مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

خرید پله ای سهام چیست ؟
خرید پله ای سهام چیست ؟
بورس امریکا

خرید پله ای سهام چیست ؟ 

 

بطور ساده خرید پله ای سهام به این معنی است که اگر احساس می کنیم سهمی دارای پتانسیل رشد است اما از رشد کوتاه مدتش اطمینان نداریم ، می توانیم در اینصورت دستور خرید خود را به چند بخش کوچکتر تقسیم کرده و هر روز یا چند روز یکبار درصورت تداوم رشد ، بخشی از آن را بخریم .

به این صورت در هر بازه ی خرید ، بخشی از سرمایه خود را درگیر آن سهم می کنیم و اگر گمان ما بر اینکه آن سهم پتانسیل رشد داشته اشتباه از آب در بیاید ، و یا اینکه بازار در آن مدت به هر دلیلی خلاف جهت خواست ما پیش برود ، ما با این روش از خرید بخش های آینده سهم و درگیر شدن سرمایه بیشتر خودداری کرده و این به این معنی است که ما بخشی از پول خود را در واقع نجات داده ایم .

برای مثال فرض کنید که ما می خواهیم با روش خرید پله ای ، اقدام به خرید سهامی کنیم که به هر دلیلی می دانیم و یا پیش بینی می کنیم که قیمت آن در آینده و به دید میانمدت افزایش پیدا می کند .

حال به چند روش می توان اقدام به خرید سهام کرد :

روش اول

خرید بخش اعظم سهام مورد نظر در اولین مرحله و کاهش حجم خرید های آینده به روش پله ای.

برای نمونه خرید ۱۰۰۰ سهم از شرکت X در مرحله نخست ، ۵۰۰ سهم در مرحله دوم و ۲۵۰ سهم در اخرین مرحله .

روش دوم

در این روش ما حجم کل خریدمان را به بخش های مساوی تقسیم می کنیم .

برای نمونه ما درصورتی که بخواهیم ۹۰۰ سهم از شرکت Y را بخریم ، می توانیم بر مبنای این روش خرید خود را در ۳ روز و هر روز ۳۰۰ سهم انجام می دهیم .

مزیت این روش را می توان این نکته دانست که درصورت اشتباه بودن یا تغییر روند بازار ، حجم اولیه ما زیان زیادی را شامل حال می نمی کند و بخش نسبتا کمی از سرمایه ما دچار زیان می شود .

منابع :

بورس اوراق بهادار تهران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *