مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

خشم : عامل انتقام گیری های کور از بازار
خشم : عامل انتقام گیری های کور از بازار
روانشناسی بازار

خشم : عامل انتقام گیری های کور از بازار 

 

خشم چیزی نیست جز تطابق نداشتن انتظارات و واقعیت ها

در نظر بگیرید بهترین لباس های خود را پوشیده اید و برای رفتن به یک مهمانی رسمی آماده شده اید. وقتی از خانه بیرون می آیید ، ناگهان رگباری درمی گیرد و پیش از اینکه به خود بجنبید همه ی لباس هایتان را خیس آب می کند . به احتمال زیاد ،خشم شما را فرا میگیرد.

اما چرا ؟ چون انتظار داشتید که بدون هیچ مشکلی به مهمانی برسید و شب را بدون لباس های خیس و گلی به پایان ببرید. در این جا چیزی که شما را خشمگین می کند باران نیست بلکه انتظار برآورده نشده ی شماست. بارها و بارها زیر باران راه رفته اید و از آن لذت برده اید اما در روز مهمانی باران در نقش فرشته ی عذاب شما ظاهر می شود .

مشهابه همین اتفاق در تجارت بازار های سرمایه هم رخ می دهد. وقتی انتظار دارید که همه ی معاملات با سود به پایان برسد و بعد از هزاران بار تلاش خود را با کارنامه ای که نیمی از آن با زیان خاتمه پیدا کرده است روبرو می بینید ، ناخودآگاه خشمگین می شوید .

دیوانه وار دست به حملات انتحاری می زنید و واکنش های هیجانی شما باعث شاتباهات بعدی می شود. ریشه ی همه ی معاملات انتقام جویانه در خشم شماست. معامله گر هرقدر عصبی تر باشد زودتر و زیادتر دست به خرید و فروش می زند و روند کاهش سرمایه و فرسایش روانی او سرهت بیشتری می گیرد.

از طرفی ، این تصور هم که با افزایش دانسته ها و دقت بیشتر در تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال با درصد بالاتری از پوزیشن های سودده مواجه می شوید حاصل نگاهی بی برنامه به بازار است. بدون استراتژی ثابت و سیستمی نفوذناپذیر هیچ شانسی برای موفقیت وجود ندارد. با خودتان روراست باشید. چیزی که شما را در این بازار آزار می دهد زیان های متوالی و ناکامی در رسیدن به سود نیست.

دلیل خشم شما ناتوانی از ترجمه ی زبان ناآشنای نمودارهاست که در حقیقت زیان های بزرگ معلول این ناتوانی کشنده است نه دلیل آن. وقتی زبان بازار را یادبگیرید ، سودها و زیان ها هرکدام به نوبت از راه می رسند و در جای مناسب خود قرار می گیرند و شما از برایند این معاملات به سودی پایدار دست پیدا خواهید می کنید.

باید با زبانی با این بازار بی منطق حرف زد که آن را متوجه شود. زبانی که با طبع بی ثبات و پیش بینی ناپذیرش متناسب و همخوان باشد. به گمان من ، این بازار تنها و تنها یک زبان را می فهمد :(( زبان منطق نیرومند و چند ارزشی فازی .))

 

تصویر تعدادی شمع که در حال آتش گرفتن هستند
When anger rises, think of the consequences

وقتی که طبق خشم خود کاری انجام دادید ، به فکر عواقبش نیز باشید…

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *