مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

زمان خرید یک سهم
چه موقع باید سهمی را بخریم؟
بورس ایران

زمان خرید یک سهم 

همانطور که قبلا هم اشاره شد بایستی برای شروع سرمایه گذاری در بازار بورس، اطلاعات و دانش خود را بالا برده و به صورت کاملا آگاهانه تصمیم به خرید سهام بگیرید. اما با فرض اینکه شما اکنون شخصی هستید که در حال یادگیری اصول و قواعد سرمایه گذاری هستید بایستی اقدام به گرفتن کد بورسی کنید و این کار با مراجعه به کارگزاری ها و یا ثبت نام به صورت آنلاین و گرفتن راهنمایی از کارگزاران مربوطه انجام میشود. اما نکات مهم دیگری که باید پس از انجام این اقدامات در نظر بگیرید تصمیم گیری در مورد این است که زمان خرید یک سهم را بدانید. شما می توانید حتی فقط یک عدد سهم را  خریداری کنید .

مثلا یک سهم به ارزش ۱۰۰ تومان. اما این کار به علت هزینه بر بودن ، زمان بر بودن و به صرفه نبودن هم برای شما هم برای کارگزاری ها ، پیشنهاد نمی شود و توصیه می شود با  حداقل مقدار پولی که برای سرمایه گذاری در نظر گرفته اید این کار را شروع کنید. مطالعات و تحقیقات نشان داده است که بسیاری از سرمایه گذاران به دلیل اینکه به شایعات و اخبار غیر معتبری که منتشر می شود گوش می دهند اقدام به خرید یک سهم می کنند . توصیه ما این است که با مطالعه و بررسی اخبار و اطلاعات موثق و معتبری که در مورد نوسانات قیمتی یک سهام منتشر می شود به صورت آگاهانه تصمیم به خرید یک سهم بگیرید زیرا تجربه نشان داده است افرادی که به صورت ناآگاهانه و غیر حرفه ای و طبق شایعات و اخبار غیر موثق تصمیم گیری می کنند متحمل ضرر های زیادی در ابتدای کار می شوند این امر در موارد بسیاری باعث شده افراد از همان ابتدا از ادامه کار صرف نظر کنند و از این بازار خارج شوند. مورد دیگری که برای خرید سهم باید در نظر داشت این است که تصمیم بگیرید به صورت بلند مدت در این بازار باقی بمانید.

هر چند که این روزها بسیاری از افراد تمایل بیشتری دارند که به صورت کوتاه مدت سرمایه گذاری کنند و از آن سود کنند. سرمایه گذاری کوتاه مدت البته باعث کسب سود می شود اما در مقایسه با سرمایه گذاری های بلند مدت نمی توان تجربه و سودی که کسب می کنند را با افرادی که سرمایه گذاری بلند مدت می کندد قابل مقایسه دانست . از طرفی اصولا یک سرمایه گذار موفق معمولا بر روی سرمایه گذاری بلند مدت تصمیم گیری می کند زیرا در این صورت هم سود بیشتری کسب می کنید هم تجربیات بیشتری را به دست می آورید و هم در این بازار می توانید مدت بیشتری عمر کنید و زنده بمانید. از طرفی باید این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که اگر سهامی را برای بلند مدت خریداری کرده اید باید مراقب سهم خود نیز باشید و آن را به امان خدا نگذارید. و همچنین نوسانات و بالا و پایین رفتن قیمت سهام خود را در نظر داشته باشید و سیر آن را دنبال کنید تا بتوانید از این نوسانات مطلع شوید و این موضوع را هم تجربه کنید که با نوسانات موقتی و کوتاه مدت شما هرگز ضرر نخواهید کرد و مانند شکارچی می شوید که منتظر است در زمانی مناسب شکار خود را به چنگ آورد.

نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که حتی اگر مبلغ کمی را برای سرمایه گذاری در بورس در نظر گرفته اید باز هم آن را به چند بخش تقسیم کنید و چند سهام متفاوت خریداری کنید تا بتوانید حرکت نوسانات هر یک را به دقت تماشا کنید و تجربیات خود را افزایش دهید. و البته از قبل فراموش نکنید که هرگز هرگز هرگز برای خرید سهام و وارد شدن به بازار بورس، هیچ پولی را به عنوان قرض یا وام از کسی دریافت نکنید و تنها از مازاد درآمد خود شروع به سرمایه گذاری کنید زیرا به دلیل اینکه شما یک تازه کار هستید این احتمال وجود دارد که به دلیل بروز هیجانات و عجله کردن در خرید یا فروش ، متحمل ضرر و زیان بشوید. در این صورت شما مجبور نیستید ضرر دیگری را متحمل شوید. اما نکته پایانی اینکه راهی که بتوانید ضرر خود و ریسک خود را به حد اقل برسانید این است که از افراد خبره و با تجربه و کارشناسان و متخصصین بورس مشورت بگیرید تا بتوانید تصمیم گیری بهتری داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *