در توضیح تورم به صورت ساده می توان گفت که به افزایش غیرمعمول و نامتناسب سطح عمومی قیمت ها و یا رالی فزاینده و نامنظم افزایشی قیمت ها می گویند.

با این تعریف در زمان حال می توان با مشاهده نرخ تورم ، به میزان افزایش یا کاهش قیمت ها پی برد. نرخ افزایش قیمت درواقع به بیان دیگر، تغییر در شاخض قیمت مصرف کننده است.

 

کاهش قدرت خرید

با وجود پدیده تورم، قدرت خرید خریدار و مصرف کننده کاهش می یابد چرا که سطح عمومی قیمت ها دچار افزایش قیمتی شده است.

طبق همین موضوع ، افزایش قیمت به این معنی است که در مقدار درامد و دریافتی شما تغییری رخ نداده است اما شما باید اجناس و کالای مورد نیاز خود را با قیمت بالاتری نسبت به قبل خریداری کنید و به همین دلیل می گویند که قدرت خرید مصرف کننده کاهش یافته است.

بر پایه همین سخن، درصورتی که نرخ دستمزد ها افزایش پیدا کند و همزمان قیمت اجناس نیز دستخوش تغییر افزایشی شود، افزایش قیمت ایجاد نشده است.

 

محاسبه نرخ تورم

برای محاسبه نرخ تورم بطور معمول، قیمت تمام اجناس مصرفی در تمام نقاط در بازه های زمانی مشخص هفتگی، ماهانه و سالانه محاسبه و اندازه گیری شده و به اطلاع عموم می رسد.

 

عامل افزایش قیمت چیست؟

پروفسور کینز در بحث عوامل ایجاد تورم بیان می کند: کاهش عرضه کل و یا افزایش تقاضای کل و در مقابل، پول گرایان رشد عرضه پول مازاد بر رشد اقتصادی، عمده ترین دلیل تورم هستند.

نرخ تورم آبان 98

جالب است بدانید نرخ افزایش قیمت آبان ماه 98 به 41.1 % رسیده است.

به گزارش نیک وست به نقل از مرکز آمار ایران افزایش قیمت نقطه ای در ابان 98 به عدد 27 رسیده است. یعنی خانوار کشور ایران بصورت میانگین 27 درصد بیشتر از آبان 97 برای خرید همان کالا و خدماتی که سال پیش می خریدند ، هزینه کرده اند.

 

نرخ افزایش قیمت نقطه ای

درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه در سال قبل را نرخ تورم نقطه ای گویند.

 

تصویر دستمال توالت که با دلار نشان داده و تورم را نشان می دهد
این معنی تورم است

منبع :

toupie.org

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید