مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

دلیل عدم پرداخت سود نقدی سهام در برخی شرکتهای بورسی چیست ؟
دلیل عدم پرداخت سود نقدی سهام در برخی شرکتهای بورسی چیست ؟
بورس ایران

دلیل عدم پرداخت سود نقدی سهام در برخی شرکتهای بورسی چیست ؟ 

شرکتهایی که سود نقدی بالاتری دارند و آن را تقسیم می کنند معمولا قبل از برگزاری مجمع عمومی عادی رشد می کنند و برای بسیاری از سرمایه گذاران سود نقدی سهام بسیار جذاب است. شرکتهایی که در بورس تهران پذیرفته شده اند بر اساس قانون باید حداقل ۱۰ درصد از سود فعالیتهای خود را بین سهامداران تقسیم کنند. سود نقدی معمولا چند ماه قبل از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه ذکر میشود. البته این گزارش میزان سود قطعی نیست و و قطعی شدن آن در مجمع عمومی عادی سالیانه ذکر میشود.

حال با توجه به اینکه برخی شرکت ها تصمیم میگیرند پرداخت سود بیشتر را معلق نگهدارند، سرمایه گذارانی که میخواهند سود نقدی دریافت کنند تمایل کمتری به سرمایه گذاری در این نوع شرکتها دارند.  یکی از دلایلی که شرکتها پرداخت سود را به حالت تعلیق در می آورند مشکل نقدینگی شرکت است. حتی شاید دلیل عمده و اصلی شرکتها برای عدم پرداخت همین جمله باشد. زیرا سود سهام معمولا از انباشت سود به سهامداران شرکت پرداخت می شود. بعضی از شرکتها برای اینکه بتوانند هزینه های خود را تامین کنند تصمیم میگیرند سود نقدی را تقسیم نکنند.

اگر شرکت با کم شدن درآمد مواجه شود یا اینکه هزینه هایش افزایش یابد معمولا مقدار سود باقی مانده برای پایان سال کم میشود. گاهی هم حاشیه ی سود شرکت به حدی کم می شود که شرکت از پس پرداخت سود سهام بر نمی آید. دلیل عمده ی دیگری که باعث میشود بعضی شرکتها سود سهام را پرداخت نکنند هزینه های پیش بینی نشده هستند که سود شرکت را در کوتاه مدت کاهش می دهند. به وجود آمدن مشکلات حقوقی ، هزینه ی تعمیرات و یا تعویض تجهیزات شرکت را مجبور می کند درآمد خود را در جای دیگر هزینه کند. هر چند پس از اینکه هزینه های جانبی در سال بعد برطرف شد شرکت می تواند سود سهام را تقسیم کند. دلیل بعدی را می توان تامین مالی پروژه ها دانست.

سودهایی که در طول سال جمع آوری شده اند و در سالهای پیش به سهامداران پرداخت نشده اند مبنع پرداخت سود خواهند شد. گاهی شرکتها پروژه هایی را برای توسعه فعالیت هایشان آغاز می کنند و قطعا این پروژه ها نیاز به وجه نقد دارند. اگر شرکتی تصمیم بگیرد که در یک زمان مناسب پروژه ی خود را آغاز کند امکان اینکه از سودهای انباشته استفاده کند بسیار زیاد است. که در این صورت پرداخت سود سهام یا کاهش می یابد و یا به صورت موقتی پرداخت نمی شود. دلیل بعدی که معمولا در کشورهای خارجی اتفاق می افتد اولویت سود سهام ممتاز است. در برخی شرکتها غیر از سهام عادی، سهام ممتاز نیز به سهامداران تعلق می گیرد که همه ی حقوق مربوط به مالکیت سهام عادی را دارا نیستند ولی بر طبق شرایطی که شامل سهام ممتاز می شود سود تضمین شده ای که از سود سهام دریافتی عادی بالاتر است به آنها تعلق می گیرد.

سهام ها در حالت معمولی به سهام عادی مشهورند و به وسیله ی هیاًت مدیره در مجمع عمومی عادی سالیانه به تصویب می رسد. به دلیل اینکه سود سهام ممتاز در اولویت قرار دارد شرکت گاهی توانایی پرداخت سود سهام به هر دو سهامدار را ندارد در نتیجه سهام ممتاز را در اولویت خود قرار میدهد و سود نقدی را فقط به سهامدار ممتاز پرداخت می کند. حتی اگر شرکتی تا مدت چند سال متوالی توانایی پرداخت سود سهام ممتاز را هم نداشته باشد. پس از گذشت چند سال و در صورت توانایی پرداخت کل سود سهام ممتاز را یکجا به سهامداران پرداخت می کند که در این صورت باز هم سهامداران عادی در اولویت بعدی قرار خواهند داشت.

پرداخت یا عدم پرداخت سود سهام نیز با توجه به دلایل ذکر شده در بالا معیاری نیست که به تنهایی بتوان برای خرید سهام یک شرکت تصمیم گیری کرد. اما برای اطلاع از اینکه هر شرکت چقدر سود نقدی پرداخت کرده است می توانید به سایت شرکت های مربوطه codal.ir مراجعه کنید و زمان پرداخت را مشاهده کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *