GDP  مخفف عبارت Gross Domestic Product  می باشد.

وقتی اقتصاد دانان می خواهند بدانند که آیا اقتصاد یک کشور در حال پیشرفت است یا در رکود ، به گزارشات تولید ناخالص داخلی نگاه می کنند. حال، تولید ناخالص داخلی چیست و آیا سرمایه گذاران باید آن را دقیقا بررسی کنند؟ این نوع داده ها بزرگترین و جامع ترین شاخص های اقتصادی هستند که افت اقتصادی و یا رشد آن را اندازه میگیرند.

جی جی کینان، رییس استراتژیست شرکت TD Ameritrade می گوید: اگر میخواهید بدانید چرا تولید ناخالص داخلی اینقدر مهم است و از اهمیت آن متعجب شده اید به این دلیل است که داده های این بررسی بهره وری واقعی یک کشور را نشان می دهد و به ما میگوید آیا این اقتصاد رو به رشد است یا در حال فروپاشی. این امر می تواند به شما کمک کند تا یک چشم انداز بلند مدت برای خرید یک سهام و یا شاخص هایی که در آن سرمایه گذاری کرده اید داشته باشید.

اهمیت گزارش GDP

از دیدگاه کلان و اقتصادی، گزارش تولید ناخالص داخلی بسیار مهم است. نکته ای که باید در نظر داشت این است که یک سری داده ها هستند که شامل گزارشات سه ماهه هستند و این بدان معناست که تا زمان انتشار آنها این اخبار کمی قدیمی شده اند. به یاد داشته باشید که : بازارها همیشه به جلو نگاه میکنند نه عقب. تولید ناخالص داخلی نشان دهنده ی نمره نهایی اقتصاد یک کشور در هر سه ماه است و بسیاری از سرمایه گذاران تمایل دارند رشد نرخ GDP را از نزدیک بررسی کنند تا بتوانند از سلامت آن مطمئن شوند.

در اینجا مواردی که باید بدانید آورده شده است.

نام گزارش: GDP

منتشر شده توسط: وزارت بازرگانی ایالات متحده، دفتر تجزیه و تحلیل اقتصادی

تاریخ انتشار: هفته ی چهارم ماه ، روز هفته می تواند متفاوت باشد

زمان انتشار: هشت و نیم بامداد

حجم اطلاعات جمع آوری شده بسیار زیاد است. پاتریک اوهار، تحلیلگر ارشد بازار در briefing.com می گوید: این گزارشات در دسترس همه هست. اگر شما یک اقتصاد دان باشید گزارش GDP پیام هایی را به شما می دهد که ممکن است باعث سقوط اقتصاد یک کشور شود.

فرمول تولید ناخالص داخلی همه چیز را به چهار دسته تقسیم می کند:

  • مخارج شخصی

  • سرمایه گذاری ناخالص خصوصی

  • صادرات

  • هزینه های دولت

 

growing of GDP in a whileتولید ناخالص داخلی

 

در شکل یک: GDP به طور پایدار رشد کرده است. اما ده ها سال طول میکشد تا رکود را از بین برد.

یک نقطه ضعف: این اخبار قدیمی است. اوهار می گوید: این اخبار برای اقتصاددانان خیلی ضروری است اما برای معامله گران سهام چندان ضروری نیست زیرا آنها به اطلاعات سه ماهه بعد نیاز دارند.

تولید ناخالص داخلی چه ارتباطی با سرمایه گذاری شما دارد؟

کدام گزینه درست است؟

  • تمایل به نادیده گرفتن دارید.

  • به شرایط کلی تجارت بستگی دارد.

  • هیچ کدام.

پاسخ: بستگی دارد. اوهار میگوید بستگی دارد به اینکه اندازه ی معامله چقدر است و چقدر شرایط میتواند بر آن معامله تاثیر داشته باشد. ممکن است این گزارشات هیچ تاثیری نداشته باشد، ممکن است تاثیر کمی داشته باشد، ممکن است بیش از اندازه تاثیر گذار باشد.

شاخص تورم: گزارشات تولید ناخالص داخلیGDP داخلی را به دقت بررسی کنند. شاخص قیمت ماهانه مصرف کننده (CPI) تغییرات ضریب تولید ناخالص داخلی را می تواند در خود جای دهد. GDP اسمی را با قیمت های فعلی اندازه گیری میکنند، در حالی که GDP واقعی برای تورم تنظیم میشود.

تاثیر دولت: به یاد داشته باشید که دولتها رشد GDP را از نزدیک مشاهده می کنند. بالا یا پایین رفتن نرخ GDP می تواند بر تصمیمات دولت تاثیر بگذارد. همه ی کسانی که به دنبال مفهوم تولید ناخالص داخلی هستند باید از تاثیر آن روی تصمیمات دولت آگاه باشند.

مقایسات و تضادها: اغلب اقتصاددانان از تولید ناخالص داخلی سرانه به عنوان راهی برای مقایسه رشد اقتصادی بین کشورهای مختلف استفاده می کنند. شاید در مورد این اصطلاح مطالب زیادی شنیده باشید اما وال استریت به این نکته توجه زیادی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید