بطور قطع یکی از مهم ترین مسائلی که ذهن یک سرمایه گذار را درگیر می کند ، قیمت سهام و  نوسانات قیمتی بازار بورس و همچنین ریزش قیمت و یا اصلاح آن است. اصلا دلیل این نوسانات بعضا شدید چیست ؟ چگونه معامله گران حرفه ای سرمایه خود را از این نوسانات در امان نگه می دارند ؟

 

تاثیر پذیری بازار بورس از اقتصاد جهانی

صنایع اصلی و بزرگ کشور ها به علت تبادلات تجاری،قیمتی و … غالبا تاثیر بسزایی روی یکدیگر داشته و رشد و یا سقوط آن ها به یکدیگر مربوط می باشد .

از جمله این صنایع می توان به صنایع فولاد ، سنگ آهن ، فلزات اساسی، سیمان و … اشاره داشت که بیش از ۶۰% بازار را شامل می شوند . به خاطر همین حجم عظیم است که با تاثیرپذیری این صنایع ، تمام بازار می تواند مورد تحول قرار گیرد .

 

تاثیر عوامل اقتصاد کلان

غالبا ارزش و قیمت سهام شرکت ها رابطه نزدیکی با وضعیت عوامل و متغیر های کلان اقتصادی مانند نرخ بهره ، نرخ ارز و سکه و طلا ، مالیات ، تعرفه های بازرگانی و … دارد .

معامله گران حرفه ای و کارکشته همواره با کندوکاو روند بازار و تحلیل مداوم جریان ها و اتفاقات ، تاثیر این عوامل را بر صنایع مختلف بررسی کرده و اقدام به خرید و فروش و معامله سهام مورد نظرشان می کنند . همچنین این افراد معمولا و در اکثر مواقع ، پیش از اینکه بازار دچار اصلاحات شود آن ها را پیش بینی و رصد می کنند تا سرمایه خود را از طوفان های پیش رو حفظ کرده باشند .

 

تحولات درونی صنایع و شرکت ها

تحولات درونی یک شرکت یا صنعت ، مهم ترین عامل ایجاد تغییرات و نوسانات آن می باشد. همینطور که اطلاع دارید ، وضعیت اقتصادی شرکت ها ، گزارشات مالی ، صورت های سود و زیان ، گزارش تولید ماهانه ، گزارش تفسیری مدیریت ، افزایش سرمایه ، شفاف سازی و … به صورت دوره ای در سایت کدال ( Codal.ir )منتشر شده و تماما قابل مشاهده توسط عموم هستند .

 

شایعات و رسانه ها

همانطور که مستحضر هستید همواره تاثیر اخبار و بعضا شایعات منتشر شده توسط اخبار و رسانه های جمعه و شبکه های اجتماعی و … بسیار زیاد بوده و قابل انکار نمی باشد .

حتی در بعضی موارد اتفاق افتاده که خبری نادرست درباره وضعیت یک صنعت منتشر شده و به همین خاطر ذهنیت منفی برای مردم ایجاد کرده است . در همچنین شرایطی معمولا قیمت سهام با فشار فروش مواجه می شود و به همین خاطر است که شبکه های رسانه قدرت زیادی در بازار سرمایه دارند .

هرچند اگر وضعیت بنیادی این شرکت تغییری نداشته باشد این افت قیمت هم برای معامله گران حرفه ای صرفا یک فرصت خرید است .