مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

درصد تحقق سود
درصد تحقق سود
بورس ایران

درصد تحقق سود 

یکی از موارد مهمی که برای سرمایه گذاران بورس بسیار مورد توجه است، مفهوم درصد تحقق سود است. همیشه در پایان هر دوره ی مالی میزان سود محقق شده باید محاسبه شود. با توجه به اهمیت درصد تحقق سود در ابتدا به تعریف واژه ی درصد پرداخته  و سپس با ارائه ی یک مثال به آن میپردازیم.

محاسبه ی درصد کاربردها و استفاده های زیادی دارد. اگر یک سرمایه گذار بتواند درک درستی از این واژه داشته باشد و بتواند در موارد گوناگون آن را تشخیص دهد میتواند به راحتی آن را محاسبه کند. برای مثال، در علم احتمال مقدار احتمال یا نتیجه ی آن به صورت درصد مشخص میشود. اطلاعات موجود در باره ی آمارهای رشد اقتصادی یا کاهش و افزایش شاخص ها با درصد بیان می شوند. وقتی یک فروشگاه اقدام به حراج محصول خود میکند، میزان تخفیف را با درصد بیان میکند. در نتیجه اکثر افراد درک درستی از مفهوم درصد می توانند داشته باشند. هر چه درصد تحقق سود در یک شرکت بالاتر باشد، می توانیم پیش بینی دقیق تری از عملکرد شرکت و بالا بودن عملکرد آن داشته باشیم. فرض کنید که شرکت الف در ابتدای سال ۹۴ پیش بینی کرده که تا پایان سال ۱۰۰ تومان سود به ازای هر سهم به دست آورد. حال اگر در پایان سال، میزان سود تحقق یافته به ازای هر سهم در این شرکت ۸۵ تومان باشد، پس شرکت الف توانسته ۸۵ درصد سود پیش بینی خود را محقق کند. هر چند که این درصد سود کمتر از میزان پیش بینی شده ی سهامداران است.

هرچقدر درصد تحقق سود بالاتر باشد، پیش بینی دقیق تر و عملکرد آن شرکت بهتر خواهد بود. معمولا درصد تحقق سود را در دوره های سه ماهه ، شش ماهه، ۹ ماهه و ۱۲ ماهه ارائه میدهند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *