مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

سرمایه گذاری در بورس برای مبتدیان
سرمایه گذاری در بورس برای مبتدیان
سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در بورس برای مبتدیان 

 

موفقیت در سرمایه گذاری در سهام بستگی به انتخاب نوع شرکت و همچنین زمان مناسب برای سرمایه گذاری دارد. این فرآیند مستلزم تحقیق دقیق در مورد شرکتهایی است که آنها را برای سرمایه گذاری انتخاب کرده اید و همچنین بستگی به عواملی مثل عملکرد گذشته ی شرکت، گزارشات مالی، مدیریت شرکت و وضعیت کنونی شرکت دارد تا بتوانید به عنوان یک سرمایه گذاری به آن شرکت نگاه کنید.

زمانی که شرکتی را پیدا کردید که همه ی ویژگیهای مورد نظر شما را داشت، باز هم نباید فورا تصمیم بگیرید. به جای این کار، شرکت را در لیست شرکتهایی که قصد سرمایه گذاری دارید قرار دهید و صبر کنید تا آن شرکت سهامش را در بورس کالا به فروش برساند.

خبر خوب این است که بازار همیشه شرکتهای خوبی را عرضه می کند. اگر صبور باشید می توانید لیست بلندی از شرکتهایی که دارای ویژگیهای مورد نظر شما هستند را برای خود تهیه کنید و در نهایت پول خود را در بهترینهای آنها سرمایه گذاری کنید و به سود برسید.

 

نکته ای در مورد سرمایه گذاری

روی احساسات خود تمرکز کنید. مهمترین نکته ای که تا کنون در دنیای سرمایه گذاری در بورس برای مبتدیان به آن اشاره شده است این است که : احساسات خود را بررسی کنید.

اگر در شرکتهای خوبی که در مقطعی از زمان متناسب با ارزششان در بازار به فروش رسیده اند، سرمایه گذاری کرده اید، پول درآوردن خیلی راحت می شود. البته اگر احساسات خودتان را کنترل کنید.

حتی بهترین شرکتها نیز گاهی در کوتاه مدت قیمتهایشان کاهش مییابند و این امر ممکن است باعث ترس سرمایه گذاران شود و از روی بی تجربگی سهام خود را بفروشند.

گاهی هم حرص و طمع باعث میشود در شرکتی که در یک بازده زمانی خاص ارزش سهامش بیشتر از حد معمول بالا برود  سرمایه گذاری کنند و پس از مدتی قیمت به شدت کاهش یابد و دقیقا نقطه ی مقابل نکته ی قبلی است که باز هم باعث شکست سرمایه گذار می شود.

اگر پس از سرمایه گذاری در شرکت های پر سود می خواهید موفق شوید، نباید به احساساتتان اجازه بدهید به جای شما تصمیم گیری کنند. خودتان با منطق و عقل باید پیش بروید.

جلوگیری از زیان های آینده

با یک سرمایه گذاری منطقی و درست می توانید بسیاری از اشتباهاتی که مبتدیان آن را انجام دهند را کنار بزنید و از وقوع آن جلوگیری کنید.

سرمایه گذاری با پول کم برای مبتدیان شاید کمی عجیب به نظر برسد اما برای موفقیت در سرمایه گذاری در بازار بورس نیازی به پول زیاد ندارید.

در واقع، زمانی که من برای اولین بار شروع به سرمایه گذاری کردم، درآمد کمی داشتم و حتی پولم برای زنده ماندن خودم نیز کافی نبود. چه برسد به اینکه مبلغی را هم به چنین بازاری بیاندازم.

واقعیت این است که حتی می توان با حدود ۱۰۰۰ دلار برای یک شروع موفقیت آمیز اقدام کرد. اگر علاقمند به این کار باشید و زمان کافی برای این کار بگذارید همان ۱۰۰۰ دلار می تواند برایتان تبدیل به یک ثروت کلان شود.

در این صورت اگر یک استراتژی درست را برای ۱۰۰۰ دلار به کار ببرید می توانید همان را هم برای ۱۰۰ هزار دلار به کار گیرید. در هر دو صورت شما باید شرکتهای درست را انتخاب کنید و سهام را تا زمانی که پولتان اضافه شود نگهدارید.

 

اگر مبتدی هستید روی بهترین سهام ها سرمایه گذاری کنید

بهترین شرکتهایی که برای مبتدیان مناسب هستند آنهایی هستند که حداقل ۱۰ سال از فعالیت آنها گذشته باشد. شرکتهایی که بتوانید تاریخچه ی فعالیتشان را بررسی کنید و پتانسیل رشد آنها را در آینده ارزیابی کنید. شرکتهایی که دارای مدیریتی قابل اعتماد هستند و با قیمتی که ارزش واقعیشان را در بازار نشان داده می شود به فروش برسند.ّ

اگر شرکتی را پیدا کنید که چنین شرایطی را دارد یک سرمایه گذاری ایده آل را پیدا کرده اید.

 

سرمایه گذاری های کوچک برای مبتدیان

سرمایه گذاری در بورس برای مبتدیان در بازار سهام با هر مبلغی امکان پذیر است. این تا حدودی به این خاطر است که تعداد شرکتهایی که سهام عرضه می کنند زیاد نیست.

بیشتر سهام ها زیر ۱۰۰ دلار برای هر سهم قیمت گذاری میشوند و سهام بیشتر آنها زیر ۱۰۰ دلار است.

قیمت سهام به تنهایی به ما نمیگوید که چقدر می توانیم از یک معامله سود کنیم، اما این واقعیت که اکثر سهم ها دارای قیمتی مناسب هستند باعث میشود تا سرمایه گذاران مبتدی بتوانند با اندک مبلغ نیز شروع به سرمایه گذاری کنند.

 

یک مبتدی چقدر باید در بورس سرمایه گذاری کند؟

در واقع شما به همان اندازه ای که می توانید به عنوان پس انداز کنار بگذارید میتوانید سرمایه گذاری کنید. اگر هم بخواهید می توانید حتی کمتر از این مبلغ را وارد بورس سهام کنید و به آهستگی حرکت کنید. در کل شما با هر مبلغی که راحت هستید می توانید به طور مداوم این کار را انجام دهید.

این کار را انجام دهید و در مسیر درست و یک پول سالم را در دراز مدت به دست آورید.

 

مبتدیان باید منابع سرمایه گذاری را بررسی کنند

اگر بخواهید در مورد بورس سهام و چگونگی موفقیت در آن بیشتر بدانید، قطعا منابع زیادی وجود دارد که به راحتی هم در دسترس هستند.

این منابع شامل کتابها، وبلاگ ها، پادکست ها، اپلیکیشن ها و نرم افزارهای سرمایه گذاری و … هستند. اما بهترین کتابها برای مبتدیانی که می خواهند سرمایه گذاری کنند کدامند؟

کتابهای شگفت انگیز زیادی وجود دارد که توسط سرمایه گذاران موفق نوشته شده اند و دارای نکات مفید و اطلاعات برجسته ای هستند که در مورد بازارهای مالی و دنیای سرمایه گذاری مثل وال استریت نوشته شده اند.

 

یاد بگیرید که کجا باید سرمایه گذاری کنید

پس از اینکه تصمیم گرفتید و سهام مورد نظر را انتخاب کردید باید بدانید از چه طریقی می توانید سرمایه گذاری را انجام دهید.

معمولا کارگزاران آنلاین بهترین گزینه خواهند بود زیرا این واسطه های آنلاین به شما این امکان را می دهند که معاملات خود را با هزینه ای ناچیز انجام دهید، در حالی که همه ی اطلاعات و منابع مورد نیازتان برای سرمایه گذاری را نیز در اختیارتان قرار می دهند.

 

یک سبد سرمایه گذاری برای خود بسازید

در زمان شروع کار، تهیه ی سبد سرمایه گذاری نباید دغدغه ی اصلی شما باشد اما روی یافتن بهترین شرکتها و خرید سهام آنها در زمانی مناسب تمرکز کنید. با انجام این کار به مرور سبد سرمایه گذاری شما ساخته خواهد شد.

هر آنچه را می خواهید انجام دهید را به یاد داشته باشید.

زمانی باید از کار خودتان مطمئن شوید که این شرایط به وجود بیاید: خرید سهام یک شرکت خوب با قیمتی خوب

اگر مواردی که در این مقاله ارائه دادیم را به دقت دنبال کنید، قطعا می توانید در بازار سهام عملکرد خوبی داشته باشید. اما یادتان باشد اگر یک مبتدی هستید حتی با انجام این کارها نباید انتظار داشته باشید مثل یک حرفه ای عمل کنید.

اگر هنوز مطمئن نیستید که آیا میخواهید در بازار سهام سرمایه گذاری کنید یا نه، اگر نمیدانید چقدر پول برای دوران بازنشستگی تان نیاز دارید، پس نیاز به یک برنامه ریزی درست و دقیق دارید. با برنامه ریزی می توانید در هر سنی که باشید برای سرمایه گذاری پس انداز کنید.

یک قلک به شکل فیل که نشان از سرمایه گذاری دارد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *