مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

سرمایه گذاری با مدل تخفیف سود
سرمایه گذاری با مدل تخفیف سود
سرمایه گذاری

سرمایه گذاری با مدل تخفیف سود 

 

سرمایه گذاری با مدل تخفیف سود سهام یکی از سنتی ترین و محافظه کارانه ترین روشها برای ارزش گذاری سهام است. سرمایه گذاری با مدل تخفیف سود سهام را مدل رشد گوردن نیز می نامند. این مدل بر این فرضیه استوار است که ارزش فعلی سهام با کلیه پرداخت های سود آن در آینده خود برابر است.

خوبی سرمایه گذاری با مدل تخفیف سود سهام در سادگی و اثر بخشی آن در سهام پرداخت سود سهام است.

نحوه ی عملکرد مدل تخفیف سود

سرمایه گذاری با مدل تخفیف سود سهام شامل چند متغیر است:

  • قیمت سهام

  • سود سال آینده

  • هزینه سرمایه یا بازده مورد انتظار شما

  • نرخ رشد جریان سود سهام

داشتن سه مورد از این چهار متغیر به شما این امکان را می دهد تا متغیر باقیمانده را حل کنید. بیشر اوقات، کسی که از سود سهام در سال آینده مطلع است، بازده مورد نظر برای یک سرمایه گذاری و ایده های رشد مداوم نرخ سود برای سهام شرکت را دارد. داشتن این متغیر ها به شما امکان می دهد تا ارزش یک سهم از کل سهام را حل کنید.

قیمت برابر است با سود سهام تقسیم بر نرخ بازده / نرخ رشد سود سهام

در اینجا مثالی وجود دارد: سود سالانه یک شرکت ۱ دلار برای هر سهم است، پیش بینی می شود سود سهام ۶ درصد در سال رشد کند. سرمایه گذاران خواهان حداقل ۱۰ درصد سرمایه گذاری هستند. سرمایه گذار باید برای سهام چقدر پرداخت کند؟

با توجه به متغیرهایمان، قیمت برابر است با ۱۰۰ دلار تقسیم بر ۱.۰۶ – ۱.۱۰ . به زبان ساده می توان گفت ۲۵ دلار به ما می دهد. در اصل، این مدل به ما می گوید تا زمانی که به ازای هر سهم کمتر از ۲۵ دلار بپردازیم و شرکت سود سهام خود را با نرخ سالانه ۶ درصد افزایش دهد، ما ۱۰ درصد سود سرمایه گذاری به دست می آوریم.

جوانب مثبت و منفی مدل تخفیف سود

هیج راه مناسبی برای ارزش گذاری سهام وجود ندارد و مدل سرمایه گذاری با مدل تخفیف سود سهام فقط یکی از هزاران روشی است که برای ارزش گذاری سهام وجود دارد.

چه چیزی مدل تخفیف سود سهام را جذاب می کند؟

  • محافظه کاری. مدل تخفیف سود سهام یک شرکت را فقط به سرمایه گذاران آن میپردازند. این امر مستقیما از درآمد شرکت و پول نقدی که شرکت از سود سهام در اختیار دارد در نظر گرفته نمی شود. فرض بر این است که باز پرداخت سود سهام به سرمایه گذار بعلاوه حق بیمه ۲۰۰ درصدی به قیمت معاملات فعلی را ایجاد می کند.
  • سادگی. مدل تخفیف سود سهام یکی از ساده ترین روش ها برای یک ارزش گذاری امن است. این کار تنها به سه ورودی نیاز دارد که تقریبا هر سرمایه گذار می تواند آن را پیش بینی کند و معقول بداند. به دلیل محافظه کار بودن این مدل، سرمایه گذارانی که به شرکتهایی که دارای مدل تخفیف سود سهام هستند اهمیت بیشتری نسبت به سرمایه گذارانی که از پیش بینی ها و روش های دیگر استفاده میکنند و بیشتر در معرض خطای متغیر های پیش بینی هستند می دهند.

این دو مزیت مستقیما به معایب مدل مرتبط می شوند:

  • انتخابی. مدل تخفیف سود سهام محدود است. به همین دلیل می توان آن را فقط در شرکتهایی که سود سهام عادی پرداخت می کنند و انتظار می رود که در اینده سود سهام آنها با نرخ ثابت افزایش یابد به درستی استفاده می شود. این مدل در شرکتهایی مثل کوکا کولا یا مک دونالد که پایدار هستند به شدت استفاده می شود. هر دو این شرکتها با سابقه طولانی در افزایش سود سهام نسبتا منظم و سالانه شناخته شده اند.
  • حساسیت. مانند تمام روشهای ارزیابی، مدل تخفیف سود سهام فقط به اندازه اعدادی که وارد آن می شود خوب است.این مدل فقط تا زمانی که پیش فرض های کلیدی در آن دقیق باشد کار می کند.

مثل همیشه، از این مدل نیز باید با یک حاشیه ایمنی در ذهن استفاده شود. حاشیه ایمنی از سرمایه گذاران در برابر عیوب این مدل و دوام رقابتی یک شرکت محافظت می کند.

سرمایه گذارانی که قیمت هر سهم را برای یک شرکت ۵۰ دلار محاسبه می کنند، ممکن است بخواهند زمانی سهام را خریداری کنند که ارزش آن ۲۵ درصد کمتر یا بیشتر باشد. معمولا سرمایه گذاری با حفظ سرمایه آغاز میشود. بیش از حد حساس بودن در مورد امنیت سرمایه گذاری بهتر از جسور و بی پروا بودن است. به خصوص زمانی که در مورد آنچه می خواهید در بازارهای مالی مثل اوراق بهادار انتخاب کنیم باید باور داشته باشیم که به سود خواهیم رسید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *