از صرافی های منطقه ای و کوچکی تشکیل شده بود که ساعات کاری آنها به تریدرهای محلی بستگی داشت و دریافت اطلاعات واقعی مربوط به قیمت ها تقریبا غیر ممکن بود.

امروزه، به لطف فناوری می توان در تمام طول روز و با درآمدن خورشید و تا پایان شب می توان اطلاطلاعات مربوط به بازارهای مالی در سراسر جهان باخبر شد. اما یک بازار مرکزی وجود دارد که دیگر بازارها زیر مجموعه ی آن محسوب میشوند: بازار مالی ایالات متحده، که بر اساس امار رسیده از ۳۱ سپتامبر ۲۰۱۶ حدود ۵۳.۲ درصد بازار سهام جهانی را تشکیل میدهد.

با وجودیکه این بازار ( ایالات متحده) بازاری یکپارچه نیست ، اما زمانی که اقدام به خرید و یا فروش سهام ، شاخص، ETF و یا موارد دیگر میکنید، بسته به محصول و قیمت آن، سفارش شما میتواند در هر تعدادی و هر مکانی از جمله صرافی ها و کارگزاری ها پر شود. در زیر برخی پلتفرم هایی که اقدام به ثبت سفارش ها می کنند آورده شده است.

بورس اوراق بهادار نیویورک :

( NYSE (New York Stock Exchange بزرگترین بورس اوراق بهادار دنیا محسوب می شود. بر اساس آمار سرمایه گذاری در این منطقه که از ماه می ۲۰۱۷ منتشر شده است حجم معاملات انجام شده در آن برابر با ۲۱.۱ تریلیون دلار بوده است. NYSE از متخصصین و سرمایه گذاران برای تسهیل امر تجارت و پر کردن سفارش های عموم مردم استفاده میشود. از سال ۲۰۱۳ ، NYSE به عنوان شرکت تابعه از گروه معاملاتی بین قاره ای  (ICE) فعالیت می کند.

بازار سهام NASDAQ (نزدک) :

این بازار نخستین بورس الکترونیکی در جهان است که در ابتدا آن را انجمن ملی بورس اوراق بهادار الکترونیکی نامیده اند . در این بازار  همه ی معاملات از طریق یک پیشخوان الکترونیکی انجام می شود و دومین بورس بزرگ در جهان پس از بورس نیویورک است و این بازار نیز برای تسهیل امر تجارت به وجود آمده است. هر دو بازار NYSE و NASDAQ ساعات معاملات منظمی دارند و از  نه و نیم صبح تا چهار بعد از ظهر مشغول فعالیت هستند.

Dark Pools :

شاید این اسم کمی عجیب به نظر برسد ( استخرهای تاریک).  این صرافی فقط مبادلات خصوصی اوراق بهادار را انجام می دهد. به این بازار  Dark یا تاریک می گویند زیرا مبادلات آن در دسترس عموم قرار نمیگیرد ، بنابراین هیچ شفافیتی در مورد معاملات وجود ندارد. Dark Pools برای موسسات بزرگی که نمی خواهند اندازه معاملاتشان تاثیر منفی بر قیمت عملکرد آنها بگذارد طراحی شده است تا بتوانند معاملات بلوک که معمولا ۱۰.۰۰۰ سهام یا بیشتر در نظر گرفته می شود را به خود اختصاص دهند.

Internalizers :

این دسته شامل اشخاص بزرگی می شوند که می خواهند موجودی سهام خود را با مشتریان مبادله کنند. یک Internalizer همه چیز ، از یک شرکت بزرگ بازار سرمایه گرفته تا بانک سرمایه گذاری و حتی صندوق های مشترک را داراست. اگر مشتری بخواهد ۵۰.۰۰۰ سهم بخرد، این اشخاص می توانند به جای مراجعه به بازارهای مالی عمومی، از طریق این افراد اقدام کنند.

بازارهای گزینه ای سهام :

در سال ۱۹۷۳ هیات مدیره تجاری شیکاگو بزرگترین بازار معاملات آتی جهان را تاسیس کرد. اکنون سهام ایالات متحده CBOE Holding بزرگترین بازار معاملاتی در ایالات متحده است. این شرکت همچنین دارای BATS، بورس و سهام الکترونیکی و معاملات ارز می باشد.

این بازارها تنها بخشی از بازارهای مالی ایالات متحده است که به بزرگترین بازارهای مالی جهان تبدیل شده است. در مقالات بعدی نگاهی به دیگر بازیکنان اصلی این بازار در سراسر جهان میپردازیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *