مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

ریزش بورس: با جریانات پیش آمده، آینده بورس چیست؟
اخبار اقتصادی

ریزش بورس: با جریانات پیش آمده، آینده بورس چیست؟ 

 

خب اگر به گذشته شاخص بورس نگاه کنیم، در می یابیم که هیچگاه یک خبر سیاسی و حتی ناامنی نظامی قادر نبوده جهت اصلی بازار را تغییر دهد.
بله درست خواندید، جهت اصلی بازار. یک سهامدار به دنبال جهت اصلی بازار است؛ نه به دنبال نوسان و ریزش بورس. بازار بورس همواره با نوسان در حال حرکت به جهتی مشخص و عاقلانه است. عاقلانه از این جهت که این عوامل اقتصادی هستند که نیروی حرکت بازار را مشخص میکنند، نه اخبار سیاسی و یا جو ناامنی که بر کشور حاکم است.

ریزش بورس در چند روز اخیر

ریزش بورس در چند روز اخیر

مگر تحریمهای الف تا ی علیه ایران و ایرانی را به یاد ندارید؟ نا امنی گروهکهای تروریستی در منطقه؟ توهم صفر کردن صادرات نفت ایران؟ لیستهای طولانی سیاه آمریکا برای تحریم شرکتها و افراد که فقط نام من در آن لیست نبود یا حملات به تاسیسات آرامکو؛ داستان سرنگونی پهباد آمریکایی یا اعتراضات به گرانی بنزین.

باز هم لازم است مثال بزنم؟

با اینکه هر کدام از این اتفاقات پتانسیل درگیر کردن اذهان را داشت و می توانست ضرری به بازارهای ما وارد کند ولی در نهایت با این که  با ریزش بورس موجه بودیم، بازار با دست و پنجه نرم کردن با این اتفاق ها و عبور از همه این موانع توانست تا امروز خود را به ارتفاع ۳۶۵ هزار واحدی برساند. زیبا نیست؟

اتفاق ها و جو آن زمان را به یاد دارید؟ تمام اتفاقهای سیاسی و نظامی گذشته تنها شوکی چند روزه به بازار وارد کردند و بعد از فروکش کردن جو منفی، و مشاهدات نشان می­ دهد بازار همیشه به راه خود ادامه داده است؛ و بازار تنها زمانی جهت خود را تغییر می دهد که عاملی اقتصادی محرک حرکت آن باشد .

خبری که در حال حاضر در رسانه های خارجی سروصدا کرده؛ این است که پارلمان عراق به خروج نیروهای آمریکایی از عراق رای داده است.  ذات اخبار چه درست چه غلط تنها ایجاد نوسانی کوتاه در جریان اصلی بازار می کند.

ریزش بورس در مهرماه ۹۷

هشتم مهر ماه ۱۳۹۷ را به یاد دارید که خبری در مورد قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF به یکباره بر سر زبانها افتاد؟

ریزش بورس در چند روز اخیر
در این روز شاخص کل بورس از ۱۹۷ هزار واحد طی ۵۵ روز کاری به ۱۳۵ هزار واحدی نزول کرد و شاهد ریزش بورس بی سابقه ای بودیم! بعد از آن نه تنها اتفاق خوبی رخ نداد بلکه انواع و اقسام اتفاق ها و بحران ها هم پیش آمد ولی بورس از همانجا ۱۳۵ درصد رشد کرد.

فراموش نکنید که هرگونه ناامنی از سمت دشمن در منطقه قیمت انرژی از جمله نفت را، به بالای قیمت های کنونی می فرستد و این مساله خود عامل درآمدزایی شرکت های پالایشی ما است که سهمی زیاد از صادرات ایران را به عهده دارند.
از طرفی افزایش قیمت سوخت باعث از بین رفتن ۰.۵ درصد GDP دنیا (کپیتال اکونومیک)  است. پس تنش و جنگ به این راحتی ها نیست. در روز گذشته سهام آرامکو و شاخص های سهام کشورهای عربی بین نیم تا ۴.۵ درصد ارزش خود را از دست داده اند که نشان دهنده این است که به این آسانی و ارزانی نمیتوان وارد جنگ شد .

در نتیجه :

آمریکا هرگونه حرکت متجاوزانه ای انجام دهد قیمت نفت را به سطوح بحرانی می رساند که بازنده اصلی این تجاوز خود آمریکاست. کم شدن تولید در پی گرانی سوخت و انرژی و از بین رفتن هزاران شغل و در نتیجه پایین آمدن سطح رفاهی و اجتماعی زندگی آمریکایی از کابوس های آنهاست که هرگز تفکر و جرات تجاوز و جنگ را نمی توانند داشته باشند. اینجا اصلا مجال صحبت از توان نظامی و یا روحیه جنگ طلبانه نیست. درست است که عوامل ناامنی میتواند تنش ایجاد کنند ولی بهتر است برای چندمین بار تاکید کنم که اینها تنها شوکی کوتاه مدت و حتی چند روزه در بازار ایجاد می کنند و بازار بلافاصله راه خود را پیدا می کند .

شنبه و یکشنبه حمایت خوبی از سوی سهامداران حقوقی از صف های فروش شد و این خود نشانگر حمایتگر بودن متولیان و بازیگران بزرگ از بازار و نیز ارزنده بودن آن است.

دوست عزیز، نمی دانم هنوز تصمیم به ماندن در صف فروش داری یا خیر، ولی بدان همین سهامی که مثل ذغال افروخته با آن رفتار می کنی را در آینده ای نه چندان دور با قیمتی باور نکردنی می بینی و زیر لب با خود می گویی که ای کاش نمی فروختم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *