مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

دارایی نامشهود چیست؟
دارایی نامشهود چیست؟
آموزشی

دارایی نامشهود چیست؟ 

مفهوم

دارایی نامشهود یا (Intangible Asset) به آن دسته از دارایی ها تلقی می شود که بصورت فیزیکی و مشهود وجود ندارد.

همانطور که می دانید به دارایی های مانند زمین، وسایل نقلیه، اوراق قرضه، تجهیزات و موجودی کالا دارایی مشهود گفته می شود و در نقطه مقابل دارایی های نامشهود را داریم که به مواردی مثل سرقفلی، اعتبار و برند خاص، حق امتیاز، کپی رایت و … گفته می شود.

 

عموما دارایی های غیر مشهود را به دو دسته کلی تقسیم می کنند:

برای نمونه حتی اسم یک شرکت را هم می توان به عنوان یک دارایی نامحدود دانست به این خاطر که این برندینگ ارزش معنوی ایجاد کرده و تا زمان فعالیت شرکت، این نام تجاری با شرکت باقی خواهد ماند.

در ادامه این مثال می توان گفت که برندینگ و نام تجاری یک شرکت تاثیر بسزایی در رشد و پیشرفت آن دارد. برای نمونه شرکت سامسونگ یا تمام ابرشرکت های دنیا اگر بخاطر نامشان نبود، ممکن نبود به این موفقیت ها و در این سطح دست پیدا کنند.

پس شما نیز سعی کنید در کسب و کارتان از تاثیر برندینگ غافل نشوید.

 

تخمین دارایی های غیر مشهود

تمام بیزینس ها این امکان و اختیار را دارند که برای خود دارایی نامشهود ایجاد کنند.

برای ایجاد این نوع دارایی، تمام هزینه های صرف شده در آن جهت در لیست مخارج ثبت می شوند اما این دارایی های ایجاد شده در ترازنامه شرکت ثبت نشده و هیچگونه ارزش دفتری ندارند.

بلکه تمام این هزینه ها که در جهت بدست آوردن دارایی نامشهود خرج می شوند، در بدهکار یک حساب دارایی ثبت می شوند و این دارایی ها تنها از طریق استهلاک منقضی می شوند.

جالب است بدانید فقط درصورتیکه این دارایی ها بطور اکتسابی بدست آمده باشند در ترازنامه ثبت می شوند. برای مثال اگر شرکت A حق امتیاز شرکت B را چند میلیارد خریداری کند، در اینصورت شرکت A یک تراکنش چند میلیاردی در دارایی نامشهود خود ثبت کرده که در گروه دارای طولانی مدت قرار می گیرد. همچنین درنظر داشته باشید که دارایی هایی مثل سرقفلی که عمر نامحدود دارند دچار استهلاک نمی شوند.

 

شاخه های دارایی نامشهود درفلوچارت

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *