مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

دلیل کاهش قیمت سهام چیست؟
دلیل کاهش قیمت سهام چیست؟
بورس امریکا

دلیل کاهش قیمت سهام چیست؟ 

عوامل بسیار زیادی بر کاهش قیمت سهام یک شرکت تاثیر دارد که می توان در این مقاله بررسی چند عامل مهم پرداخت. یکی از دلایل اصلی کاهش قیمت سهام ، تاثیر قیمتهای جهانی یک کالا بر بورس می باشد. برای مثال بزرگترین شرکتهای سهامدار بورس در ایران، مس، آهن و نفت و سیمان هستند که تحت تاثیر قیمتهای مشابه خود در بازار جهانی هستند.

برای مثال اگر قیمت مس جهانی در یک دوره زمانی خاص در کل دنیا افت کند طبیعتا این افت قیمت بر روی بورس قیمت مس در ایران نیز تاثیر گذار خواهد بود و گریزی هم از آن نیست. یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر افت قیمت یک سهام، شرایط اقتصادی و سیاسی یک کشور است که می تواند بر بورس یک کالا یا شرکت اثر بگذارد. برای مثال برخی تصمیمات سیاسی در مورد برجام و انرژی هسته ای تاثیر قابل توجهی بر بورس ایران گذاشت. مورد دیگر که بر قیمت سهام تاثیر میگذارد عملکرد صنعت و عملکرد خود شرکت و  یا تغییر چشم انداز آن شرکت است که اگر در شرایط و وضعیت خوبی قرار نداشته باشد قطعا بر قیمت سهام خود نیز تاثیر می گذارد.

این عواملی که ذکر شد عواملی هستند که تاثیر مستقیم بر قیمت سهام دارند. اما عوامل دیگری از جمله اخبار وشایعات هستند که به سرعت در فضای جامعه منتشر می شوند. با ورود اینترنت و شبکه های مجازی به زندگی مردم جامعه این اخبار و اطلاعات به سرعت پخش می شوند و می توانند خیلی سریع قیمت یک سهام را تحت تاثیر قرار دهد. هر چند معامله گران با تجربه و متخصص می دانند این اخبار و شایعات اگر هم بتواند تاثیری بر قیمت سهام داشته باشد، موقتی است و نمی تواند بر تصمیم گیری های آنان تاثیری بگذارد. هر چند با آماری که در مورد سرمایه گذاران جوان و تازه کار به دست آمده است و این افراد بیشتر تمایل دارند به صورت کوتاه مدت سرمایه گذاری کنند در نتیجه اخبار و شایعات تاثیر بسزایی در تصمیم گیری های ایشان می گذارد زیرا این افراد که اکثریت جامعه سرمایه گذاران را تشکیل می دهند اغلب عجولانه و احساسی تصمیم میگیرند.

گاهی نیز بر اساس تحلیلهای تکنیکال می توان متوجه شد که دفاتر اندیکاتور شرکتها در وضعیت خوبی قرار نداشته باشند. حتی ممکن است شرایط اقتصادی آنان در وضعیت مطلوبی قرار داشته باشد اما به دلایلی در بازار بورس نتوانسته اند عملکرد خوبی داشته باشند و این باعث شده قیمت سهام آنان افت داشته باشد. در مجموع همیشه این افت و خیز ها در قیمت سهام وجود دارد و سهامداری موفق است که بتواند چشمانی تیز بین و حواسی جمع داشته باشد و به راحتی تحت تاثیر این نوسانات قرار نگیرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *