مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

دلایل ریزش قیمت سهام
دلایل ریزش قیمت سهام
بورس امریکا

دلایل ریزش قیمت سهام 

 

بطور قطع یکی از مهم ترین مسائلی که ذهن یک سرمایه گذار را درگیر می کند ، قیمت سهام و  نوسانات قیمتی بازار بورس و همچنین ریزش قیمت و یا اصلاح آن است. اصلا دلیل این نوسانات بعضا شدید چیست ؟ چگونه معامله گران حرفه ای سرمایه خود را از این نوسانات در امان نگه می دارند ؟

 

تاثیر پذیری بازار بورس از اقتصاد جهانی

صنایع اصلی و بزرگ کشور ها به علت تبادلات تجاری،قیمتی و … غالبا تاثیر بسزایی روی یکدیگر داشته و رشد و یا سقوط آن ها به یکدیگر مربوط می باشد .

از جمله این صنایع می توان به صنایع فولاد ، سنگ آهن ، فلزات اساسی، سیمان و … اشاره داشت که بیش از ۶۰% بازار را شامل می شوند . به خاطر همین حجم عظیم است که با تاثیرپذیری این صنایع ، تمام بازار می تواند مورد تحول قرار گیرد .

 

تاثیر عوامل اقتصاد کلان

غالبا ارزش و قیمت سهام شرکت ها رابطه نزدیکی با وضعیت عوامل و متغیر های کلان اقتصادی مانند نرخ بهره ، نرخ ارز و سکه و طلا ، مالیات ، تعرفه های بازرگانی و … دارد .

معامله گران حرفه ای و کارکشته همواره با کندوکاو روند بازار و تحلیل مداوم جریان ها و اتفاقات ، تاثیر این عوامل را بر صنایع مختلف بررسی کرده و اقدام به خرید و فروش و معامله سهام مورد نظرشان می کنند . همچنین این افراد معمولا و در اکثر مواقع ، پیش از اینکه بازار دچار اصلاحات شود آن ها را پیش بینی و رصد می کنند تا سرمایه خود را از طوفان های پیش رو حفظ کرده باشند .

 

تحولات درونی صنایع و شرکت ها

تحولات درونی یک شرکت یا صنعت ، مهم ترین عامل ایجاد تغییرات و نوسانات آن می باشد. همینطور که اطلاع دارید ، وضعیت اقتصادی شرکت ها ، گزارشات مالی ، صورت های سود و زیان ، گزارش تولید ماهانه ، گزارش تفسیری مدیریت ، افزایش سرمایه ، شفاف سازی و … به صورت دوره ای در سایت کدال ( Codal.ir )منتشر شده و تماما قابل مشاهده توسط عموم هستند .

 

شایعات و رسانه ها

همانطور که مستحضر هستید همواره تاثیر اخبار و بعضا شایعات منتشر شده توسط اخبار و رسانه های جمعه و شبکه های اجتماعی و … بسیار زیاد بوده و قابل انکار نمی باشد .

حتی در بعضی موارد اتفاق افتاده که خبری نادرست درباره وضعیت یک صنعت منتشر شده و به همین خاطر ذهنیت منفی برای مردم ایجاد کرده است . در همچنین شرایطی معمولا قیمت سهام با فشار فروش مواجه می شود و به همین خاطر است که شبکه های رسانه قدرت زیادی در بازار سرمایه دارند .

هرچند اگر وضعیت بنیادی این شرکت تغییری نداشته باشد این افت قیمت هم برای معامله گران حرفه ای صرفا یک فرصت خرید است .

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *