مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

تعیین قیمت سهام چگونه صورت میگیرد؟
روشهای تعیین قیمت سهام
بورس ایران

تعیین قیمت سهام چگونه صورت میگیرد؟ 

ایا تا به حال به این پرسش فکر کرده اید که قیمت هر سهام را چگونه مشخص می کنند. در این مقاله قصد داریم به این مسئله بپردازیم تا با قیمت هر سهم و نحوه ی ارزش گذاری آن آشنا شوید. در واقع هر سهم چهار نوع قیمت دارد. قیمت اسمی یکی از این چهار نوع قیمت است.

قیمت اسمی

قیمتی است که عرضه ی اولیه سهام شرکت بر آن اساس انجام میشود. قیمت اسمی هر یک از سهم های شرکت های پذیرفته شده در بورس ایران صد تومان است و مبلغ قیمت اسمی بر روی برگه های سهام درج میشود. همه ی سهام یک شرکت تعداد سهام منتشر شده و قیمت اسمی هر یک از سهم ها به علاوه ی تعداد سهام که سهامدار در اختیار دارد بر روی برگه سهام نوشته می شود.

قیمت دفتری

تعیین قیمت سهام: اگر همه ی بدهی های یک شرکت را از کل دارایی های آن شرکت کم کنیم مبلغی که باقی می ماند نشان دهنده ی کل ارزش سرمایه سهامداران شرکت و در واقع مجموع حقوق صاحبان سهام شرکت خواهد بود. حال فرض کنید اگر کل ارزش دارایی های شرکتی در پایان سال اولین فعالیت شرکت ۱۰ میلیار تومان باشد و مجموع بدهی های شرکت به بانک ۷ میلیارد تومان باشد پس جمع حقوق صاحبان سهام این شرکت۳ میلیارد تومان خواهد بود. اگر این شرکت تعداد ۲۰ میلیون سهام منتشر کرده باشد ارزش دفتری هر سهم ۱۵۰ تومان خواهد بود.

حال سوال اینجاست که قیمت اسمی شرکت ۱۰۰ تومان اسد چرا قیمت دفتری آن ۱۵۰ تومان است؟ در اینجا باید اینگونه پاسخ داده شود که میزان سودی که شرکت در پایان سال اول فعالیت خود کسب کرده است به عنوان حقوق سهامداران محسوب می شود و باعث شده تا ارزش دفتری سهم از ۱۰۰ تومان به ۱۵۰ تومان افزایش یابد. واژه ی دفتر در قیمت دفتری سهم به این دلیل است که اعداد و ارقام مربوط به دارایی ها و بدهی های شرکت بر پایه ی رقم های ثبت شده در دفاتر حسابداری در نظر گرفته میشود.  قیمت دیگر با عنوان قیمت بازار شناخته شده است.

قیمت بازار یا قیمت معاملاتی که سهام بر اساس آن در بازار بورس معامله میشود. در نظر داشته باشید که سهام اغلب شرکتها بر اساس قیمت اسمی یا قیمت دفتری معامله نمی شود و میزان عرضه و تقاضا است که در بازار بورس ارزش یک سهم را مشخص می کند. بنابراین بر اساس بالا بودن میزان تقاضا، ارزش سهم افزایش خواهد یافت و حتی ممکن است چند برابر ارزش اسمی و دفتری باشد.

از طرف دیگر اگر شرکتی عملکرد ضعیفی داشته باشد سرمایه گذاران رغبت زیادی برای خرید آن سهم از خود نشان نمی دهند و در نتیجه افزایش عرضه نیز کاهش می یابد. طبیعتا با افزایش عرضه قیمت سهام نیز کم میشود و اگر این روند ادامه دار باشد ممکن است باعث شود قیمت سهم حتی از قیمت اسمی آن نیز کمتر شود. بنابراین قیمت یک سهم را بازار بورس مشخص می کند. در نهایت نیز لازم است به قیمت ذاتی اشاره کنیم که منظور از قیمت ذاتی ارزش واقعی یک سهم است. در واقع قیمت ذاتی یک سهم بیانگر ارزشی است که سرمایه گذاران برای آن سهم در نظر می گیرند.

برای مثال اگر ارزش ذاتی یک سهم از قیمت بازار آن سهم بیشتر باشد گزینه ی خوبی برای سهامداران به حساب می آید و اگر قیمت از قیمت بازار کمتر باشد عکس این اتفاق خواهد افتاد. البته عوامل فراوانی بر قیمت سهام تاثیر می گذارند که از جمله ی آنها می توان به عوامل محیطی، عوامل مرتبط با صنعتی که شرکت در آن در حال فعالیت است و عوامل درونی شرکت می باشد. با شناخت این عوامل می توان قیمت واقعی یک سهم را تا حد زیادی برآورد کرد و چهار نوع قیمت را با یکدیگر مقایسه کرد و در نهایت برای خرید سهم یک شرکت تصمیم گیری کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *